Прекрояват Пирогов

Шестнайсетте отделения и клиники, които ще се преструктурират, са дублиращи звена и ще се влеят в аналогичните им структури. Например, хирургиите ни от 4 ще станат една, травматологиите също, а урологиите от 5 ще са три, обясни проф. Балтов. Останалите звена с подобна съдба ще са шестте лаборатории, които ще се влеят в един блок, както и някои от звената за диагностика. Уникалните ни отделения, като детските обаче, няма да се редуцират, а ще се развиват, предстои да привършим ремонтите им, каза проф. Балтов.
Въпреки мащаба си,
преструктурирането няма да доведе до съкращения на персонал, нито на пациенти. За да поддържаме болницата с всичките й структури, в момента са ни нужни 2700 души, но ние разполагаме с 2150, каза проф. Балтов. Според него тези лекари и сестри ще са достатъчни, за да може болницата да отговори на всички медицински стандарти след преструктурирането й.
Чрез него болницата ще
постигне и известен икономически ефект, като спести средства за извънреден труд, който в момента се реализира чрез поддържането на „кухите" щатове. Това са около 1.8 млн. лв. на година, обясни проф. Балтов. Те пък ще помогнат на лечебното заведение да се справи с просрочените дългове към доставчици.
Към момента те възлизат на 14 млн. лв.,
но сме договорили план за покриването им, каза проф. Балтов. Според него задълженията на болницата могат да се стопят в следващите три години. Планът за преструктурирането на Пирогов не е изолирано явление. Той е част от обещанието на здравното министерство да изготви по един такъв за всяка държавна болница с финансови проблеми. Една от първите беше тази във Враца.

Необходим е стандарт по здравни грижи

Сестрите настояват за договори с НЗОК

Болниците срещу намалената такса при хоспитализация

Няма да има голяма полза за пациентите

МЗ ще купува апаратура за телемедицина

По-ниската такса за болница ни ощетява

Заплащането създава конфликти в системата

Ковид се увеличава

Taксата за ден болнично лечение става 1 лв.
