Коментар

Раковият регистър идва при нас до три месеца

13-07-2018 06:47
Ще поискаме подаването на информация за него да се вкара в клинична пътека, казва доц. Христо Хинков
Снимка: Ангел Желев
Раковият регистър идва при нас до три месеца
Лили
Лили
Войнова
voinova.lili@gmail.com

Съдбата на раковия регистър у нас отново е на дневен ред. Според новия стандарт за „Медицинска онкология" сега съществуващият трябва да се закрие и да се изгради нов в Националния център по обществено здраве и анализи. Кога ще бъде преместена документацията и как ще функционира новият регистър попитахме доц. Христо Хинков, директор на НЦОЗА.

Имахме среща с проф. Здравка Валерианова и разговаряхме за процедурата, по която ще бъде прехвърлен раковият регистър на територията на Националния център за обществено здраве и анализи. Излезе наредба, която ни задължава да приемем базата данни от този регистър и да създадем нов софтуер, който да включва допълнителни функционалности, за да отговори по-добре на нуждите за проследяване на онколечението. Защото всички знаем, че напоследък разходите за онколекарства се увеличават значително и регистърът може да послужи за един много по-сериозен контрол. С проф. Валерианова това нещо го изговорихме, уточнихме и аз съм изпратил писмо до министър Ананиев с молба и предложения за всички стъпки, които трябва да се осъществят, за да се изпълни наредбата и регистърът да дойде при нас в НЦОЗА с цялата си документация, сървър, софтеур, хадуер. Заедно с това ще започне и работа по спецификациите за провеждане на обществена поръчка и за надграждане или за създаване на нов регистър, в зависимост от преценката на специалистите.

Какви нови специфики да се включат е въпрос на уточняване,

но ние трябва да изпълним стандарта, който ни задължава да имаме такъв регистър при нас в рамките на три месеца от публикуването му. Затова се ангажираме с работа по спецификациите за тръжните документи и сме поискали в писмото до министъра съответното финансиране за провеждането на обществената поръчка да бъде заложено в нашия бюджет за следващата година. Така ще можем да проведем търга и да имаме вече един читав регистър. С проф. Валерианова много сериозно говорихме и за мотивацията на хората, които подават информация на национално ниво, тъй като сегашният регистър използва една стара система, основана на бившите онкодиспансери. Тя е работила с ежегодно субсидиране от здравното министерство, но нашата идея е това да стане част от служебните задължения на хората, които се занимават с онкозаболяванията и да влезе в длъжностните им храктеристика, а също и да бъде част от съответната клинична пътека или процедура. Защото само по този начин можем да гарантираме едно устойчиво подаване на информацията.


Изграждането на нов софтуер от съответните специалисти

струва доста пари и за целта трябва да се направи обществена поръчка. Има срокове по ЗОП, които не могат да бъдат изпълнени до края на годината, най-малкото защото самата процедура по прехвърляне на стария регистър изисква време. Въпреки това се надявам, че ние ще се вместим в сроковете на наредбата по тази задача. Що се отнася до надграждането, създаването на новия регистър, това е въпрос и на бъдеще, защото той едва ли ще бъде окончателен. Вероятно ще се наложи допълнително усъвършенстване, тъй като това е една цялостна система. Не става въпрос само за един софтуер при нас, а е обвързано и с изграждането на Нациналната здравна информационна система, която е част от оперативна програма, разработвана от министерството. Така че ние трябва да сме готови да се интегрираме със съществуващия регистър плюс изискванията за новия софтуер към бъдещата здравна електронна система.


За да организираме работата максимално бързо,

предлагаме на министъра на здравеопазването хората, които в момента поддържат регистъра в Специализираната болница по онкология, да бъдат назначени на щат при нас. Министър Ананиев трябва да разпореди прехвърлянето, като ние имаме свободни щатни бройки за това. Колко от тях ще поискат да дойдат е друг въпрос, но във всеки случай ще направим всичко възможно да запазим регистъра в този му вид и след това да го надградим съгласно новите изискавиния. Всички си даваме сметка, че той може да е с голяма научна стойност, че е създаден отдавна и е оценен от международните институции, както проф. Валерианова многократно е изтъквала. Но за нуждите, които имаме в момента, би трябвало да се направят промени. Затова очакваме, че това ще стане чрез обществена поръчка за един нов софтуер.


Една от съществените промени ще е функционирането

на регистъра в он лайн режим, т. е. в реално време. Нещо, което сега не се случва. Данните се получават от съответните регионални регистри в страната в бившите онкодиспансери по имейл и има забавяне. Идеята е да се направи така системата, че да може да се проследява лечението на онкоболните. Надавям се проф. Валерианова и екипът и да дойдат в Националния център по обществено здраве и анализи, където ще открием нов отдел „Национален раков регистър" и работата ще продължи. Правим всичко възможно регистърът да не спре, а напротив – да бъде усъвършенстван. Това е част от идеята на Националната здравна електронна система. Би трябвало да има „електронен облак", който да събира тези данни и те да могат да се ползват със съответните нива на достъп.


Още три онкологии през 2025 г.

Още три онкологии през 2025 г.

С тях общият им брой в страната стана 47, показват данните на здравната каса
Българи с публикация в Oral Radiology

Българи с публикация в Oral Radiology

Лекари от УМБАЛ „Св. Екатерина" отпечатаха в престижното списание първото подробно описание на изключително редки тумори на околоушната жлеза
Онкологичният скрийниг е под въпрос

Онкологичният скрийниг е под въпрос

Той трябва да започне през юни, а все още има редица недовършени дейности, каза здравният министър доц. Михаил Околийски
Отново ще разгледат плана за рака

Отново ще разгледат плана за рака

Сигурна съм, че ще бъде проявен здрав разум, защото това е нещо така нужно на гражданите на София, казва Евгения Александрова
Най-висок ръст на хоспитализациите за онкотерапия

Най-висок ръст на хоспитализациите за онкотерапия

Случаите на лекарствено лечение по КП 240 са се повишили с близо 15 хиляди за година, а броят на пациентите - с около 2 хиляди, показват данните на НЗОК
Ракът се увеличава

Ракът се увеличава

За 30 години разходите за лечение са се удвоили, докато четири от десет нови терапии имат спорна полза спрямо конвенционалните, сочи новият доклад на OИСР и ЕК
HPV – предотвратим риск за общественото здраве

HPV – предотвратим риск за общественото здраве

Навременното лечение на предраковите лезии е високоефективно и предотвратява прогресията в над 85% от случаите, казва доц. Ваня Рангелова

Готвим се за лечение с Лутеций

Готвим се за лечение с Лутеций

Догодина очакваме то да започне да се прилага за пациенти с резистентен метастатичен карцином на простатата, казва доц. Валерия Хаджийска
Стартира Европейската мрежа за рака

Стартира Европейската мрежа за рака

EUnetCCC разполага с 90 млн. евро за инвестиции в борба с онкологичните заболявания, България участва в нея чрез УСБАЛО

Успяваме да се вместим в лимита по НЗОК

Успяваме да се вместим в лимита по НЗОК

Преди дни в СБАЛХЗ се проведе годишна конференция за плазмоклетъчни неоплазии. За акцентите от нея и плановете за развитие на болницата, разговаряме с д-р Нина Ръсина.

1 2 3 4 5 ... 13 »
Видео преглед

По следите на здрaвната реформа с clinica.bg

СПРАВОЧНИК
Юни 2026 Предишен Следващ
Close Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки. Политика за бисквитките Съгласен съм