Петков се усъмни в мотивите на майките

Социалният министър Бисер Петков започва да се съмнява какви са мотивите на протестиращите майки, а опозицията в политическата подкрепа, която той има, за да реализира реформа в сектора. Това стана ясно по време на изслушването му в пленарна зала днес. То бе по искане на депутатите от ГЕРБ във връзка с ескалиращите протести на хората с увреждания и напускането на работната група по промените от майките.
„Искаме да спазим сроковете за подготовка на текстовете в закона за хората с увреждания, ще ги предоставим и на протестиращите майки. Надявам се те да ги подкрепят, освен, ако не са различни мотивите им, в което започвам да се съмнявам", заяви Бисер Петков от трибуната в отговор на въпроса на депутата от БСП Георги Гьоков дали новият закон за хората с увреждания, който готви МТСП, ще отговори на Конвенцията за защита правата им. Според социалния министър е нужно всички страни да се обединят и да подготвят максимално добри решения за болните хора. Той припомни, че в закона за хората с увреждания се предвижда нов начин за изработване на индивидуалната оценка и определянето на помощите в зависимост от нея. За да стане това по най-добрия начин обаче, е нужно да се включат всички заинтересовани страни, което сега не се случва заради напускането на майките, които искат отделен проект само за асистентските услуги.
„Законът за личната помощ, който в някаква степен
е и причина за това разделение, защото дава частично решение на проблемите, придружено с огромен финансов ресурс, е един празен чек, който трябва да бъде подписан. Той предвижда безлимитна помощ, а ние предлагаме тази асистентска помощ да става в рамките на лимити, недопустимо е да се дават обещания които не могат да се реализират", каза Петков от трибуната.
Финансирането на промените се оказа основният проблем, който видяха и депутатите от опозицията, за да се реализират изобщо някакви промени.
„Не мога да се отърва от усещането, че въпросът,
който се опитвате да решите не е от вашата компетентност, защото МЗ, МРРБ, МОН, МФ имат отношение, трябваше да е тук финансовият министър Владислав Горанов, ако искаме да решим проблемите, ще опрем до бюджета и някой трябва да го принуди да отпусне парите, а тях ги няма и затова октомври може да се окажете бушон", заяви Антон Кутев от БСП. Той допълни, че мотивите на майките не са нищо друго освен желание за живот. Това не е борба за нов цветен телевизор, а за оживяване, каза червеният депутат.
„Искам да ви благодаря за коректните отговори, това е доказателство, че работите от гледна точка на експертизата коректно, но само с това този въпрос няма как да бъде решен. Нужна е и политическа отговорност, не съм чул какво е мнението на финансовия министър, няма как да има частично решение на въпроса, трябва да има минимално ниво на съгласие от експертна гледна точка и политическа подкрепа", заяви и Хасан Адемов от ДПС.
Присъединяваме се към мнението на колегите си,
че всички институции трябва да се обединят, за да се решат проблемите, за да има работещ закон, е нужно и финансиране, категорични бяха и от Воля.
Засега обаче социалният министър няма точен отговор на въпроса какво финансиране ще има за догодина.
„Финансовият министър е запознат с обсъжданията в работната група и допълнителните средства, които са нужни. В разчетите, които правим предвиждаме и да се влеят парите от четвъртинките пенсии на 350 хил. души, които от 2016 г. бяха преустановени. Но е трудно да намерим решение, както и подкрепа от всички", призна Петков. Той допълни, че все пак тази година парите за хората с увреждания са с 81 млн. лв. повече или с 43% повече спрямо миналата. Те са за интеграционни добавки и личен асистент.
Призовавам да охладим страстите и да се насочим към експертна работа, министър Петков, вие имате нашата подкрепа, контрира Николай Сираков от ГЕРБ.
Депутатите поискаха да разберат и какво ще стане
с експертизата за работоспособността, срещу въвеждането, на която се обявиха национално представените организации на хората с увреждания и тя бе спряна.
„Очертава се съгласие, че телковото решение не следва да бъде универсален ключ за всички права, защото то не прави човека автоматично неработоспособен. Това, което препъна концепцията за работоспособността е съмнението, че ще отнема права. Разчитам, че в един момент ще се подкрепи въвеждането й. Преводът на системата ICF (Международната класификация на човешкото функциониране, уврежданията и здравето) вече е направен, сега разработваме методики за прилагането й. Това ще върне темата за експертизата за работоспособността отново", каза Петков. Той допълни, че ще се въведат и по-строги изисквания към работодателите да наемат на работа хора с увреждания.
„Ще се засилят стимулите за наемане и приспособяване
на работната среда. Ще се засили квотния принцип – определен процент и сега е за трудоустроени хора, а половината от него е за хора с увреждания, но това не работи добре. Трябва да се обвържат стимулите със санкции, за да се обърнат работодателите към хората с увреждания, а и така ще се мотивират хората с увреждания да работят. Надявам се да намерим подкрепа в тази стъпка", каза министърът.

МТСП работи за ръст на майчинските

Отпада контактната бележка и в яслите

Какво трябва да знаем за ТЕЛК

ТЕЛК с пълен достъп до пациентските досиета

Великденски добавки за най-бедните пенсионери

Какви са помощите за деца за 2025 г.
Техните размери, както и сумите за данъчни облекчения на родителите бяха официално обнародвани в „Държавен вестник" тази седмица

ТЕЛК с достъп до пациентските досиета

Чакането за ТЕЛК съкратено максимално

Приеха бюджета на НОИ на първо четене
