Преглеждат безплатно за остеопороза в Пловдив
Наричат я ,,тихата епидемия", защото протича бавно
и незабележимо. Пациентите губят височината си, снижава се ръстът им, образува се торакална кифоза - прекомерно извиване навън на гръбначния стълб в областта на гръдните прешлени, които формират торакалната част на гръбначния стълб. Засяга по-често жени след 45-годишна възраст с ранно настъпила менопауза и естрогенен дефицит. Появява се и при дълго лечение с кортикостероиди, хиперфункция на щитовидна жлеза, продължиителни диети за трайно подържане на ниско тегло.
Симптомите при вече настъпила остеопороза са постоянни болки в гърба и кръста, които са особенно изразени при продължителна физическа активност. Най-лошото е, че понякога
първата фрактура поставя диагнозата на пациента.
Счупванията обикновено са на бедрената шийка, в гръдния и лумбален отдел. Диагнозата се поставя след остеодензитометрия - измерване на костна плътност.
Лечението включва медикаментозна терапия, правилно балансирано хранене, достатъчен прием на витамин С, витамин D3, К2, магнезий и силиций, които дават възможност калцият да се усвоява по-добре. Физическите упражнения са от съществено значение и са в основата на добрата грижа за здрава костна система. Подготвя се индивидуален комплекс за всеки пациент.
"Ден на талантите" във Варна
Венци за ВМА
В понеделник лечебното заведение ще отбележи 133 години от създаването си