Няма безопасна доза канабис

Като високорискова или редовна е определена употребата на марихуана поне 20 дни в месеца. Проучванията показват, че около 1% от възрастните европейци достигат тази летва и дори прибягват до марихуаната всекидневно. Броят на постъпилите за първи път на лечение, заради канабис, пък е нараснал с 33 хил. за девет години - от 43 000 през 2006 г. до 76 000 през 2015 г.
Изводът на последните научни изследвания е, че честата и продължителна употреба на канабис, например всеки ден в продължение на години, води до привикване на мозъка, абстиненция и съответно физическа зависимост.
Свъхдозата пък е трудно предвидима
Причината е, че концентрацията на канабиноиди варира в широки граници заради различните начини на подготовка на канабиса за консумация като пушене, вдишване, прилагане във вид на различни масла, за хранене или за пиене, както и заради липсата на производствен контрол. „Ежедневната или почти ежедневна употреба може да има продължителни последици, дори и след като вече е спряна. Младите хора, особено тези, които са социално и психически уязвими, са по-податливи към вредните въздействия", категорични са от МЗ.
В някои страни в ЕС марихуана е легализирана за медицински цели. Тя обаче не е разрешена като свободно растение, което се отглежда у дома, а като стандартизиран лекарствен продукт, отпускан по специален ред и подлежащ контрол. От МЗ припомниха, че темата за легализирането употребата на марихуана за медицински цели вече е обсъждана от Националния съвет по наркотични вещества (НСНВ) и на Експертния съвет по лечение на зависимости (ЕСЛЗ). Искани са и становища на националните консултанти през 2015 – та година.
„Бяха изслушани експертните становища на редица национални консултанти у нас, в областите, в които се твърди, че марихуаната е без аналог в медицината. Водещите специалисти у нас обаче бяха категорични, че това е спекулативно. Според тях в медицинската литература и практика
няма достатъчно обективни и еднопосочни данни
в полза на употребата на марихуана за медицински цели", обясниха от здравно министерство.
Също така в интерес на пациента е да се натрупват данни не само за вероятни полезни ефекти, но и за вредите, категорични са от МЗ. За разлика от страните в ЕС и САЩ, легализирали употребата на марихуана за лечение, у нас мераците са за отглеждане на канабис в домашни условия или безконтролната му употреба с аргумент за „медицински цели". „В България, именно това е искането и в повечето случаи е отправяно от различни неправителствени сдружения - защитници и привърженици на свободната употреба на канабис, които са различни от пациентски организации или професионални медицински съсловия, без да има реална медицинска необходимост за подобно лечение", допълват още от МЗ.

Намаляват обучението на сестрите

Стопили сме се с 8121 души за година

България е без скрининг за таласемия

НЗОК да припознае акушерките в договарянето

Кадровият дефицит сред акушерките е налице
За да променим това, има нужда от конкретни действия и промени в здравната система още сега, казват от БАПЗГ

Интересът на българите към лечение в чужбина се увеличава
Все по-често ставаме свидетели на хора, които събират средства, за да се лекуват в чужбина. Увеличава ли се интереса на българските пациенти към лечението зад граница, защо, попитахме Звезделина Лютфи.

Подкрепям въвеждането на ясни критерии за качество

Да бъдем страна в договорния процес

НЗОК кани на среща медицинските сестри
