Хайки за инфекции в болниците
.jpg)
Здравно министерство обмисля и идеята
да се завиши тежестта на критерия „вътреболнични инфекции"
при акредитацията на болниците.
Данните показват, че те са средно около 1% в различните отделения у нас, но според Кунчев процентът не е реален, защото показателите се следят формално. „Има международни критерии, дори да си перфектен, няма начин вътреболничните инфекции да са под 5-6%. Това е естествен процес, защото болният е с понижен имунитет и защото в лечебните заведения се лекуват хора с различни диагнози", обясни д-р Кунчев. Той добави, че за развъждането на бактериите няма такова значение каква е болница – частна, държавна, нова или по-стара, а по-скоро това зависи от вида на отделението.
Рискът е по-голям за хирургичните, интензивните, урологичните
и АГ – клиниките. Тежко засегнати са и лабораториите, защото там се работи със заразени телесни течности. "Разбира се, по-добрият вариант е болницата да е нова и оборудвана, но ако не се чисти както трябва и не се използват подходящите дезинфектанти, рискът отново е налице", обясни Кунчев. „Метлата и парцалът разнасят бактериите, защото се ползват неправилно", каза той.
Пряка връзка с вътреболничните инфеции има антибиотичната политика на болниците, която липсва в 80% от лечебните заведения у нас, заяви Кунчев. Той добави, че принципът е да се ползват най – евтините антибиотици, трето поколение. По този начин нивото на резистентност към някои микроорганизми се повишава в пъти.

НЗОК кани на среща медицинските сестри

Когато се наложи да постъпим в болница

БЛС пак иска още пари

Сестринските практики да се финансират

Плащат надлимитната на болниците през май

Майчин дом поема ражданията от Перник

Детската болница в Бургас готова до декември

Искаме договори за качество с НЗОК

1 лв. такса в болница е популизъм
