Морето заразява очите с конюнктивит

Визитка
Д-р Вяра Шумналиева-Иванова e офталмолог в Клиника по очни болести към Александровска болница. Тя е главен асистент към Катедра по очни болести към Медицински факултет на Медицински университет - София. Защитила е дисертация в областта на очните травми. |
Плувните басейни и морето са идеални места за заразяване с вирусен или бактериален конюнктивит. Струпването на много хора, водната среда и бактериите в площите около водата, са лесна предпоставка за предаване на заразата, казва д-р Вяра Шумналиева-Иванова.
Дали конюнктивитът е вирусен или бактериален, можете да съдите по симптомите. И двата протичат със зачервяване на очите и секрет, който при вирусния е воднист, а при бактериалния – мукопурулентен или гноен. И двете заболявания обаче могат да доведат до намаляване на зрението, особено ако в процеса е ангажирана и роговицата.
Добрата лична хигиена е основната предпазна мярка срещу тези инфекции.
„Ключът към превенцията е добрата лична хигиена, тъй като и двете зарази се предават чрез контакт, било то директен или индиректен - чрез общи предмет и принадлежности. За ограничаване разпространението на инфекцията е важно да се следват някои прости правила като често миене на ръцете, избягване използването на общи кърпи, спално бельо и т.н." - съветва офталмологът д-р Шумналиева – Иванова.
Има и други очни инфекции, които се срещат и в останалите сезони – външен и вътрешен ечемик, херпес вирусна болест на очите. Появата на херпес обикновено е свързана със спад в имунитета. Ечемик може да се появи при диабет или рефракционни проблеми т.е. нужда от очила.
Друг много актуален летен проблем са алергичните конюнктивите. Те се причиняват от различни алергени и симптомите варират от лек сърбеж и зачервяване до обилно сълзене, светлобоязън и подуване на клепачите. И те, както бактериалните и вирусните, освен значителен дискомфорт, могат да причинят и по-сериозни проблеми. Затова е добре, хората с алергии да посетят офталмолог 4-6 седмици преди началото на летния сезон, за да им бъдат предписани медикаменти, които намаляват дискомфорта през сезона. В случаи на алергия, а и по принцип, е добре да се избягва запрашената среда. Препоръчително е носенето на очила, което осигурява физична бариера спрямо попадането на алергени върху очната повърхност. Хората с алергии трябва често да изплакват очите си и задължително да влизат в плувните басейни с подводни очила.
„Нещо, на което заслужава да се обърне внимание, са очните травми. Статистиката показва, че честотата им нараства през летните месеци. Това е свързано с извършване на повече ремонти, градинарство, с игрите на открито. И тук може да помогне носенето на защитни очила, съответно подходящите за дейността, която извършваме в момента." - коментира още специалистът.
Излагането на слънчеви лъчи без предпазни средства също е вредно за очите. А през лятото, светлината е повече и особено силна в обедните часове на деня. Ако не се погрижим адекватно да защитим очите си от нея, в дългосрочен план това може да доведе до развитие на птеригиум (т.нар. „външно перде"), катаракта („вътрешно перде") или проблеми с ретината. Установено е, че при хората, които работят на открито, катаракта се развива с около 10 години по-рано в сравнение с хора, работещи на закрито, казва д-р Шумналиева-Иванова. За предпазване от вредните слънчеви лъчи, особено по обяд, когато UV лъчите са най-ярки, носете шапка с периферия или козирка, ползвайте чадър, както и слънчеви очила, които да покриват очите, включително отстрани. Разбира се очилата трябва да са от качествени материали, които спират вредното лъчение.
Освен това трябва да се грижим и за почивката на очите си. „При продължителна работа наблизо е добре да спазваме правилото 20/20/20 – на всеки 20 минути за 20 секунди да отправяме погледа на разстояние повече от 5 метра, което е равно на 20 фута", добавя д-р Шумналиева-Иванова. Каквито и да са проблемите с очите ни обаче важно е да не се прибягва до самолечение. Консултацията с офталмолог е задължителна, тъй като лечението зависи от причината. За да поддържаме очите си в добра форма и да улавяме проблемите навреме, трябва да преглеждаме очите си на всеки 1-2 години, категорична е тя.

Премиерът да спре бетонирането на морето

UV-лъчите повреждат макулата на окото
На прага на отпускарския август, когато се подготвяме за ваканцията си, е добре да изработим план за защита на очите ни от слънцето. За да го изготвим, ще ни помогне д-р Чарита Ранкова.

При децата по-често е далекогледството

Очен лазер сваля до -12 диоптъра

Скенер „вижда” глаукомата в зародиш

Хващаме гъбички от мокрите бански

Две нови трансплантации в "Александровска"

3D-то натоварва очите

Отпушват диализни фистули
