Болниците с буфер от 5% за спешност
Болниците да могат да увеличават лимита си за месеца с 5%, ако имат спешни случаи за сметка на следващия. Това предвиждат промени в правилата за разпределението на парите им от бюджета на здравната каса, които одобри Надзорният съвет днес.
Средствата, които ще могат да се прехвърлят засягат само дейностите от Приложение 2, където има лимити. В тях не влизат онкологията, хемодиализата и интензивните грижи, за които по принцип няма ограничения. Идеята е с прехвърлянето на средствата да се даде възможност болниците по-гъвкаво да управляват бюджетите, които имат и да не връщат пациенти. Пренасочването на средства ще става със заявка в РЗОК и ще засяга дейността от юли до ноември тази година, която се плаща от август до декември.
Парите на болниците за дейността им от юни
до декември са в рамките на обещаните 160 млн. лв. на месец, показва още отчетът на касата за полугодието, като общата сума е 961.785 млн. лв. Средномесечно за дейностите по приложение 1 се падат по 36.853 млн. лв., а останалите 123.44 млн. лв. са за приложение 2. До юли лечебните заведения са получавали по 153 млн. лв. средно на месец, а общо касата трябва да им плати за първите 6 месеца над 922 млн. лв.
В края на годината от касата очакват бюджетът за болниците да мине 1.88 млрд. лв. За да се покрият плащанията, ще са нужни още 60 млн. лв., които от фонда смятат да вземат от резерва на касата. Тази година свободните средства в него са едва 87 млн. лв., тъй като разликата до 114 млн. бе разпределена предварително за извънболнична помощ.
Другият сериозен преразход е при парите за лекарствата
С очакваната стойност на отстъпките от 112.8 млн. лв. недостигът на средства за медикаментите за домашно лечение в края на годината ще е 37.70 млн. лв. или общо разходите по това перо ще минат 755 млн. лв. Съответно при онколекарствата очертаващият се дефицит след дължимите отстъпки от 31.78 млн. лв. е 87.27 млн. лв. или общо разходът в края на годината ще е около 369 млн. лв. Част от него се дължи и на новите молекули, които се вкараха през тази година. Средно на месец за тях ще отиват по 2.7 млн. лв., пресметнали са от касата. Презразходът може да бъде частично компенсиран с допълнителни средства от резерва в размер на 27.55 млн. лв., казват от касата. Както и с пари от очакваното преизпълнение на приходите в размер на 41.9 млн. лв. Въпреки това близо 18 млн. лв. няма откъде да се покрият, допълват от касата. Според експертите обаче тези цифри са прекалено оптимистични, защото всички пари, които са събрани сега от отстъпки от лекарства са едва 16 млн. лв.
Преразход по перата за извънболнична помощ не се очертават,
отчитат още от касата. Така за поредна година дефицитът на касата ще се дължи на две основни дейности – болници и медикаменти. Размерът му пък засега е 55.4 млн. лв., като той може да намалее още, ако очакваното преизпълнение на приходите от вноски стане по-голямо от предвидените засега 41.9 млн. лв.
Разпределят парите на НЗОК другата седмица
Какви иновации заплаща НЗОК
Проблем с най-евтините лекарства за рак
Три пъти са се увеличили уведомленията за постоянно или временно спиране продажбите на базови химиотерапевтици у нас през последната година в сравнение с предходната