БЛС дава на съд здравната карта
Лекарският съюз е категоричен, че
не е ясно на какъв принцип са подготвени
предложенията в проекта на здравната карта, при положение, че той не е изработен и разглеждан по същество от сформираната Национална комисия за изработване на националната здравна карта.
Друга причина за отказа на БЛС е неглижирането на анализите и възраженията на областните комисии, изготвили районните здравни карти. Според съсловната организация основните диспропорции идват точно от тези неотразени анализи, тъй като те най-обективно показват състоянието и потребността на регионите от медицинска помощ. „Самият министър казва, че до няколко месеца ще предложи абсолютно нов модел на здравеопазване, който ще наложи промени в здравната система. Поради тази причина
от БЛС предложихме да удължим срока
за приемане на картата, за да може тя да бъде адаптирана към новата стратегия. Сега ще трябва да се случи обратното – новият модел да се нагажда към новата здравна карта, която очевидно не е напълно завършена и удовлетворителна за хората", коментира още д-р Грозев. От БЛС добавят, че поне този път са очаквали консенсусен подход, за да се направи детайлен анализ, така че здравната карта да отрази в реален мащаб потребността на населението от медицински услуги.
„Още в самото начало почти всички участници в процеса за одобрение на здравната карта, бяхме против този й вариант и дадохме предложения за промени, които да намалят съществуващите към момента диспропорции. Резултата от отразените в здравната карта последващи корекции отново са субективни, без яснота за принципа на разпределение на легловата база – защо в един район са добавени допълнителни легла, а в други те съвсем липсват.", коментират от БЛС.
50% от жените не ходят на прегледи за рак на гърдата
Над 110 млн. е-прегледa за 2 години
Средно на ден се регистрират над 220 000 прегледа в електронен формат от близо 14 500 лекарски практики, съобщават от ИО