Коментар

За или против здравната карта

23-04-2018 07:34
Проектът ще доведе до задълбочаване на недоволството сред пациентите и напрежение сред работещите в системата, казва д-р Галинка Павлова За или против здравната карта
Clinica.bg

press@clinica.bg
Финансирането на 6000 легла за активно лечение е поставено под въпрос с новата Национална здравна карта (НЗК). Анализите показват, че няма достатъчно джипита и специалисти в извънболничната помощ, а за медицински сестри да не говорим. Удачно ли е да се намали броят на леглата в болниците, има ли инструмент да се задържат медиците в страната, попитахме д-р Галинка Павлова, зам. председател на Български лекарски съюз.
Конституционно право на всеки български гражданин е своевременната достъпна качественна медицинска помощ. Едно от малкото предимства на здравеопазването у нас е бързият достъп до системата, за разлика от листите на чакащи с месеци за преглед при лекар в другите европейски страни. С предлаганата от МЗ здравна карта ще успеем ли да съхраним това предимство, ще реализираме ли други положителни за системата промени или ще създадем още напрежение и недоволство сред пациенти и медици?

Националната здравна карта има отношение към лечебните заведения (ЛЗ), които работят по договор с публичния финансов ресурс, разпределян от НЗОК. Тя има смисъл, ако определя минималния брой лечебни заведения, респективно медицински специалисти и тяхното регионално разпределение.


Свидетели сме на задълбочаващи се регионални диспропорции


В големите градове с университетски центрове има струпване на ЛЗ и специалисти, докато в други отдалечени населени места осигуреността с медици е силно занижена, има липса дори на общопрактикуващи лекари (ОПЛ) и различни специалисти от извънболничната помощ. НЗК следва да поражда управленски решения за прилагане стимули към медицинските специалисти да работят в тези населени места, с оглед осигуряване на определения минимален брой медици. В случай, че това не е предвидено, то тогава НЗК е единствено инструмент за ограничаване инициативата на медицинските инвеститори, поредната форма на ограничения и лимитиране на дейността, икономии на средствата на НЗОК, което ще рефлектира негативно на здравеопазването.


Нека да погледнем какво се случва в СИМП


В НЗК е определен за всяко населено място минимален брой лекари по съответната специалност. Част от лекарите работят само в ЛЗ за СИМП. Има значителен брой лекари, които работят на първи трудов договор в болници (БЛЗ) и на втори почасов договор в СИМП. За да сключат договор за работа с касата, тези лекари се нуждаят от разрешение, наречено удостоверение за недостатъчност, издавано от РЗИ. Съгласно чл. 81 от ЗЛЗ Директорът на РЗИ издава това удостоверение, по своя преценка, отнесено към НЗК. В ръцете на този администратор е дадено правото на всеки да упражнява трудова дейност. Директорът, без да спазва критерии за подбор (такива няма) между желаещите лекари от болниците да работят в ЛЗ за СИМП, субективно определя на кого ще издаде необходимия документ. Тези нормативни недомислици, създават условия за лоши практики и различни начини за стимулиране на администратимния чиновник.


Още по объркано стоят нещата в болничната помощ


Картата определя брой легла по области и лечебни заведения с различно ниво на компетентност. Предвижда се намаляване на болничните легла с около 6 хиляди. По интересно и същественно е как е разпределено редуцирането, в кои населени места, в кои ЛЗ, по кои специалности и по нива на компетентност. Философията на здравната реформа „парите следват пациента" отдавна е забравена. Днес се определят болнични бюджети, за повечето от тях рестриктивни, в повечето случаи чрез доминиращо субективно администриране от Надзорния съвет на касата. В случай, че ЛЗ работят в условия на определен бюджет и им се заплаща отчетената дейност за преминал пациент по клинични пътеки, определянето на брой легла е лишено от здрав разум и цели единственно прилагенето на още една форма за ограничаване на дейността. До сега пациентът изчакваше да бъде приет за лечение при отсъствие на болничен бюджет. Сега, ще трябва да изчаква в „листа на чакащите" и за наличие на свободно легло.


Много са проблемите в здравеопазването


и въвеждането на НЗК е поредният недобър опит, който определено ще закрепости медиците в ЛЗ, ще затрудни достъпа на пациентите до системата и ще им отнеме правото за избор на лекар или лечебно заведение. Желанието да се намали броя на болничните лечебни заведения чрез НЗК, няма да даде очаквания резултат, а напротив ще доведе до задълбочаване на недоволството сред пациентите и напрежение сред работещите в системата.


Депутатите питат институциите за оставките в НЗОК

Депутатите питат институциите за оставките в НЗОК

Седем дневен срок даде здравната комисия на всички тях и на неправителствения сектор, за да си кажат мнението за потенциалните кадрови промени

„Кроношпан“ пак започва да работи

„Кроношпан“ пак започва да работи

Това става след окончателното решение на Върховния административен съд, съобщиха оттам
Управителят на НЗОК подаде оставка

Управителят на НЗОК подаде оставка

За мен е ясно, че нямам политическа подкрепа, пожелавам успех на наследника си, каза той
Обвиненията към мен са неверни

Обвиненията към мен са неверни

Право на управляващите е да изберат с кого да работят, не мога да се съглася обаче, че една кадрова промяна се обосновава с внушения и неистини, казва проф. Момчил Мавров
 Край на дървесните полени след юни

Край на дървесните полени след юни

Това е последният месец, през който те ще ни създават дискомфорт, липата е с най-голям принос за него, съобщават от НЦЗПБ
Подуправителят на НЗОК като политическа фиксация

Подуправителят на НЗОК като политическа фиксация

Ако ДБ наистина желае разграждане на модела "Борисов - Пеевски" в здравеопазването, защо не иска оставката на управителя на НЗОК, на шефа на ИАМН и на председателя на Здравната комисия
Без конфликти на интереси в Обществения съвет на НДБ

Без конфликти на интереси в Обществения съвет на НДБ

Някой от предходните екипи на МЗ да обясни, защо с цяла година се забави обявяването на конкурса, казва проф. Иван Литвиненко
И ДПС поиска оставката на ръководството на НЗОК

И ДПС поиска оставката на ръководството на НЗОК

От партията на Пеевски зоват за смяна на подуправителя и на управителя на фонда
Работата ми в НЗОК бе водена от интереса на обществото

Работата ми в НЗОК бе водена от интереса на обществото

Стремежът тя да бъде компрометирана не е от вчера, удовлетворен съм от полученото и не се плаша от проверки, казва проф. Момчил Мавров
 Тръгват преговори за нов КТД

Тръгват преговори за нов КТД

На среща с КТ „Подкрепа" здравният министър Катя Ивкова обеща да инициира стартирането на преговорите за него, съобщиха от МЗ
1 2 3 4 5 ... 664 »
Видео преглед

По следите на здрaвната реформа с clinica.bg

СПРАВОЧНИК
Юни 2026 Предишен Следващ
Close Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки. Политика за бисквитките Съгласен съм