Дерматология

Псориазисът не е заразен

26-06-2018 13:00
Стрес и лекарства са сред главните заподозрени, отключващи заболяването, казва д-р Иван ТодоровПсориазисът не е заразен
Веса
Караоланова
vesakaraolanova@gmail.com

Псориазисът е автоимунно заболяване с генетична предразположеност. Това означава, че много хора носят гена на псориазиса, но не всички го отключват. Много гени са в основата на появата на заболяването. Различните форми на заболяването имат различни генни локуси, отговорни за появата му, обяснява дерматологът д-р Иван Богданов, председател на фондация "Псориазис".

Псориазисът не е заразен, категоричен е специалистът. Освен това се разпространява еднакво сред мъжете и жените. Медицината познава два типа псориазис. Т.нар. тип 1 се среща по-често при деца. Той обикновено се отключва в резултат на инфекции - най-често на горните дихателни пътища. Тази форма се появява изведнъж на много места по тялото с множество окръглени плаки. Псориазисът от тип 2 се проявява по-често при възрастни и често засяга нокти и често е придружен от псориатичен артрит.

Като се има предвид, че едни от основните фактори за отключване на псориазиса са стресът и медикаментите за лечение на сърдечно-съдови заболявания, най-често засегнатите са хора в активна възраст, между 30 и 50-60 г., казва специалистът.

При псориазиса има и наследственост. 

Например, ако единият родител е с псориазис, вероятността да се прояви у детето е 17%, но ако и двама родители са с това заболяване, възможността и детето да заболее е около 35 дори до 40%.

За България все още няма точни данни за честотата на заболяването. В момента се подготвя регистър. Според световните данни в зависимост от географската ширина и етническата принадлежност честота на заболяването може да варира от 0,5 до 3,5% от популацията. Някои етноси като индианците и ескимосите почти не страдат от псориазис. Сред хората от монглоидната раса се среща рядко.

Визитка 



Д-р Иван Богданов завършва първия цикъл от образованието си в Университета "Жозеф Фурие" Гренобъл, Франция през 2000 г., а шест години по-късно получава диплома и от Медицинския университет – София. Специализира в Университетската болница "Сейнт Луи" – Париж, в "London Clinic" във Великобритания, както и в българските "Александровска" и "Токуда Болница София". От 2010 г. е част от екипа на Клиниката по дерматология и венерология в болница "Токуда", както и председател на Фондация "Псориазис". Член е на Европейското дружество по дерматология и венерология, както и на Управителния съвет на Българското дерматологично дружество.

Най-потърпевши са хората от европеидната раса и то предимо тези, които живеят на север, където няма достатъчно слънце през годината, няма и приток на свежи гени. Изключително рядко се среща заболяването сред чернокожото африканско население. Причината е, че в тези географски ширини слънцето е доста силно.

За да се отключи заболяването има различни фактори, сред които инфекция, стрес, хормонални фактори, лекарства. Най-често това са лекарства за сърце - бетаблокери, АСЕ-инхибиторите. Сред медикаментите, които може да отключат страданието са литиевите соли, някои антиепилептични средства, както и някои антибиотици, сред които е доксициклинът. "Най-често обаче ние - лекарите, се сблъскваме със случаи, в които псориазисът се е отключил след прием на кортикостероиди под формата на инжекции или таблетки, който след това е прекратен", казва д-р Богданов. Той подчертава, че мнозина все още ползват кортикостероиди за лечение на псориазис, но тези лекарства само успокояват симптомите за кратко. След спиране на кортикостероидите, псориазисът се връща в много по-тежка форма, а понякога дори животозастрашаваща.


Първите симптоми на дерматологичното заболяване, 

при които човек трябва да потърси специализирана помощ са червените плаки, които са надигнати над околната кожа, с обилни сребристо-бели люспи по повърхността. Тези плаки често се намират по местата, които са обект на леки травми - лакти, колене, както и в гънките, където се провокират често от микози (гъбични инфекции). Често заболяването започва и в скалпа. Изключително малко са случаите, в които псориатичният артрит е в началото на страданието и след това да се появят плаките.
Псориазисът се диагностицира най-вече клинично. Понякога обаче има форми, които трудно може да се различат от дерматит, обяснява дерматологът. Често диагнозата може да бъде потвърдена и хистологично чрез вземане на биопсия от засегнат участък. Взетата посредством биопсия плака се гледа от хистопатолог под микроскоп.

Лекарите често казват, че псориазисът не може да бъде излекуван, но може да бъде лекуван. Съвременната медицина е способна да подчини на методите си болестта и тя да бъде под много строг контрол, а пациентът да бъде в ремисия много дълго време.

Самото лечение зависи от тежестта на заболяването,

къде е локализиран псориазисът, дали са засегнати други органи и системи и най-вече - ставите. При по-леките форми лечението е с локални средство - омекотяващи, т.нар. емолиентни средства или с кератолитици - средства, които излющват плаките, както и средства, които овладяват местното възпаление, както и локални кортикостероиди. При по-тежките случаи най-често се използват лекарства от т.нар. системна конвенционална терапия – ацитретин, метотрексат, циклоспорин. Едно от най-ефективните лечения е фототерапията, при която се прилага ултравиолетова светлина. От няколко години в България се прилагат и най-новите в света препарати - биологичните. Това е т.нар. прицелно лечение, при което медикаментът се цели в определени механизми, които водят до поява на псориазис. Тези лекарства са с много по-малко странични действия, с доста добра поносимост и много висока ефективност. Те са и доста скъпи, поради което се изписват при най-тежките случаи. Критериите за отпускане на такъв тип лечение в България са най-строгите в целия ЕС, казва д-р Богданов. У нас пациентът трябва да е много сериозно засегнат от псориазис - почти 2 пъти по-тежко, отколкото пациент в друго европейска държава, за да му бъде отпуснато по каса такова лечение. Освен това, у нас,

