Болниците увеличиха приходите си
По-малко пари, отрязани клиники и легла в тях от договор с НЗОК, дори фалити, бяха очакваните резултати от промените, които влязоха в сила от 1 април. Според тях Касата трябваше да избира с кои лечебни заведения да сключи договор в зависимост от нуждите на пациентите в конкретните региони. Те бяха посочени в новата Здравна карта, която ресорното министерство изработи. Според нея в страната има над 3000 легла за активно лечение, които са излишни. Най-голяма част са в София, Пловдив и Пазарджик. Поради тази причина се очакваше Касата да сключи договори с болниците за по-малко легла и оттам да паднат приходите им. Заради това през пролетта се стигна и до национални лекарски протести.
Фактите обаче показват друго. Вместо по-малко, парите на болниците са повече. Общо 808 млн. лв. са получили лечебните заведения за болнична помощ от НЗОК за полугодието. За същия период на миналата година Касата им е платила 768 млн. лв.
Няма особена редукция и в броя на клиниките, които работят с Касата. От фонда досега не предоставиха официална статистика на договорните си партньори за болнична помощ след 1 април. Според финансовите отчети обаче тази година Касата работи с 366 лечебни заведения, а през миналата с 365. След подписването на новите договори през април обаче, плащанията са спрени към петнайсетина лечебни заведения. Това са основно медицински центрове и ДКЦ-та, които са работели по едва-две пътеки. Освен това плащанията са прекратени към две-три специализирани болници за рехабилитация или долекуване (виж таблицата тук). Най-вероятно това означава, че те са останали без договори с НЗОК.
Че реформата се отложи и новите рестриктивни правила не влязоха в сила, потвърждават и самите медици. Имаме нови договори за по-малко легла, но те не се спазват, каза в интервю за clinica.bg д-р Николай Болтаджиев, председател на Националното сдружение на частните болници. Отсрочката най-вероятно е заради предизборната обстановка, в която се намира страната ни. Тя обаче може да доведе до сериозен преразход на бюджета на Касата. Според отчета на фонда за полугодието, ако темпът на разходите се запази, в края на годината няма да достигнат 47 млн. лв. за клиниките, въпреки пренасочените допълнителни над 224 млн. лв. от резерва.
Отделно от това сериозен преразход се очертава да има и при медикаментите за рак, които се използват в болниците. Там няма да достигнат около 63 млн. лв., показва отчетът на Касата. За медицински изделия дефицитът, който се очертава в края на годината е 7.4 млн. лв. Засега не е ясно какво ще последва. Според служебния рамков договор Касата има право да намалява както цените, така и обемите на болниците. Много вероятно е след изборите в ход да влязат финансови рестрикции.
Разпределят парите на НЗОК другата седмица
Какви иновации заплаща НЗОК
700 джипита на ден ползват е-здраве
Проф. Ангелов оглави здравната комисия
Инсултите с 20% по-малко за осем години
НЗОК със стандарт за борба с корупцията
Пренасочването на деца не може да е трайно решение
Главният проблем за педиатрията остава финансирането на дейностите в болничната помощ, казва д-р Благомир Здравков
Онкоболни отказват изследвания заради пари
Скача смъртността от рак без биомаркери
Няма основание за напрежение
Техническа грешка е в основата на съмненията на БЛС за вида на дейността в амбулаториите, съвместната ни работа е възстановена, казва Анелия Атанасова