СЗО: Доплащането в България е високо
(0).jpg)
На 44.2% възлизат неформалните разходи за здраве от домакинствата в България, тази цифра е по-висока от средната за света и за ЕС-13, обяви д-р Сила. Повод за думите е петгодишният план до 2023 г. на СЗО за постигане на универсално здравно покритие в целия свят, така че всички хора да имат достъп до лечение. Той бе обявен днес заедно с представители на законодателната и изпълнителната власт на страната ни. Инициативата е част от постигането и на целите на ООН в тази посока от 2015 г. За съжаление има да се извърви много работа в тази посока.
Данните на Евростат показват,
че от 2009 г. бариерите за достъп до здравни грижи са се увеличили в повече от 2/3 от високо развитите държави, каза д-р Сила. Според изчисленията на експертите в Европейския регион на СЗО най-бедната 1/5 от населението би изпитала катастрофални здравни затруднения заради неформалните плащания в сектора и заради това дори няма да потърси лечение. Повечето държави пък нямат и надеждни анализи как се справят с тези проблеми. Заради това СЗО прави своя оценка.
За България освен доплащането, проблем са и много други фактори, свързани с начина на живот, които влошават здравето ни.
Около 30% от населението ни продължава
да пуши, което е над средното в европейския регион на СЗО. Макар че страната ни е сравнима по дебели хора с останалите в региона, цифрите отново не са положителни. С наднормено тегло са 55%, а със затлъстяване – 21%. Българите продължават и да пият много.
Основните предизвикателства пред държавата ви са борбата с хроничните заболявания като рака и сърдечносъдовите, с тютюнопушенето, алкохола, затлъстяването и доплащането, обобщи д-р Сила. Той добави, че СЗО може да ни помогне в подобряването на здравното застраховане и финансирането на системата. Ще направим всичко по силите си, за да доведем най-добрите здравни финансисти и експерти, за да работят по тези проблеми, обеща д-р Сила.
Усилията на комисията по здравеопазване
винаги са били в търсенето на универсално здравно покритие, каза и д-р Даниела Дариткова. Тя добави, че депутатите в нея имат амбицията да се намали броя на здравно неосигурените у нас, който е малко над 700 000. Както и всички власти да работят заедно за подобряване здравето на българите, защото то зависи от много фактори.
Мащабни проучвания в редица страни са показали, че му влияят 4 социални фактора – най-вече това е стилът и начинът на живот, след това се нареждат екологичните и генетичните условия, едва накрая е здравната сиситема, обясни тя.

Мая Илиева осъди Токуда
Медицинската сестра беше уволнена преди година заради това, че оглави протестите за по-високи заплати

Kомерсиалните практики обезсмислиха осигуряването

ГЕРБ не посмя да бетонира доплащането
Да остане в сила сегашното положение, предлага депутатът Лъчезар Иванов, при което пак ще се искат пари от пациентите

Даваме 36% от парите си при болест

Доплащането нямаляло наполовина
За сметка на приходите от пациентите, клиниките са увеличили дълговете си, показват цифрите за миналата година

Ще се пребори ли властта с доплащането?

Лекари и пациенти са жертва на парите

Доплащането е най-големият ни проблем
Ако не го решим, ни чака нация от болни хора, казва Станимир Хасърджиев

ЕК: Намалете доплащането за здраве
Високите му нива ограничават достъпа до лечение, смятат европейските експерти

Имаме много сигнали за доплащане
Пациенти и лекари сме жертва на липсата на реформи, очакваме ги, казва Пенка Георгиева