Мнение

Имаме нужда от нов вид интеграционни добавки

09-03-2018 14:34
Без комплексен подход при реформите в ТЕЛК протести на хора с увреждания винаги ще има, казва Васил Долапчиев Имаме нужда от нов вид интеграционни добавки
Clinica.bg

press@clinica.bg
Общо 20 национално представителни организации на и за хора с увреждания обявиха, че започват организацията на общонационален протест. Те негодуват срещу новата Концепция за експертиза на работоспособността, която заплашва да остави стотици хиляди хора без инвалидни пенсии. Всички свои опасения те споделят в протестна нота до социалния министър Бисер Петков. Защо представената реформа е неудачна и кой е по-добрият вариант, попитахме Васил Долапчиев, председател на Съюза на слепите в България.

Много десетилетия в България решението на ТЕЛК беше в пряка корелация с определението за неработоспособност на лицето с увреждане – издаваше се един документ, на база на което то черпеше различни права, съгласно националното законодателство. Сега реформата предвижда

 

занапред ТЕЛК да определя само вида и степента на увреждането

 

и за първи път да бъде създадена нова комисия, която отделно да прави експертиза на работоспособността. Създадена е такава концепция, в която се прави анализ на действащото законодателство, посочват се различните проблеми и се коментира създаването на тази комисия – кои ще бъдат нейните членове и как се извършва самата оценка по документи. В накрая на тази концепция е записано, че комисията ще излиза с три възможни решения. Първото възможно е, че лицето е с трайно увреждане (т.е. 50% съгласно ТЕЛК-овото решение), но e работоспособно. Според второто лицето е с трайно увреждане, но е частично работоспособно, а според третото е с трайно увреждане, но е неработоспособно. Работата е там, че когато концепцията беше представена в парламентарната Комисия по труда и социалната политика, стана ясно, че

 

групата на работоспособните няма да получава инвалидна пенсия.

 

Втората група ще получава частична инвалидна пенсия, а третата група – пълна инвалидна пенсия.

Ние работим по този проблем от две години, още при предишния министър Калфин, но се пази в пълна тайна какви ще са последствията от реформата. По информация от други наши срещи и от програмата на правителството разбираме, че са си поставили за цел .......

В момента около 207 хил. български граждани с различен вид и степен на увреждане работят и получават пенсии. Средният размер на инвалидната им пенсия е около 230-240 лв., т.е. близо 3000 лв. на годишна база. По информация от други наши срещи разбираме, че правителството си е поставило за цел да реализира икономии от плащанията на фондовете в НОИ за инвалидите, които са около 1.7 млн. в България,

 

за да икономиса 500-600 млн. лв. и да индексира всички пенсии

 

на пенсионерите в България. Тоест, те няма да бъдат използвани за активни политики за хората с увреждания, тъй като има огромен дефицит на ресурси. Засега това е неофициална информация, отвсякъде се твърди, че няма да се отнемат права, че ще бъде подобрено положението на хората с увреждания, но не сме сигурни. Но в момента тече много остър дебат, нямаме никаква яснота накъде ще върви България, затова подготвяме и нашия протестен митинг.  

Категорично сме „за” спирането на всякакви корупционни модели в ТЕЛК, доколкото има такива. Проблемът доста се преекспонира в публичното пространство, защото и сега в системата на ТЕЛК съществува добър контрол. Но не можем да оспорим, че въпреки това има пробойни. Затова искаме процедурата да бъде затегната, с много сериозни санкции и повече контрол.

 

Настояваме НОИ да влезе в комисиите и пряко да упражнява контрол

 

при определянето на вида и степента на заболяването, а не да го прави дистанционно без никакъв ефект, както е сега. Важно е също така на лекарите в ТЕЛК да бъде разрешено да практикуват, тъй като те са с уникално мизерни заплати спрямо своите колеги. А това е една от причините сред част от тях да се появяват мисли за злоупотреби. Те трябва да получават добро заплащане и добри условия на труд в ТЕЛК, тъй като там се изискват квалификации и поне 5 години трудов стаж. Надяваме се, че това ще е един от начините да затворим вратата на корупцията в системата.

След това са възможни много варианти. Например, в България да бъде създаден нов модел на подкрепящи политики чрез нов вид интеграционни добавки.

 

Размерът им у нас е 32-33 лв., а в Европа варират между 400 и 800 евро.

 

Както казах, инвалидната пенсия от 100-115 евро в България служи за компенсация на нарастналите потребности на лицето с увреждане – от лекарства, от диетично хранене, от допълнителни медицински грижи и прочие. Никой не може да отрече, че това са реални разходи, които лицето трябва да покрива именно чрез подобен тип доходи. На този етап тази роля играе инвалидната пенсия. Ако моделът бъде сменен и както в Европа бъдат завишени интеграционните добавки, които служат именно за компенсация на разходи, произтичащи от здравния дефицит на съответното лице, можем да мислим върху пенсиите. Но на този етап никой не предлага комплексен подход, иска да бъдат отнети пенсиите, но не предлага друго. Поради тази причина тревогите сред хората с увреждания растат.


1.2 млн. евро за домашния патронаж

1.2 млн. евро за домашния патронаж

Фонд „Социална закрила" одобри проектите на 51 общини за по-добри социални услуги, съобщиха от МТСП
Старт на санаториумите по НОИ

Старт на санаториумите по НОИ

Над 50 бази в страната ще приемат осигурени работещи и пенсионери по болест от 1 април, съобщават от осигурителния фонд
Подкрепят уязвимите, ако горивата поскъпнат още

Подкрепят уязвимите, ако горивата поскъпнат още

Помощта ще бъде за хората с доход под линията на бедност и за тези с над 50% намалена работоспособност, съобщи Хасан Адемов
Доходите нарастват с над 9% за година

Доходите нарастват с над 9% за година

Разходите също се увеличават но с по-малко, сочат данните на НСИ
Гуцанов отчете 15 затворени дома на ужасите

Гуцанов отчете 15 затворени дома на ужасите

Сред другите заслуги си социалният министър сложи затягане на лицензионния режим за тези места и осигуряване на топъл обяд за нуждаещите се
Масово болногледачите са без квалификация

Масово болногледачите са без квалификация

Никой не знае дали някой ги е обучавал, не е ясно кой контролира тяхната работа, казва Георги Пеев
Няма кого да тренираме за Параолимпиадата

Няма кого да тренираме за Параолимпиадата

Преди работехме с децата с увреждания от домовете, сега вече те са вкъщи, казва Илия Лалов
Как се получават помощни средства

Как се получават помощни средства

За да имате право на тях, първо е нужда да разполагате с протокол от ТЕЛК или ЛКК, обясняват от НЗОК
Още 97 деца с увреждания са в домове

Още 97 деца с увреждания са в домове

Те са настанени там към края на миналата година, сочат данни ни НСИ, планирано е извеждането им
Какво плаща НЗОК за ветерани и инвалиди

Какво плаща НЗОК за ветерани и инвалиди

Какви лекарства им се полагат, освободени ли са от потребителска такса, може да видите в консулта на фонда
1 2 3 4 5 ... 69 »
Видео преглед

По следите на здрaвната реформа с clinica.bg

СПРАВОЧНИК
Юни 2026 Предишен Следващ
Close Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки. Политика за бисквитките Съгласен съм