Съдът отмени новите спешни отделения заради липса на мотиви
Стандартът по спешна медицина трябваше да влезе в сила през лятото, но ведомството на Петър Москов само предложи да се отложи с още 6 месеца. Причината бяха високите изисквания към лечебните заведения, които се заложиха в него. Според промените минималната площ за спешно отделение става 700 кв. м. Освен това има завишени изисквания за броя лекари, които да работят в него, както и за обема дейност, който да се върши. Така например общият брой постове трябва да е поне осем, като на всеки 1000 случая те се увеличават с по още един. В шокова зала трябва да има поне един пост, а на всеки 5000 случая годишно да се осигурява поне по още един. След приемането на новите изисквания обаче се оказа, че много малко спешни отделения в болниците могат да покрит стандартите особено за най-високото ниво на компетентност. Изключение правят някои големи държавни болници като „Св. Анна" и Пирогов. Останалите трябваше да направят големи инвестиции, за да променят спешните си отделения. Финансиране за тази цел обаче не е осигурено, което поставя в неравнопоставено положение болниците.
„Изпълнението на минималните изисквания за материално-техническа обезпеченост на лечебните заведения, които да осъществяват спешна помощ, предполага наличие на значителен собствен финансов ресурс. В мотивите на наредбата се съдържа изявление, че за изпълнението не са необходими бюджетни средства, но никъде не е разглеждан въпросът за финансовия ресурс, който е необходим на лечебните заведения за болнична помощ, които трябва да приведат собствената си материална база и човешки ресурси от специалисти към изискванията на наредбата", се казва в решението на ВАС.
Министерство на здравеопазването обеща, че промените в спешната помощ ще се финансират с пари от еврофондовете. Те обаче ще отидат само за определени държавни болници, освен това търгът дори за тях все още се бави.
„Твърде неясно е твърдението, че въвеждането на стандарта в практиката е подкрепено със средства по приоритетна ос 4 „Регионална здравна инфраструктура" на Оперативна програма „Региони в растеж" 2014 – 2020 г. Няма разчет колко болнични заведения могат да ползват средства от тази програма, каква част от необходимия финансов ресурс би следвала да покриват и със собствени средства", смятат и съдиите. Заради това те отмениха новите изисквания за болниците. Предстои да видим дали здравно министерство ще обжалва решението им.
Учат за кардиостимулация само година
Днес решават за лечението в чужбина
Отменен е и стандартът по очни болести
Защо са нужни медицинските стандарти
Те гарантират качеството, има ги в много държави, казват от министерство на здравеопазването
До 3 млн. за откриване на урология
Променят и стандарта по трансфузионна хематология
Свалят грамажа за бебе
ВАС осъди лимитите
И здравната карта остана в историята
ВАС гледа наредбата за лечение в чужбина
На 2 октомври предстои делото за медицинския стандарт по очни болести