Седмица на безплатни прегледи в „Александровска”

Кардиолозите ще преглеждат пациенти
с неконтролирана артериална хипертония, захарен диабет тип 2 и сърдечно-съдова патология, ритъмни нарушения, хронична сърдечна недостатъчност, оплаквания от гръдна болка при физическо усилие, усещания за "прескачане" на сърцето, клапна патология, както и преживян белодробен тромбоемболизъм.
Специалистите по белодробни болести
ще консултират пациенти с оплаквания от страна на дихателната система - хронична кашлица повече от 3 месеца без изяснена причина, свирене и болка в гърдите, недостиг на въздух, отхрачване с кръв, инхалаторно лечение без ефект, метаболитен синдром, хъркане, задавяне и паузи по време на сън, неспокоен сън, изразена дневна сънливост, заспиване при шофиране, затлъстяване, неконтролиран захарен диабет.
Гастроентеролозите на свой ред
ще преглеждат хора с оплаквания от парене зад гръдната кост, киселини, невлияещи се от стандартно лечение или възобновяващи се след спиране на лечението и с омазнен черен дроб. Пациентите, които имат чернодробна биопсия, задължително трябва да носят разчитане на хистологичния материал. За профилактика на рака на дебелото черво ще бъдат преглеждани пациенти с долен коремен дискомфорт, запек, патологични примеси или промени в изпражненията. Гастроентерологичното отделение ще приема, изследва и лекува безплатно пациенти с хронични вирусни хепатити В и С, както и с диариен синдром след антибиотично лечение.
Консултациите за имунен дефицит
ще се извършват на две места. За деца (под 18г.) прегледите ще се провеждат в Клиника по педиатрия на УМБАЛ "Александровска" от 10 до 12 часа след предварително записан час на тел.: 0877 571 269. Възрастните ще бъдат приемани в Клиниката по клинична имунология от 11 до 15 часа след като се обадят на тел. 0877 570 898. Специалистите ще проверяват за някои от 10-те признака на първичен имунен дефицит:
- Четири или повече отита в рамките на 1 година
- Две или повече сериозни инфекции на синусите в рамките на 1 година
- Приложение на антибиотици за два или повече месеца с незадоволителен ефект
- Две или повече пневмонии в рамките на 1 година
- Забавено физическо развитие при новородени и малки деца
- Рецидивиращи дълбоки кожни абсцеси или абсцеси на вътрешни органи
- Персистираща млечница/кандидоза на устната кухина или кожна гъбична инфекция
- Необходимост от прилагане на интравенозни антибиотици за саниране на инфекцията
- Две или повече инфекции на вътрешни органи, включително септицемия (сепсис, отравяне на кръвта)
- Анамнеза за наличие на първичен имунен дефицит в семейството
По повод Световната седмица на първичния имунен дефицит на 23 април от 12 ч. в параклиса на болница "Александровска"
ще бъде отслужен и молебен
за благословение и изцеление на всички, страдащи от заболяването. На 26 април пък ще се проведе семинар за общопрактикуващи лекари на тема „Имунодиагностика и имунотерапия на ПИД". Водещи специалисти по клинична имунология ще запознаят аудиторията с особеностите при диагностиката и лечението на състояния, свързани с нарушен имунен отговор, с примери от медицинската практика.
Световната седмица традиционно се отбелязва от Експертният център по редки болести – първични имунни дефицити (ПИД) към УМБАЛ „Александровска" в сътрудничество с Международната фондация „Джефри Модел" и Българската асоциация на хора с ПИД.

157 години от рождението на Карл Ландщайнер

Безплатни прегледи за диабетно стъпало в София

Безплатни прегледи за туберкулоза в Пазарджик

Благотворителна изложба в МУ-Пловдив

Медицината на съня събира учени в Пловдив

Тенис на маса и шах за хора с увреждания

Специалисти разясняват синдрома на Драве

Безплатни прегледи за разширени вени в Плевен

Зъболекарите се събират в Бургас
