Работили сме за по-добри условия на труд по време на председателството
Гъвкави схеми на работа, увеличаването на използването на отпуските по семейни причини от мъжете са част от мерките за постигане на равновесие между професионалния и личния живот. Те са част от евродиректива, върху която по време на заседанието на Съвета EPSCO на 21 юни в Люксембург е постигнат общ подход, отчитат от МТСП.
Проект на друга директива - за прозрачни и предвидими условия на труд, е публикуван и договорен в Съвета за рекордно кратко време в рамките на Българското председателство, добавят от ведомството на Петков. С приемането й ще се подобри информираността на работниците за техните трудови права и ще се въведат по-прозрачни и предвидими условия на труд.
Един от най-големите успехи на
Българското председателство е постигането на споразумение между Съвета и Парламента и окончателно приемане на Директива 96/71/ЕО относно командироването на работници в рамките на предоставянето на услуги, добавят от МТСП. С приемането на законодателното предложение се гарантират по-справедливи условия на труд за командированите работници. Чрез ревизирането на директивата се въвежда принципа „Равно заплащане за равен труд", справедлива конкуренция между предприятията, които командироват работници и местните предприятия. Промените внасят по-голяма яснота на законодателството на ЕС за командироване на работници. Според новите разпоредби командированите работници ще получават еднакво заплащане за една и съща работа с местните си колеги.
В рамките на Българското председателство
е постигнат и общ подход за промени в Регламент за координация на системите за социална сигурност на страните членки. Целта е да се продължи процесът на улесняване на упражняването на правата на гражданите. Промените са насочени към подобряване на достъпа на икономически неактивните граждани до социалноосигурителни обезщетения, обезщетения за дългосрочни грижи, обезщетения за безработица и семейни обезщетения. С приемането на регламента ще се насърчи свободното движение н работници в ЕС.
Когато пограничен работник е работил по-малко от три месеца в държавата членка по последна заетост, обезщетението ще се предоставя от държавата членка по пребиваване без възможност за възстановяване на обезщетението от държавата членка по последна заетост. Ако е работило повече от три месеца, обезщетението се предоставя от държавата членка по последна заетост