6000 хора с увреждания на протест
.jpg)
Около 1500 от недоволните са столичани,
а останалите протестиращи от страната ще пристигнат с автобуси, добави Васил Долапчиев, председател на Съюза на слепите в България. По думите му готвените промени в Правилника и Наредбата за медицинската експертиза удрят хората с увреждания по две основни линии. Първата е свързана с различното третиране на лицата в неравностойно положение спрямо практиката в Западна Европа. „Човек, който в България за определен вид заболявания се оценява с 60 процента степен на увреждане, в Германия се оценява на 80-85 на сто. Примери в тази посока ТЕЛК имат, тъй като даже и български граждани получават освидетелстване пред медицински институции в Западна Европа и идват тук с ТЕЛК-ове, които получават по-ниска степен на увреждане", каза той.
Както clinica.bg вече писа измененията предвиждат занапред лекарите в ТЕЛК да дават процент инвалидност само за основното заболяване, а не и за придружаващите го. Според Долапчиев това е основният и най-сериозен удар, който нанасят промените. "Вторият, огромният проблем, от който ще бъдат потърпевши около 350 000 души на срочен ТЕЛК е, че от тях около 80 на сто имат второ и трето заболяване", заяви той. Долапчиев даде пример с тежката форма на диабет, при която пациентът е предопределен да бъде сляп. „Кое ще му бъде водещо заболяване? Слепотата или тежкият диабет?", запита Долапчиев. Той добави, че
промените щели да засегнат 80% от хората на срочен ТЕЛК,
тъй като до три години те отново щели да минат през комисията и второто и третото заболяване ще им бъде отнето. Така 35-40% от тях щели да изпаднат от системата, което по данни на ТЕЛК били 80 – 100 хил. души, обясни още Долапчиев. Това на практика означава, че те ще станат със степен на увреждане под 50%, и ще излязат от групата на хората с трайни увреждания. Други около 100 хил. души пък щели да минат в по-долна категория от първа във втора или от втора на трета.
Позицията му беше подкрепена и от д-р Боряна Холевич, председател на Сдружението на лекарите в ТЕЛК, която даде пример с пациент с инсулиновозависим диабет, който е с ампутиран крак и при който с новите промени ще трябва да се вземе предвид само едното заболяване.
Болшинството от инвалидите – 83.5% живеят под линията на бедността или с под 321 лв. месечно. Това сочат данни от проучване на КТ "Подкрепа", което националните организации представиха в навечерието на протеста си.
Всеки четвърти инвалид пък живее с под 200 лв. месечно,
около една трета от хората с увреждания не могат да покрият разходи си за лекарства.
27.6% от българите с намалена работоспособност пък са оставали на тъмно поне веднъж, защото не са могли да платят сметките за тока.
Почти 60% от хората с увреждане са се сблъсквали с дискриминация при търсене на работа, като част от тях дори криели ТЕЛК – а си, защото щом работодателите им разбирали затова започвали психически натиск. „Не ми трябват болни и възрастни, а млади и здрави". С тези думи представител на голям български университет се обърнал към човек с увреждане, разказа Ваня Григорова от КТ Подкрепа.

Отпада контактната бележка и в яслите

Какво трябва да знаем за ТЕЛК

ТЕЛК с пълен достъп до пациентските досиета

Великденски добавки за най-бедните пенсионери

Какви са помощите за деца за 2025 г.
Техните размери, както и сумите за данъчни облекчения на родителите бяха официално обнародвани в „Държавен вестник" тази седмица

ТЕЛК с достъп до пациентските досиета

Чакането за ТЕЛК съкратено максимално

Приеха бюджета на НОИ на първо четене

1.650 млрд. трансфер за ДОО и общините

Вдигат парите на ТЕЛК-овете
За тази цел в бюджета да се заложат 23 млн. лв. за тази година, решиха депутатите в здравната комисия