Приложиха иновативен метод за лечение на рак
Често попадаме в дъното на не една и две здравни класации и то не без основание. Едновременно с това обаче страната ни се превръща и в място на иновациите, особено при лечението на тежки хронични заболявания като онкологичните. Доказателство за това е приложението на една от най-модерните терапии в света за лечение на напреднали форми на чернодробен карцином. Първите процедури с емболизиращи микросфери вече бяха успешно проведени в болница „Тракия".
За първи път у нас иновативното лечение с емболизиращи микросфери беше приложено на двама пациенти в болница „Тракия" от български екип с участието на германски специалист. Лекарите очакват състоянието им да се стабилизира и подобри.
Двамата пациенти са мъж и жена с метастази в черния дроб, които са разпространени до степен, която не позволява ефективното им отстраняване по хирургичен път. Поради тази причина новият метод с микросфери се оказва един от малкото шансове за лечение.
Що е то емболизация
„Емболизацията (запушването) е миниинвазивна процедура, при която чрез специален, много тънък катетър, през артерия на крака или ръката лекарите достигат до чернодробната артерия на пациента и инжектират локално микросфери, които са пълни със съответния препарат", обяснява д-р Борислав Борисов, който прилага терапията в болницата. Микросферите достигат раковите тумори, като запушват кръвообръщението, а химиотерапевтикът се акумулира от туморните клетки. След около 40 минути направените от нишесте микросфери се разтварят и освобождават циркулацията на кръвта в черния дроб.
„Сега емболизирахме десния дял от черния дроб при двамата пациенти, следващата процедура ще бъде върху левия дял", обяснява д-р Борисов. Резултатът от лечението на първите двама пациенти ще стане ясен след около месец, когато ще се направи преглед и втората интервенция. Очакванията на медиците обаче са лечението да спре развитието на метастазите до положението, в което се намират в момента, а в най-добрия случай да започне процес на обратно развитие.
Чуждият опит на помощ
Провеждането на първите процедури за емболизация на чернодробни тумори в болница „Тракия" беше консултирано лично и от германския оноколог и баща на метода д-р Юрген Еберт.
„Това е терапия, която се прилага успешно от около 5 години в клиниките на Европа. Благодарение на този метод пациентите с напреднал стадий на метастази в областта на черния и белия дроб, както и в областта на ушите, носа и гърлото имат значително по-добра преживяемост", обясни д-р Еберт. Статистиката сочи, че в страни като Германия, Франция, Италия и други европейски държави при 65% от пациентите се постига стабилизация на болестта, а при 12% започва обратно развитие на заболяването с унищожаване на метастазите. Методиката е минимално травматична. Понася се много по-добре от стандартната химиотерапия.
Технологията е създадена на основата на по-стара, съществувала на пазара през 80-те и 90-те години на миналия век. „Когато изчезна, разработихме нов продукт с много подобрения, който вече доказва своята ефективност", допълни д-р Еберт. Способността на микросферите да се резобрират дава възможност терапията да бъде повтаряна отново през опеделени периоди от време. Препоръките са лечението да се извърши трикратно през един месец, като с компютърен томограф се следи състоянието на третираните тумори. Ако те са в стабилно състояние, терапията се прекратява. Ако отново се установи прогресия на заболяването, курсът може да се приложи по същата схема.
Имунотерапията във фокуса на ESMO
Дефицит на кадри грози и онкологията
Над 40 болници с право на средства за онкоапаратура
Те са част от Националната карта на дългосрочните нужди от здравни услуги, според която ще става финансирането, обясниха от МЗ
Ракът става все по-голям проблем
Над 35 милиона ще са новите случаи през 2050 г., смъртността ще продължи да е по-висока в страните с ниско развитие, показва анализ на СЗО
Създадохме нов протокол за лечение на меланома
Протоколът е за агресивни кожни тумори
Протоколът е съобразен със световните препоръки
Издадоха протокол за редки кожни тумори
УСБАЛО става компрехенсив център за България
Ще предложим в националната ни онкологична мрежа да се включат 42 лечебни заведения независимо от собствеността, каза проф. Здравка Валерианова
До УСБАЛО никне частен медицински център
В двора на болницата се предвижда да се изгради такъв, лаборатории, паркинг и офиси, става ясно от окончателно решение на ВАС