Спирането на цигарите увеличава диабета

Цигарите са едно от най-вредните „удоволствия" на съвременния човек. И то доказано от редица научни проучвания. Парадоксално, но дори отказването им може да е вредно.
Спирането на цигарите в краткосрочен период от време увеличава риска от диабет тип 2. Това показват резултатите от американско проучване, спонсорирано от Националния институт за здраве и публикувано в медицинското списание nejm.org.
Авторите на изследването са го извършили
сред мъже и жени от САЩ, които са спрели да пушат и са им позволили да проследят промените в килограмите и здравния им статус. Те са проследили как се изменя риска от развитието на диабет тип 2, сърдечносъдови заболявания и смърт във времето.
Рискът от отключване на диабет две
до шест години сред хората, които са спрели цигарите, е бил по-висок, отколкото при настоящите пушачи, показват изводите им. Пикът на тази опасност е между петата и седмата година, след това започва да намалява. Той се дължи на това, че бившите пушачи обикновено надебеляват. Ако това не се е случило обаче, рискът не се повишава, добавят учените.
За разлика от връзката между диабета и
спирането на цигарите, то такава негативна тенденция няма при другите два показателя, които са изследвани. Отказът от пушене не увеличава временно риска от сърдечносъдови заболявания или смърт, категорични са изследователите.
Въпреки че отказът от пушене увеличава за няколко години риска от появата на диабет тип 2, той не променя ползите от понижаването на риска за сърдечносъдовите заболявания и всички останали видове смъртност, обобщават учените.

Музеят на медицината във Варна на 40 години

Велопоход в подкрепа на хемофилиците

Конкурс за най-изявен студент

Рок концерт за 1 май

Концерт за подкрепа на педиатрии

Европейско по футбол за диабетици у нас

Благотворителен концерт на студенти-медици

Учат децата в Бургас на здравословно хранене

20 години кохлеарна имплантация във ВМА
