Напускаме работната група на социалното министерство, законът за хората с увреждания е копи-пейст, каза Вера Иванова
Снимка: Ангел Желев
Clinica.bg
press@clinica.bg
Майките на деца с увреждания готвят нова вълна от протести. Първият митинг ще е на 30 юли в столицата, под мотото "Бягство от отговорност. Това стана ясно днес минути преди да започне обсъждането на проекта за Закон за хората с увреждания, който готви социалното министерство.
Причината поради, която майките се оттеглиха от групата, в която участват, е липсата на промени в бъдещия законопроект, който трябваше да даде нови насоки за развитие на системата за подподмагане на болните хора."Децата над 18 години са елиминирани тотално. Това е старият закон с копи-пейст. Ние не можем да участваме в убийството на хората с увреждания. Разграничаваме се от всичко това и излизаме", каза Вера Иванова, една от протестиращите майки. Въпреки че те се оттеглиха от работната група, обсъждането на закона започна, а в него се включи омбудсмана Мая Манолова.
Притеснена съм от крайния резултат,
тъй като в проекта не е записано кой и как ще извършва индивидуалната оценка на потребностите, обясни тя на влизане. Според нея подкрепата на хората с увреждания се свежда до старите видове помощи за адаптиране на жилище, за медицински изделия, финансова помощ и социални услуги.
Текстовете разделят хората на четири групи,
според вида и степента на увреждане, обясни още Манолова. С новия проект инвалидите пак ще бъдат разкварвани по различни институции, категорична е още омбудсманът. Манолова продължава да настоява и за приемане на Закона за лична помощ. На същото мнение са и протестиращите майки. Те са твърде решени да не спират протеста си, докато не постигнат реформата, която искат. Протестът им ще съвпадне с последния работен ден на депутатите. Традиционно той ще започне от НС и ще продължи до МС. "Ще изпратим подобаващо депутатите", категорична беше Вера Иванова.
Въпреки че реформата раздели хората с увреждания,
и национално представителните организации не са съгласни с настоящото състояние на проекта на властта за новия Закон за хора с увреждания. В момента нещата се дискутират в работната група, но драфтът, който сме получили не отразява предложенията, които сме направили, каза и Веска Събева, председател на Асоциацията на родителите на деца с епилепсия. Тя е категорична, че дебатът трябва да продължи, но като се вземат предвив предложенията на хората с увреждания и без да се вкарват лични нападки на работната маса.
Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки. Политика за бисквиткитеСъгласен съм