Раждането след 35 е по-рисково
Бременността е един от най-чаканите и щастливи периоди в живота на едно семейство. Какво трябва да знаем стъпка по стъпка, за да имаме здраво бебе? Все още ли робуваме на клишето, че ако не знаем опасностите, те няма да ни изненадат? Или напротив - колкото по-грамотни сме, толкова повече са шансовете "всичко да е наред"? По темата потърсихме д-р Румен Велев, изпълнителен директор на II САГБАЛ "Шейново" и един от най-добрите акушер-гинеколози у нас.
Раждането след 35 години става все по-възможно с помощта на съвременната медицина, но остава все така по-рисковано. Нарастват шансовете за генетични заболявания при самото дете. Затова се правят допълнителни изследвания. Рискове от отключването на гестационен диабет, от промени в съдовете, свързани с храненето на бебето, също са повече, затова майката също трябва да се следи изкъсо.
"Много често тези пациентки имат съпътстващи заболявания. Като например на щитовидната жлеза, алергични заболявания, или заболявания на белия дроб, бронхиални астми. Всички те оказват влияние върху протичането на една бременност. Колкото по-рано една жена забременее, толкова по-добре. Но в съвременните условия една бременност вече настъпва доста по-късно", споделя наблюденията си д-р Румен Велев. Бременността и страничните заболявания си влияят взаимно негативно, затова се правят допълнителни, функционални изследвания.
Когато бебето е по-слабо
"Изоставането в теглото на бебето най-често е свързано с храненето.
ВИЗИТКА
Д-р Румен Велев е директор на болница "Шейново" в София. Той е гинеколог и е сред учредителите на Българска асоциация по менопауза и андропауза, Асоциация по ендоскопска хирургия в гинекологията в България,Българската асоциация по ултразвук в акушерството и гинекологията. Има дългодишен опит в областта на акушеството и гинекологията. Освен в „Шейново" е работил в МБАЛ „Св. София", „Майчин дом" и клиника "Торакс". |
Тези деца са всъщност по-заплашени от това да получат някакво усложнение в края на бременността и по време на самото раждане, защото техните компенсаторни възможности стават по-малки. Най-честото усложнение, което може да настъпи е т.н.
интраутеринна смърт вследствие на недостатъчно хранене и усложнение по време на самото раждане", казва д-р Велев.
Съществува два вида забавено развитие (ретардация) на плода. Асиметрична и симетрична. Асиметричната се дължи най-много на проблеми свързани с храненето. А симетричната се дължи най-често насъстояния на плода, които дори могат да бъдат израз и на генетични заболявания. "Тогава цялото бебе е малко. Главата на плода, коремът, мозъчната структура са доста по-слабо развити. Докато при асиметричната обикновено мозъка на плода е сравнително добре запазен и развит", обяснява специалистът. Асиметричната ретардация настъпва, защото бебето получава по-малко кръв и я преразпределя към важния орган – мозъкът, и започва да намалява размерът на тялото му. Причината плода да не се храни са промените в кръвоснабдяването на матката и на плацентата. Те могат да настъпят вследствие на различни заболявания. Типичен пример е т.н.прееклампсия (високо кръвно).
„При това заболяване настъпват промени в малките съдове на плацентата, натрупват се фибринови налепи, които водят до намаляване на притока на кръв към сърцето и същевременно водят до покачване кръвното налягане на майката, до загуба на белтък. Така се развива тази триада", казва д-р Велев.
Ако се установи проблеми в храненето на плода, специалистите могат да се опитат да го подобрят. Това е доста трудни. Ето защо, освен с терапия, ние допълнително го подготвяме за евентуално по-ранно раждане. Защото можем доста по-добре да повлияем извън утробата на майката, отколкото вътре, обянсява д-р Велев.
Сърдечни проблеми
Съществуват и скринингови модели за изследване на сърцето. Те се правят обикновено с втория преглед между 16-та и 18-та седмица. "Трябва да видим 4-кухинна сърдечна сянка, трите съда, които излизат от сърцето, съдовете, които изхождат от левия тракт, както и съдовете, които влизат в десния тракт. Да видим дали има нарушение на преградата между камерите", казва специалистът. Ако установят проблем, лекарите задължително правят консултация с детски кардиолог, който се занимава с фетална ехокардиография.
„Правим и план как след това бебето да бъде проследявано и наблюдавано. Не всички детски нарушения обаче са фатални за живота. Някои изискват допълнително лечение и след самото раждане. Това се отнася и за други отклонения, като бъбречните заболявания например", посочва д-р Велев.
Причини за недоносените бебета
Те са няколко. На първо място това са инфекциозни усложнения. „Всяко едно възпаление на влагалището, на шийката на матката, на самата матка, на пикочния мехур, общо възпаление на самата бременна майка може да доведе до прекъсване на бременността, защото инфекцията може да инфектира бебето, казва гинекологът.
Втора голяма група са жени, които са имали предшестващо преждевременно раждане. Те са заплашени от по-голяма вероятност това да се повтори и затова трябва да са под по-особено наблюдение.
Трета голяма група са жени, претърпели оперативни интервенции на матката, на маточната шийка. Операция на матката от миома, операция на шийката от дисплазии или предракови заболявания.
Затова в хода на проследяването се прави и измерване на маточната шийка.
Всички случаи, при които жената има маточни контракции. Диабетът, двуплодната бременност, наличието на по-голямо количество околоплодни води, по-голямото бебе са сред другите.
Може би термините звучат сложно, дори плашещо, но информацията е жизненоважна! Колкото по-навреме изберем лекар, на когото да се доверим и следваме стриктно стъпките и съветите му, толкова по-спокойни ще бъдем. Бременността наистина може да е период пълен с повече радост и спокойствие, отколкото с тревоги.
Имаме едва 15 медикамента за епилепсия
Какво включва профилактиката за рак на гърдата
От 1 октомври започва скрининг за рак на маточната шийка, той ще обхваща жените от 20 до 30 години и от 40 до 50, прегледите ще са безплатни за всички, съобщиха от НЗОК
Медици от 7 държави на курс във ВМА
Той се провежда в Клиниката по урология, под ръководството на проф. Илия Салтиров
Мъж оживя след месец в реанимация
60 дни се бориха за живота на Светослав
Мъжът пострада при пожарите в Сакар, докато се опитваше да помогне в гасенето им, днес го изписаха от УМБАЛ „Св. Георги" в Пловдив
Мъжете са по-рискови за сърдечен инфаркт
Внимавайте с антибиотиците
Безразборният им прием може да има тежки последици при уроинфекциите, предупреждава проф. Димитър Шишков
Нов метод за възстановяване на менискус
Toй е оперативен и при него се използва фибринов присадък, съобщиха от Аджибадем Сити Клиник Токуда