3D-то натоварва очите
Възможностите на окото са огромни, то може да повиши чувствителността си към източника на светлина до 500 пъти, казва акад. Петя Василева. По време на зрително възприятие протичат ярки мозъчни процеси за части от секундата. Съвременните технологии и начин на живот обаче натоварват очите все повече и ги поставят пред нови изпитания. Дори гледането на 3D например е огромно предизвикателство за зрението. Затова специалситите очакват да настъпят сериозни здравни проблеми с въвеждането на 3D-телевизията.
Освен проблеми напредъкът на технологиите, дава възможност и за нови терапии. Очните транспантации са най-високо достижение на съвременната медицина. Чрез поставянето на стволови клетки се лекува потъмняване на роговицата, казва проф. Василева. При този процес се взимат стволови клетки от здравото око и се имплантират на болното. Засега обаче не е измислен заместител на окото. Опитите за създаване на изкуствено към момента не са блестящи, тъй като се виждат само силуети, казва тя. Най-големи успехи в тези опити бележат специалистите в САЩ и Германия.
Окото показва как се чувстваме
Много заболявания и емоционални състояния могат да бъдат разпознати чрез окото. По размера на зеницата например може да се следи за вегетативната система на човек, в какво емоционално състояние се намира, да се изследва реакцията на зеницата към различни дразнители, казва акад. Петя Василева. Чрез специфично изследване на окото – офталмоскопия, могат да се открият мозъчни процеси, системни заболявания, съдови и инфекциозни заболявания, допълва тя. |
Въпреки напредъка на науката по света има над 45 милиона слепи хора. Всяка секунда един човек губи зрението си, а всяка минута - едно дете. Със съвременните възможности на офтамологията все пак 80% от слепотата може да бъде избегната - 20% са предотвратимите случаи, а 60% лечимите, категорчна е акад. Василева. Основните причини за загубата на зрението са пердето, катарактата и уплътняването на роговицата. Голяма част от тези заболявания са свързани и с възрастта.
Въпросът с детската слепота е от огромно значение, смята акад. Василева. Годишно ослепяват около половин милион деца. У нас не се извършват прегледи, които са закон за развитите държави. След раждането трябва задължително да се прегледа зрението на бебето, следващият преглед е на 3-месечна възраст, след това на 3-годишна възраст и при тръгване на училище. След това всяка година. Наши скринингови проучвания установиха, че 90% от децата са получили първия си преглед на 9-10-годишна възраст. Установихме, че 20% от обхванатите деца са със зрителни проблеми, казва акад. Василева. Според нея прегледите след раждането са важни, защото има заболявания, които могат да застрашат живота на детето, а могат да се лекуват. Данните по отношение на детската слепота показват, че наследствени и вродени са 38% от всички. От 7 хиляди известни генни заболявания, при 500 се засяга окото.
Катарактата е друг основен проблем в офталмологията. Основното лечение при нея е операцията и досега тя е извършена при 20 млн. болни, отчита акад. Василева. Още по-сериозен проблем обаче е глаукомата. Тази болест е наричана ,,тихият крадец на зрението", тъй катотича много коварно, уточнява акад. Василева. Понякога хората разбират за нея едва, след като се загуби изцяло зрението на едно око и започне да намалява зрението на другото. При лечението й се прилагат различни видове операции и медикаменти. Засега е много успешна операцията с вид имплант, поставен в окото чрез разрез, казва проф. Василева. Глаукомата протича с класическите пристъпи - болка, главоболие, зачервяване на очите, повръщане, вегетативна криза. По-леката форма протича с периодични замъглявания на зрението и за диагностиката е нужно задължително да се изследва камерният ъгъл. Най-добри резултати се постигат при ранна диагноза. Тогава заболяването се лекува само с лазерна иридотомия.
Очните инфекции са друг чест проблем и са характерни за пациенти с понижена хигиена на очите. Едно заболяване, което протича много драматично, е кератоконюктивит. При него и двете очи се подуват, зачервяват и пациентите имат много неприятни усещания, обяснява акад. Василева. Тази инфекция преминава само за няколко дена, а в по тежките форми около 10 дена. Очните инфекции за ясна индикация, че нещо не е наред в организма на човек. Окото се засяга и при херпес и при тежки системни инфекции.
Медици от 7 държави на курс във ВМА
Той се провежда в Клиниката по урология, под ръководството на проф. Илия Салтиров
Мъж оживя след месец в реанимация
Приложиха ИИ при операция от сколиоза у нас
Иновативното лечение на гръбначно изкривяване беше извършено в болница Аджибадем Сити Клиник Токуда
ESMO с конгрес за ИИ в онкологията
Имунотерапията във фокуса на ESMO
60 дни се бориха за живота на Светослав
Мъжът пострада при пожарите в Сакар, докато се опитваше да помогне в гасенето им, днес го изписаха от УМБАЛ „Св. Георги" в Пловдив