На 22 март отбелязваме световния ден, посветен на животворната течност
Clinica.bg
press@clinica.bg
„Природата за водата" е мотото, под което светът тази година ще отбележи Международния ден на водата - 22 март. Той е обявен за такъв от Общото събрание на ООН през 1993 година.
Целта на тазгодишната кампания е да представи потенциала на различни естествени природни решения за пречистване и повторна употреба на водата, които могат да намерят приложение в политиките и добрите практики за управление на водния сектор. Екологичните щети, наред с климатичните изменения, водят до възникването на криза на водните ресурси, на която сме свидетели на различни места по света. Проблемите с наводненията, засушаването и замърсяването на водата се задълбочават вследствие на влошеното състояние на растителността, почвата, реките и езерата.
Екологосъобразните решения
имат потенциала да решат много от водните предизвикателства. Необходимо е да използваме много повече „зелена“ инфраструктура и да я хармонизираме със „сивата“ инфраструктура в случаите, когато това е възможно. Решения като например създаването на нови гори, възстановаването на връзката между реките и заливаемите земи, възстановяването на влажните зони, ще балансират водния цикъл и ще подобрят здравето на хората и възможностите за тяхната прехрана. По повод Световния ден на водата Българският червен кръст (БЧК) организира демонстрация за оказване на помощ при воден инцидент в столичния музей "Земата и хората". РЗИ – Добрич пък ще подреди картини в СУ „П. Р. Славейков" на ученици от пети до девети клас, а на екрани във фоайето на училището през целия ден ще се прожектират филми за водата.
Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки. Политика за бисквиткитеСъгласен съм