Членски внос за зъботехници и помощник-фармацевти

.
вътрешен контрол на лицата с регулирани професии
.
в здравеопазването и да се следи за изпълнението на правилата за професионална етика, добрата медицинска и медико-техническа практика.
"В сегашната нормативна уредба няма правна възможност за налагане на дисциплинарни наказания за нарушения на професионални, етични или други правила, въз основа на които трябва да работят зъботехниците и помощник-фармацевтите, например (които по закон имат право да управляват собствени аптеки - бел. ред.). Това води до понижаване качеството на осъществяваната дейност, до безнаказани злоупотреби при упражняването на някои професии и до разделение на професионалистите", споделят в мотивите си депутатите.
За да важат правилата еднакво за всички, новите текстове въвеждат
.
задължително членство за практикуващите професиите,
.
и доброволно членство за тези, които са придобили специалност, но не работят. Освен това организациите ще трябва да поддържат електронни регистри на членовете си на национално и регионално ниво, да се грижат за продължаващото им обучение, както и да защитават правата и интересите им пред институциите и сред гилдията. Двете съсловия ще получат право на глас при обсъждането на различни нормативни документи, както и представителство в различни структури и органи на управление в здравния сектор. Една от първите им задачи ще бъде да излъчат свой представител във Висшия медицински съвет. Не на последно място съсловните организации трябва да имат да имат Кодекс за професионална етика, правила за добра медицинска практика и да налагат санкции при неспазването им.
Ако промените бъдат приети в пленарната зала,
.
първите конгреси за избор на ръководства на новите съсловия
.
ще бъдат насрочени от министъра на здравеопазването в рамките на следващата половин година. Регионалните здравни инспекции ще разполагат с три месеца, за да изготвят списъци с имената и адресите на практикуващите зъботехници и помощник-фармацевти в цялата страна. След това в двумесечен срок трябва да бъдат свикани първите общи събрания на местните колегии на съсловните организации, които да определят органи на управление и да излъчат делегати за първите си конгреси. Всички, които практикуват професията пък, ще разполагат с един месец, за да подадат заявки за вписване в регистрите на съответната регионална колегия. Процесът по структурирането приключва с провеждането на конгресите за избор на ръководство, след което министърът на здравеопазването ще разполага с шест месеца, за да изготви Наредбата, която се очаква да определи
=
дейностите, които могат да бъдат извършвани самостоятелно
=
от медицинските сестри, акушерките, асоциираните медицински специалисти, зъботехниците и помощник-фармацевтите.
Законопроектът запазва статута на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи, но дава възможност за създаването на отделни организации на зъботехниците и помощник-фармацевтите. "Медицинските специалисти в професионално напрамление "Здравни грижи" извършват изключително разнородна дейност и поставянето им в рамките на една съсловна организация не защитава достатъчно добре техните права и интереси", се казва още в мотивите.

Да подадем ръка на Ирена

Борбата на Иво продължава, да му помогнем

Кризата у нас тепърва предстои

Виктория и Георги - топ имена за бебета

Шампионка по карате срещу насилието над деца

Да помогнем на Божидара да проходи

Климатът ни става като в Северна Гърция

Събират средства за лечението на Алекс

С молба за скромна помощ
