УСБАЛО вече верифицира лекарствата

В лечебното заведение пилотно бе инсталиран четец за новия код, който се слага на опаковките на лекарствата. А с помощта на своя ИТ-доставчик, болничната аптека бе свързана с Националната система за верификация на лекарствата. Целта на инициативата е да се сведе до минимум рискът от употребата на фалшиви медикаменти и да се повиши безопасността на пациентите.
Проектът за верификация на лекарствата
се осъществява на европейско ниво и имплементирането му е задължително за всяка една държава членка. У нас той се реализира от Българската организация за верификация на лекарствата. Процесът по внедряването му трябва да приключи на 9 февруари 2019 г. Ако дотогава всяка аптека не разполага с нужните четци и не е свързана със системата за верификация, няма да може да оперира пълноценно. Причината е, че занапред всички опаковки на лекарства ще бъдат маркирани с 2D matrix код. Фармацевтите ще трябва да проверяват този код в Системата за верификация преди да отпуснат лекарствата на пациентите.
За целите на тестването на системата
в българската мрежа вече има над 476 000 опаковки с новия код на 10 различни производители, както и аптеки, които са заявили желание да се включат пилотно в процеса. Тази в УСБАЛО е една от тях. „Включването на лечебното заведение в процеса на толкова ранен етап дава сигурност, че осигуряването на терапията на пациентите след крайния срок за внедряване на верификацията няма да бъде затруднен по никакъв начин", заяви д-р Стефан Константинов, директор на УСБАЛО. Според него по този начин само ще се гарантирана още по-добре тяхната безопасност по време на лечението им.

Изчистват кухите аптеки
С над 300 са намалели регистрираните обекти в Изпълнителната агенция по лекарствата за година и половина

720 фармацевти затварят за протест
Системата за верификация на лекарствата работи стабилно, свързани са над 2000 аптеки

Електронизация, верификация, фискализация
Всички аптеки ще влязат в XXI век, но за чия сметка и в чия полза, пита Юлиан Узунов

Няма фалшиви лекарства в аптеките ни

2019 г. ще е преходна за верификацията
Верификацията се оказа поредното явление, което раздели фармацевтичния пазар у нас. Докато една част от производители и фармацевти обясняват как страната ни е готова да се присъедини към този процес, другата половина дори излезе на протести с жълти жилетки. Защо се получи така, попитахме Аделина Любенова.

Остават двата лева на аптеките
Всеки фармацевт ще разполага с 6 месеца гратисен период след верификацията, съобщи здравният министър Кирил Ананиев

Верификацията ще намали куфарната търговия
Процесът по верификация на лекарствата вече чука на вратата ни. От 9 февруари всеки търговец трябва да е свързан с нея и да има специални четци, с които да отписва продуктите, когато ги продава. Изискванията са на ЕС. Докъде стигна внедряването на процеса у нас, какво ще се случи, ако аптеките не се включат навреме в системата, може ли да разчитат на финансова помощ, попитахме Деян Денев.

Верификацията е границата на търпимостта

Премахването на 2-та лева убива малките аптеки
Новата година започна с поредната затворена аптека, този път в Кюстендилско. Защо се стига до тук, какво се случва на фармацевтичния пазар, как ще се отрази на фармацевтите премахването на таксата от два лева за скъпите лекарства, както и въвеждането на процеса на верификация, попитахме проф. Илко Гетов.
