Въпросът с освобождаването на управителя на НЗОК влиза днес в дневния ред на депутатите
Clinica.bg
press@clinica.bg
Парламентарната Комисия по здравеопазване ще обсъди днес правния казус с дългия болничен на управителя на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) проф. Камен Плочев. На извънредно заседание депутатите ще разгледат писмото, което първоначално беше изтълкувано като депозирана оставка, а в последствие се оказа само уведомление до Надзорния съвет на фонда, че по здравословни причини проф. Плочев няма да може да се върне на работа още един месец.
Народните представители трябва да решат дали да прекратят договора на управителя или да се съобразят със здравословното му състояние и да го оставят на поста. В първия случай ще спазят законовите разпоредби, според които ако ръководителят на институцията не може да изпълнява ангажиментите си в продължение на три месеца, трябва да бъде сменен. Във втория случай биха могли да заложат на професионалиста
и да удължат отпуска му по болест.
Въпросът е дали законът им дава такова право и точно той ще е в центъра на дебатите в парламентарната комисия. Както clinica.bg вече писа, проф. Плочев беше приет в болница със сърдечно-съдов проблем в разгара на остър конфликт с министъра на здравеопазването Кирил Ананиев по повод дълговете на НЗОК към чуждестранни здравни каси. Анинев поиска оставката му, защото без да уведоми Надзорния съвет на НЗОК и без да го съгласува с ресорното министерство, е представил сумите на парламентарните групи в Народното събрание, при това с искане за
актуализация на държавния бюджет
със 140 млн. лв. В последствие в публичното пространство се завъртяха няколко числа, които бяха коментирани както пред Надзорния съвет на публичния фонд, така и в парламентарната Комисия по здравеопазване, за да се изясни истинският размер на задълженията. Оказа се, че проф. Плочев е бил прав, но междувременно касата се сдоби с нов управител в лицето на д-р Йорданка Пенкова, която беше назначена по спешност за подуправител и пое функциите на излезлия в отпуск по болест проф. Плочев. В писмото си до народните представители управителят е
категоричен, че не подава оставка
а само изпълнява буквата на закона, според която трябва да уведоми Надзорния съвет за невъзможността да изпълнява задълженията си. В писмото си той уверено твърди, че не е извършил никакви действия, които да уронват престижа на поверената му институция, а е помогнал за изясняването на казус, койо би укрепил авторитета на НЗОК. Той отрича да има връзка между здравословното му състояние и ескалиралото напрежение и определя всички подобни твърдения за спекулация.
Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки. Политика за бисквиткитеСъгласен съм