Mорето и летните инфекции
Лятото, макар и доста по-хладно и валежно от обичайното, вече е в разгара си. Ниските температури и облаците не могат да стреснат много хора, които с нетърпение очакват да отидат на море или да си починат няколко дни край басейна. Сезонът и щуротиите във водата често предразполагат към неприятни инфекции при дамите, а понякога и при господата. Точно за тях, разговаряме с доц. Красимира Жекова, началник на родилното отделение в УМБАЛ "Света Анна" – София.
Почти 75% от жените поне веднъж в живота си са имали някаква вагинална инфекция. През летния сезон обаче сериозно се повишава честотата им. Това е времето, в което страстите се разгарят. Хората често се отдават на ласки дори без предпазни средства, оправдавайки се че нищо не може да се случи след кратък любовен флирт. „В този сезон зачестяват възпалителните инфекции на влагалището. Много жени допускат грешки в личната си хигиена или забравят за основните правила за безопасен секс. За да не се стигне дотам, дори през лятната отпуска, когато всеки разпуска, не бива да се забравят презервативите – идеалното средство за предпазване от полово-предавани болести и стриктната лична хигиена. Избягвайте да носите мокър бански продължително време. Поддържайте много по-добра хигиена по време на менструация. Това са елементарни неща и всеки мисли, че ги знае, но доста често се пропускат. Здравето не бива да се пренебрегва за сметка на летните емоции", съветва доц. Жекова.
Движете се
Освен мокрите бански и незащитеният секс, продължителното седене на едно място, обилното изпотяване, лошото бельо и дори обезкосмяването могат да са сред причините за възникването на подобни проблеми. През горещите летни дни тялото се изпотява, за да се охлади, а това включва и външния отвор на влагалището, а гъбичките най-добре се развиват в тъмна и влажна среда. Обездвижването, освен че допринася за появата на болки в долна
ВИЗИТКА
Доц. Красимира Жекова е акушер-гинеколог с 33 г. стаж. Целият й професионален опит е в болничната помощ. Започва трудовия си стаж в Добрич, а след това става главен асистент по АГ към МУ Варна. През 1995 г. постъпва на работа в УМБАЛ "Света Анна" - София АД. От 2000 година оглавява родилното отделение на лечебното заведение. |
Бързо на лекар
Един от първите симптоми на всяко възпалително заболяване най-често е т.нар. бяло течение. „То се съпътства с дразнене и сърбеж по външните полови органи, болка при полов контакт. В днешно време лечението не е трудно, но зависи изцяло от това кога ще се диагностицира проблемът. Трябва да се открие и причинителят на инфекцията, да се изследва и половия партньор и след това да се съобрази начина на лечение. Има колеги, които пренебрегват изследването на партньора, но ако той остане нелекуван, то двамата ще си предават инфекцията като пинг-понг. Става порочен кръг", обяснява лекарката. Доц. Жекова е категорична, че дори след приключване на лечението пациентките трябва да вземат мерки, за да възстановят нормалната влагалищна флора. „Това не винаги се прави, въпреки че има много добри препарати на пазара. А понякога именно нарушението на влагалищната флора може да доведе до хронифициране на проблема", допълва още тя.
Опасност, хламидия
Освен честите вагинални инфекции като кандидата, обаче лекарите се сблъскват и с една доста неприятна и дори опасна болест – хламидията. Хламидиалната инфекция се причинява от вътреклетъчен паразит наречен Chlamydia trachomatis (Хламидия трахоматис). Тя се предава по полов път и засяга както мъже, така и жени. За съжаление в много голям процент от случаите тя няма симптоми и трудно се открива. „Може да се появи засилено влагалищно течение, но не е задължително. Именно поради това заболяването е толкова коварно. То атакува маточната шийка и маточните тръби и може да бъде с тежки и непредвидими последствия", предупреждава доц. Жекова.
Възможните последствия
„Сред най-тежките усложнения е запушването на маточните тръби. В определени случай това може да доведе дори до стерилитет и тогава единственото решение за жените да забременеят е изкуствената репродукция. Ето защо хламидиалната инфекция трябва да се търси активно и да се диагностицира навреме особено при жените, които срещат трудности със забременяването, такива, при който има чести вагинални течения или пък партньорът им е с доказана инфекция. По правило заболяването трудно се поддава на лечение и изисква много търпение и усилия от страна както на лекаря, така и на пациента. В повечето случай това става с антибиотици, както и със средства, които да покачат имунитета", допълва още лекарката.
От изключително значение е да се лекуват и двамата сексуални партньори. Освен медикаментите, болните трябва да минат и на специална диета. След окончателно приключване на лечението се провежда повторен контролен анализ. Ако не се открият хламидии, анализът се прави още веднъж след месец. Оказва се, че е по-лесно хламидиазата да се предотврати, отколкото да се лекува. Ето защо специалистите съветват да обърнем по-голямо внимание на превенцията. А това може да стане само чрез безопасен секс.
Светила на неврохирургията на форум у нас
Затлъстяването може да отключи 250 болести
40% от децата в България са с наднормено тегло, едва при 10% това се дължи на хормонални проблеми, алармират ендокринолози от УМБАЛ „Свети Георги"
Българската хирургия следва развитието на световната
Има ръст на психичните разстройства в цял свят
Над 1.2 млн. случая на мозъчни болести у нас
Имаме едва 15 медикамента за епилепсия
Какво включва профилактиката за рак на гърдата
От 1 октомври започва скрининг за рак на маточната шийка, той ще обхваща жените от 20 до 30 години и от 40 до 50, прегледите ще са безплатни за всички, съобщиха от НЗОК
Медици от 7 държави на курс във ВМА
Той се провежда в Клиниката по урология, под ръководството на проф. Илия Салтиров
Мъж оживя след месец в реанимация
60 дни се бориха за живота на Светослав
Мъжът пострада при пожарите в Сакар, докато се опитваше да помогне в гасенето им, днес го изписаха от УМБАЛ „Св. Георги" в Пловдив