Пациенти питат министъра „Какво се случи един месец по-късно?”
Clinica.bg
press@clinica.bg
Пациенти с белодробни заболявания излизат на протест в защита на директора на Изпълнителната агенция по трансплантации д-р Мариана Симеонова. Тя подаде оставка заради прекратения договор с Университетската болница във Виена и невъзможността български пациенти да бъдат изпращани за белодробни трансплантации там. Протестът е планиран за 29 юни от 10:00 ч. пред сградата на Министерството на здравеопазването.
Болните ще се съберат под прозорците на министър Ананиев точно месец след като сами си поставиха етикета "здравен мигрант" и недоволстваха на пл. Света Неделя №5. Този път те ще поискат ресорният министър лично да обясни на нуждаещите се от белодробна трансплантация "Какво се промени един месец по-късно?" и демонстративно ще заявят, че не желаят д-р Симеонова да бъде освобождавана от длъжност.
.
Моментът е твърде неподходящ за смени
.
в Изпълнителната агенция по трансплантации, защото това може да блокира опитите на институцията и на МЗ да намерят решение на проблема. "Понастоящем всяка промяна в ръководството на ИАТ би довела до забавяне или преустановяване за неизвестен период от време на започналите разговори за подновяване на договор с клиника в страна от Европейския съюз, в която да бъдат осъществявани белодробни трансплантации на български пациенти", пишат организациите в писмото си до министър Ананиев.
вече декларираха пациентски организации "Заедно с теб", а с писмо до здравния министър примера им последваха още шест организации. Това са Асоциация пулмонална хипертония, Национален алианс на хората с редки болести, Асоциация "Муковисцидоза", Сдружение "Идиопатична белодробна фиброза", Асоциация "Саркоидоза" и Алианс на трансплантираните и оперираните - АТО "Бъдеще за всички".
Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки. Политика за бисквиткитеСъгласен съм