за да бъде отпуснат биологичен препарат,

трябва преди това пациентът да е бил лекуван с цитостатици и др. медикаменти, както и с фототерапия и всички да са били неефективни или при конкретния пациент да са имали нежелани странични действия или непоносимост.
"За съжаление определени хора са решили, че могат да посъветват касата да направи от досегашните 4 комисии в страната, които досега отпускаха биологичното лечение, само една, която е в София. Това ще създаде доста трудности на пациентите, част от които имат и псориатичен артрит и пътуването до София за мнозина ще се превърне в проблем, защото голяма част от тях са и със сериозни финансови проблеми. От друга страна лекарите губят доверието на пациентите си, понасят първата вълна на тяхното негодувание, а в случаите, когато въпросната комисия реши да не отпусне биологичен препарат, много е голяма вероятността за недобра прогноза на хода на заболяването и ние трява отначало да започнем лечение. Надявам се този проблем да бъде решен, предстоят разговори с касата. И лекари, и пациенти се надяваме разумът да надделее", коментира председателят на фондация "Псориазис".


Най-доброто естествено лечение на псориазис е на морския бряг.

Слънцето помага много и българската дерматологична школа има много добър опит в правилното прилагане на слънцелечението, подчертава специалистът. Той е категоричен, че в България има и множество други природни дадености, които помагат на българските дерматолози в лечението на псориазиса - морската вода, минерални води, лечебната кал, които са част от т.нар. климатолечение. За съжаление те са приложими не във всеки сезон. Този вид лечение е ефикасно при по-леките форми, но в никакъв случай няма да влоши състоянието и на пациентите с по-тежки форми на заболяването, чието основно лечение е медикаментозно. Най-доброто съчетание на морска с минерална вода, лечебна кал и слънце е в местността Тузлата до Балчик и ефектът от лечението на пациенти е изключително добър. Преди години организирано морелечение се е провеждало и в гр. Китен, макар че там няма минерална вода и лечебна кал. До Бургас, близо до солниците, също има добри условия за лечение на псориазис.


Трябва ли да се спазва специфична диета? 

Няма категорично мнение по този въпрос, но е добре известно, че затлъстяването, хиперлипидемията, диабетът са едни от най-честите придружаващи заболявания на псориазиса и могат да влошат състоянието му, казва специалистът. Има пациенти, които твърдят, че червени меса, червено вино влошават състоянието им, други твърдят, че други храни не им влияят добре - всеки пациент трябва да определи сам кои храни и напитки не му влияят добре и да ги изключва от менюто си.


Младите се грижат по-добре за сърцата си

Младите се грижат по-добре за сърцата си

В света вече са променени много от препоръките за контрол на кръвна захар и лош холестерол, в това отношение лекарското ни съсловие малко изостава, казва д-р Борислав Борисов
Що е то транстиретиновата кардиомиопатия

Що е то транстиретиновата кардиомиопатия

Най-добре добре лекуваният пациент е този, които е открит навреме, затова скринингът на пациентите с прояви на сърдечна недостатъчност е изключително важен, казва проф. Мария Токмакова
20% от епилептиците са резистентни към лекарства

20% от епилептиците са резистентни към лекарства

Причините са сгрешени дози и пестене на медикаменти за дни на дефицит, три дни в болница не стигат за проследяванетио им, казва доц. Екатерина Витева
Варна е най-добрата локация за Протонен център

Варна е най-добрата локация за Протонен център

При нас всички клиники, необходими за лечение на деца с онкохематологични заболявания функционират успешно, имаме и обучени специалисти, казва проф. Елица Енчева

Кардиохирургията ни е на европейско ниво

Кардиохирургията ни е на европейско ниво

Редно е в нея да навлезе вече и роботизираната така, както е в Румъния и Гърция, казва д-р Самуил Казаков
Спасиха бебе с рядка малформация на белия дроб

Спасиха бебе с рядка малформация на белия дроб

Това е станало с грижите на лекарите от две болници - "Майчин дом" и "Щерев"
Спасиха мъж с разкъсване на аортата

Спасиха мъж с разкъсване на аортата

Спешната операция е извършена от специалистите в Националната кардиологична болница, съобщиха оттам
Апарат с ИИ за прецизна колоноскопия в

Апарат с ИИ за прецизна колоноскопия в "Тракия"

Иновативната техника открива и най-труднозабележимите промени в човешката тъкан, с нея вече са извършени над 100 манипулации, казва д-р Иван Сираков
COVID-19 все още е сериозен риск за здравето на пациентите

COVID-19 все още е сериозен риск за здравето на пациентите

Вирусът представлява риск по отношение появата на нови мутации само и единствено, когато се намира в човешкия организъм, казва проф. Татяна Червенякова

Уникална операция на дете с рядък тумор

Уникална операция на дете с рядък тумор

Тя е извършена от специалистите от УМБАЛ "Св. Марина" - Варна, малкият пациент е изписан здрав, казват от лечебното заведение
1 2 3 4 5 ... 55 »
Банер
Видео преглед

По следите на здрaвната реформа с clinica.bg

СПРАВОЧНИК
Октомври 2023 Предишен Следващ