МЗ оряза субсидиите за болниците
.jpg)
Масово намаление има на финансирането на дейности и медицински изделия в новата методика на здравното министерство. Ведомството е орязало парите за спешните пациенти в отделенията на болниците. Въпреки че то е вдигнало от 18 на 25 лева субсидията за преглед на човек, който не е хоспитализиран, сметката не излиза. Причината е, че ведомството е премахнало средствата за поддържането на екипите в тези отделения. През миналата година то даваше пари за заплатите в тях. Така например за лекар плащашe на месец по 1500 лв., а за сестра по 900 лв. По-малко на брой са и изследванията, които министерството ще плаща в спешните отделения.
Драстично орязано е финансирането и за други пациенти
Тези, които имат нужда от грижи в интензивните отделения. Така например през миналата година ведомството е давало 3500 лв. за афереза на плазма, а сега ще плаща едва 1040 лв. Освен това, то няма да дава парите, ако пациентът е приет по пътека за радикулоневрит или Гилен Баре. Без допълнителните пари обаче, лекарите в болниците остават на нула. Още по-голямо е недоразумението при финансирането на хемофилтрацията или хемодиафилтрацията. Миналата година медиците са получавали по 2500 лв. за пациент, а сега по 247 лв. Ако касата плати на болницата по клинична процедура за интензивно лечение обаче, болницата пак няма да получи пари за хемофилтрацията. А това са пациенти в шок, със сепсис, които априори се лекуват в интензивните отделения, обясняват медиците.
Намалено е и финансирането на тромбектомиите
при аневризми в мозъка, инсулти или хидроцефалии. Така например за стентиране на мозъчна аневризма министерството ще дава до 14 хил. лв. за изделието при до 20 000 лв. досега. При хидроцефалия – до 4 000 лв. вместо до 6 000 лв., а при инсулти – до 8 хил. лв., като досега това бе средната цена. Освен това парите няма да се дават, ако има доплащане от страна на пациента, се казва в Методиката. Новите правила специално в тази част влизат в сила от 1 май. Не е ясно какви са мотивите на министерството за намаляване на финансирането по тези дейности. Според лекарите обаче, няма резон в подобни рестрикции, тъй като те ще доведат до драстично понижаване на качеството в грижите за пациентите. Орязването на субсидиите изглежда нелогично и защото се случва на фона на желанието на властта държавните болници да спрат да трупат дългове.

Искаме договори за качество с НЗОК

1 лв. такса в болница е популизъм

Обявиха три сдружения за национално представителни

Над 2 млн. лева за деца без градина

Необходим е стандарт по здравни грижи

Сестрите настояват за договори с НЗОК

Болниците скочиха срещу намалената такса

Няма да има голяма полза за пациентите

МЗ ще купува апаратура за телемедицина
