Търговците да свалят цените на изделията
Най-фрапиращ е случаят на 81-годишна жена, която на 22 април е починала в столичната УМБАЛ "Св. Екатерина". От пациентски организации "Заедно с теб" твърдят, че тя не е могла да доплати за изделие, за което касата плаща по-малко от 1 април. В организацията са постъпили още две жалби - от друга жена, която спешно трябва да събере 10 000 лв. за интервенция на стойност 50 000 лв., тъй като от НЗОК й отпускат само 40 000 лв., както и от мъж от Монтана, който казва, че няма пари за животоспасяваща операция.
Всички операции за поставяне на сърдечни клапи или други медицински изделия могат да бъдат проверени и ако от пациента е било поискано доплащане, касата и министерството могат да вземат съответните мерки, увери Начева. По думите й
още утре ще бъде оповестен резултатът
от проверката по случая с починалата пациентка. Според първоначалната информация от директора на болницата проф. Генчо Начев обаче, смъртта на жената се дължи на тежкото й здравословно състояние и няма връзка с поставянето на възпросното изделие, заяви Начева.
"Да, Надзорният съвет на НЗОК е приел спецификацията за намаление на цените на медицинските изделия и не виждам проблем в това всяка година да се договарят такива спецификации. Освен това разчетите са направени така, че
това намаление да не е за сметка на пациентите,
а на фимите, които доставят съответните изделия", отбеляза заместник-министърът. По думите й разговорите по спецификацията за следващата година ще започнат съвсем скоро, а резултатите ще бъдат обявени до месец-два.
"Ние читаме, че е напълно реалистично производителите или вносителите да намалят цените. Освен това лечебните заведения вече имат достатъчно опит в договарянето, както за консумативи, така и за лекарства, и ще се справят с преговорите", категорична е Начева. Проблемът е, че към момента
няма конкретен регламент за тези отстъпки
така, както е при лекарствата. Министерството обаче работи върху по-регламентиран подход за договаряне на цените на медицинските изделия. Той ще бъде част от новия модел, който се очаква да бъде представен от здравния министър Кирил Ананиев, допълни Начева. Дотогава реимбурсната стойност на изделията ще се определя както и сега - въз основа на информацията за цените в редица европейски страни и вече проведени търгове в лечебните заведения.
Общинските болници не са срещу субсидиите от НЗОК
Отвориха финансирането за амбулатории
2066 лв. минимална заплата за сестра
Това предлагат здравните власти, за да осигурят възнагражденията в психиатриите и спешна помощ те са поискали 6.6 млн. повече за 2025 г.