И жени на 35 ще даряват яйцеклетки

Досега позволената възраст за даряване на яйцеклетки беше 34 години. Целта на промяната е да се увеличи шанса за дарителство. Към момента жените, които са съгласни на процедурата не са много, тъй като тя е свързана с редица медицински манипулации и хормонални стимулации. Донорските яйцеклетки обаче могат да са единствения шанс за някои двойки да имат свое дете.
С промените се дава възможност и за имплантиране на ембрион при жени с преждевременна менопауза. Досега липсваше подобна нормативна възможност. Лекарите нямаха право да присаждат ембриони след менопауза, тъй като явлението обикновено настъпва след определена по-висока възраст, която няма как да позволи на бъдещите майки да се грижат дълго за децата си. По този начин обаче се изключваха и случаите на ранна менопауза, а наблюденията на специалистите показват, че тя зачестява.
Освен това здравно министерство прецизира начините на отчитане на резултатите от ин витро процедурите. Забраняват се и два метода на асистирана процедура, тъй като специалистите са преценили, че резултатите при тях са ниски, а рискът за пациентките е висок. Това са поставянето на зиготи или яйцеклетки и сперматозоиди по лапароскопски път в маточните тръби на жената.
Над 30 са центровете за ин витро у нас, като броят им постоянно се увеличава. Средно на година процедури с държавно финансиране правят близо 3000 двойки, а постигнатите клинични бременности са над 20%.

25% от държавното инвитро свършва с бебе

Първото ин витро беше в Медицинска академия
Тази година се навършват 30 години от създаването на първото бебе ин витро в България. Каква точно е историята, разказва проф. Атанас Щерев, който е „бащата" на този метод у нас.

Откриват още една ин витро клиника
С нея броят на центровете за репродуктивно здраве у нас стават 37

Дават 75 хил. за ин витро в Хасково

Дават пари за ин витро в Търново

Премиерът с награда от „Искам бебе”

Ако бебето остава мечта

Къде колко бебета ин витро се раждат

2344 бебета ин витро за една година
С 0.2% се е увеличила успеваемостта в клиниките за репродуктивна медицина, показват данните на ИАТ за миналата година
