Лечение с арт-терапия

25-06-2016 09:00
Чрез арт-терапията изразяваш себе си без думи Лечение с арт-терапия
Никол
Никол
Танкова
nikol.tankova@abv.bg
Арт-терапията навлиза и се утвърждава все повече в България. Повече за метода и неговото приложение разказват в блиц-интервю двама от водещите специалисти и преподаватели от Българска асоциация по арт-терапия: Доротея Панова и Иван Павлов.
Кога се налага арт-терапията по света и кога започва да се утвърждава в България?

 

Доротея Панова: През 40-те и 50-те години на миналия век, едновременно в Англия и в Америка, започва да се говори за арт-терапия. В Европа, по-специално в Англия, методът започва да прониква през учителите по изобразително изкуство, които оставяйки децата да рисуват свободно, виждат, че това има много благоприятен ефект върху цялостното им развитие. В САЩ арт-терапията се утвърждава през психиатричната практика. В един момент лекарите откриват, че има връзка между заболяването и това, което пациентите изобразяват. Едва през 80-те години в Англия навлиза регулация и арт-терапията придобива статут на професия. В България методът навлиза също през 80-те години, с първите тренинги със специалисти в сферата на психичното здраве. Идват арт-терапевти от Англия и обучават първите арт-терапевти у нас, като постепенно през 2006 година се формира Българска асоциация по арт-терапия.


Иван Павлов:
През 2006 година създаването на асоциацията беше подкрепено от председателя на Британската асоциация по арт-терапия, Дайан Уолър. Тя подкрепи създаването на асоциацията и супервизира програмите, по които се работи.



Какво представлява арт-терапията и какво приложение има?
 

Д.П.: За да отговорим на въпроса какво е арт-терапия, трябва първо да си отговорим какво не е. Нашите наблюдения са, че през последните 6 години се говори много за арт-терапия, но разбирането стои на доста ниско ниво. Един от големите митове е, че за да се занимаваш с арт-терапия трябва да имаш умения за рисуване. Арт-терапията не цели естетическо качество. Всъщност естетическото качество не е условие, напротив, дори може да бъде пречка, защото едно от важните неща е да се изразяваш през невербалния канал, какъвто е изкуството, и процесът да бъде спонтанен. Методът е изключително благоприятен за всякакъв контекст и има много широко приложение. Може да се работи с деца, с групи или семейства. Много е подходяща за хора с нисък социален статус или маргинализирани общности, защото не се изискват толкова добри умения за вербална комуникация, а напротив – целта е спонтанната експресия през невербалното. Може да се прилага и като занимателна терапия или форма на психотерапия с цел емоционално възстановяване, лечение или корекция. За деца със специални потребности методът е също много подходящ. Например при децата с аутизъм една от ключовите трудности е комуникацията, а през рисуването, имайки възможност контактът да бъде опосредстван през изкуството, той се улеснява и става предпоставка да се направи следващата стъпка.


И.П.: В основата си арт-терапията използва средствата на изобразителното изкуство, които целят да се създаде защитено пространство, една експресивна, автентична форма на изразяване и чрез нея да може да се започне процес на промяна. В зависимост от контекста може да е психокорекционна работа, психотерапия или личностово изразстване и промяна. Това е контолиран процес, който не разчита единствено и само на спонтанното изразяване, за разлика от рисуването. Водеща роля има психотерапевтът, но всъщност авторът на продукта е този, който има да изследва създаденото. Рисуването по правила не е арт-терапия. Арт-терапията дава възможност да изразиш себе си по начин, по който не можеш, когато говориш или действаш. Сесията има своя структура, особености, а ключовото е, че авторът е този, който трябва да обясни и интерпретира образа, за да може да бъде разтълкуван по по-адаптивен, продуктивен начин. Това е процес, който наподобява триъгълник – взаимодействие между терапевт, автор и продукт.

Art Therapy
Възможна ли е диагностика чрез арт-терапия?


Д.П.: Психодиагностиката е различен дял и представлява диагностичен инструмент с рисуване, в който има ясно разписани правила – следват се много строги указания, което не е арт-терапия. Арт-терапията има различни цели – човекът да се свърже по автентичен начин със себе си, да направи контакт със своите емоции по спонтанен начин, което няма как да бъде опосредствано чрез инструкции и определени цветове, а напротив – това е много флуиден процес. Има много спекулации около тези теми за цветове и форми, но арт-терапията стъпва върху чувството за правилност на клиента и върху неговата интерпретация. Терапевтът подкрепя този процес и го разширява, за да може човек да се свърже със своите преживявания.


И.П.: Диагностика не е приложима в клиничния смисъл на думата, въпреки че в контекста на психиатрията и клиничната практика определени рисунки биха могли да бъдат ползвани като диагностичен материал. Има методики, които биха могли да изследват определени сфери от развитието, но това не е арт-терапия. Има много ясно диференциране на арт-терапията от диагностиката чрез рисунки. Терапевтът може да задава въпроси върху продукта, но не се поставя акцент единствено върху това, което е нарисувано – цветовете и формите.


Карл Юнг казва, че изкуството извежда от човек неосъзнатите равнища. Практиката ви потвърждава ли това?


Д.П.: Има центрове в мозъка, до които нямаме достъп през вербалния канал. Това могат да бъдат травматични преживявания, които сме изтласкали, защото са твърде болезнени, много силни емоции, които ни е трудно да вербализираме, а през рисуването стигаме до тях по един щадящ начин.


И.П.: Много ценно е, че през средствата на изобразителното изкуство може да се достигне не само до тези болезнени нагласи и емоции, но и до потенциала, до силните страни на детето или възрастния, които да не са достатъчно развити от него. Може да се работи в няколко посоки, в зависимост от конкретния случай, човек или проблем.


Арт- терапията може ли да помага на физически страдания и болки?


И.П.: Тялото ни е единно цяло – психика и тяло. Когато изпитваме физическа болка, се променя емоционалното ни състояние; когато имаме емоционален проблем, това рефлектира върху тялото ни. Това взаимодействие между тяло и психика се ползва много активно, когато има физически оплаквания. Може да се постигне подобрение в определени заболявания, които са в сферата на психосоматичните заболявания. При хора със силни физически страдания те могат да бъдат оползотворени чрез арт-терапията. Тя се ползва много активно в различни болнични заведения, в психиатрични клиники. От практиката си мога да удостоверя, че арт-терапията може да бъде изключително мощен метод, който да подпомогне цялостното лечение. Има много изследвания, които удостоверяват, че ако процесът е професионално воден, много тежки заболявания се повлияват. Изследвания в САЩ сочат, че дори терминално болни подобряват своето състояние, защото това се отразява пряко върху имунната им система и общото състояние.


Д.П.: Има изследвания, които показват, че при силен страх в мозъка се активизират същите центрове, които се задействат и при физическа болка. Визуалното е мощен канал – това, което виждаме, мозъкът възприема като реалност.


Индивидуалните или груповите занимания са по-резултатни?


Д.П.: Първо трябва да знаем какви са индивидуалните потребности на човек. И двете имат своето място.


И.П.: Лично аз предпочитам груповата форма, тъй като групата е много мощен ресурс за промяна. Самите ние като човешки същества имаме нужда от контакт с други хора, за да можем да развиваме себе си, но и индивидуалните и груповите занимания имат своето място в арт-терапията.


Има ли заложена програма – времетраене на сеанса? Колко сеанса са нужни?


Д.П.: Индивидуално е. Няма как да има строга рамка. Около час трае индивидуалната сесия и между час и половина-два груповата сесия, но това не е задължително. Работим с вътрешния процес на хората и всеки има индивидуален ритъм. Работата на терапевта не е да забавя или забързва работата, а да следва личното темпо. Често настъпва промяна още след първите сесии, което е знак, че се движим в правилната посока, но е нужно време, за да се постигнат трайни резултати.


И.П.: Промяната е един бавен процес и е необходимо време. Една психотерапевтична сесия не е достатъчна, за да се случи промяната. Няма строга рамка – има структура, но когато работим с хора, ние сме ориентирани към темпото за промяна на самия човек.


Предстои лятна школа по арт-терапия. Какво представлява тя?


И.П.: Това е ежегодно събитие, което асоциацията организира. То е част от редицата събития, които организираме. Всеки месец има семинар от цикъла ,,Въведение в арт-терапията". Всяка година, в рамките на 3-4 дни има лятна школа, а отделно имаме обучителни програми на 2 нива: консултантско ниво и следващо ниво – психотерапевт.

 


Инкриминират социални и здравни услуги без лиценз

Инкриминират социални и здравни услуги без лиценз

За целта вече е създадена работна група, която ще подготви и предложения за промяна на Наказателния кодекс
Мобилно приложение търси кръводарители

Мобилно приложение търси кръводарители

Призивите за помощ чрез него са се увеличили с 48% само за една година, 630 са успешните акции, съобщиха от БОДК
Още три незаконни домове във Варна

Още три незаконни домове във Варна

Работили като стаи под наем, извеждат от тях 130 души, от които 14 са хоспитализирани, хората са недохранени, съобщиха от МТСП
Домът в Говедарци поиска да е почивна станция

Домът в Говедарци поиска да е почивна станция

То е подадено по електронната система на РЗИ София-област на 8 юни, неделя – денят на проверката, казва д-р Розалина Чобанова
Високи нива на полени през юни

Високи нива на полени през юни

Най-сериозните алергични оплаквания ще има при чувствителните към тревите от семейство житни, съобщиха от НЦЗПБ
Продължаваме проверките безкомпромисно

Продължаваме проверките безкомпромисно

Ще предложим законодателна промяна за всеки, който регистрира дейност като стаи и къщи за гости, казва министър Борислав Гуцанов
Морската вода е чиста с отлични показатели

Морската вода е чиста с отлични показатели

Летният сезон по Черноморието вече е открит. Туристи вече пълнят плажовете и хотелите. Чиста ли е водата в морето, откъде можем да се информиране за показателите в нея, какви са най-честите опасности, обезпечени ли са курортите с медицински услуги, има ли забавяния и жалби за забавени ТЕЛК – решения. Това попитахме д-р Мариана Кофинова. Тя е заметник-директор на Регионалната здравна инспекция – Бургас.
ЕК одобри България за еврозоната

ЕК одобри България за еврозоната

Ще се следи за налагане на недобросъвестни търговски практики и спекула с цени и надценки, казва премиерът Росен Желязков
1984 деца с компенсации за градини

1984 деца с компенсации за градини

Кабинетът одобри 2 266 303 лв. за семействата на тези, които не са били приети поради липсата на свободни места, съобщиха оттам
Здравната вноска да не се увеличава

Здравната вноска да не се увеличава

Иначе, едни пари ще потънат неизвестно и незнайно къде в една нереформирана здравна система, казва Пенка Георгиева
1 2 3 4 5 ... 151 »
Видео преглед

По следите на здрaвната реформа с clinica.bg

СПРАВОЧНИК
Юни 2025 Предишен Следващ
Close Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки. Политика за бисквитките Съгласен съм