Нефрология

Бъбречните заболявания се превръщат в епидемия

09-03-2018 08:10
Диабетът, кръвното и лекарствата са сред основните рискови фактори за появата им, казва проф. Емил ПаскалевБъбречните заболявания се превръщат в епидемия
Лили
Лили
Войнова
voinova.lili@gmail.com

Световният ден за профилактика на бъбречните заболявания обикновено се отбелязва през втория четвъртък на месец март и тъй като тази година той съвпада с 8 март – Международния ден на жената, темата е бъбречното здраве на нежния пол. Какви са спецификите в заболеваемостта при жените, кои са най-често срещаните бъбречни страдания, улавят ли се навреме и как се лекуват, попитахме проф. Емил Паскалев. Той е началник на Клиниката по нефрология и трансплантация на „Александровска болница".

„Бъбречните заболявания при жените се характеризират с някои особености, които отличават анатомично нежния пол от мъжете. Така например уроинфекциите, особено циститът, са десетки пъти по-чести при дамите. При жената уретрата е по-къса, освен това има връзка с половите органи и инфекцията може да тръгне оттам", обясни проф. Паскалев. Съществува риск от усложнения на бъбречната функция и при бременните, а също и след като се роди бебето, затова е много важно през този период да се осъществява съвместно наблюдение от акушер-гинеколог, нефролог и общопрактикуващ лекар. Проблемите могат да доведат до прекъсване или усложнения на бременността. „След раждането бъбречната функция се нарушава бавно, тихо и не дава външно оплакване при жената, но ако не се обърне внимание, това нещо работи и след 5, 10 или 15 години води до бъбречна увреда, която е необратима", уточни проф. Паскалев.

Според него в последно време проблематиката на бъбречните заболявания е доста актуална. Причината е в това, че честота е много по-голяма от тази, която се регистрираше преди години. Доскоро се приемаше, че от хронична бъбречна недостатъчност страдат средно 1000 души на 1 млн. население, което за България е около 7 000 души. Но проф. Паскалев обясни, че реалната картина е много по-тревожна.

„Въведе се ново понятие – хронично бъбречно заболяване,

което представлява увредена бъбречна функция с по-високи стойности на основните параметри, които се задържат три и повече месеца. И се оказва, че това страдание има много голяма честота – по европейската характеристика между 5 и 10% от населението. У нас е правено проучване на хроничното бъбречно заболяване и честотата е 12.84 на сто (около 700 000 души), което е още по-голям процент", даде пример професорът.

Визитка

Проф. Емил Паскалев, дмн, е началник на Клиниката по нефрология и трансплантация и ръководител на Катедрата по нефрология на Медицинския университет в София. Председател е на Българското нефрологично дружество. Има три специалности - по нефрология, вътрешни болести и здравен мениджмънт.

Завършил е медицина през 1988 г. в Плевен. Като млад лекар работи в Общинската болница в Червен бряг - в Бърза помощ, Вътрешно отделение и Център по хемодиализа. От 1992 г. е в Александровска болница. Специализирал е бъбречна трансплантация в Мадрид (Испания), Лион (Франция) и Хановер (Германия) и хронично бъбречно заболяване и редки болести в нефрологията във Вюрцбург (Германия).

Бъбреците са едни от най-важните органи в човешкото тяло, без които не бихме могли да живеем. Те имат пречистваща и отделителна функция, регулират нивата на солите и минералите, пикочната киселина, кръвно налягане. Затова увреждането им е сериозен проблем, който застрашава здравето и живота на човека. Симптомите се появяват много късно, когато бъбречната функция вече е нарушена и може да се направи твърде малко. „В ранните етапи пациентите нямат оплаквания и не търсят лекар. Тогава ние разчитаме само на профилактични прегледи", категоричен е специалистът. Само че много хора ги пропускат, а те не са трудни за провеждане - прави се изследване на кръвта и урината.


Най-честите причини за бъбречна увреда са няколко

На първо място е захарният диабет - в около 35% от случаите. „С диабет у нас са около 500 000 души. След 10 години работа на заболяването, задължително се стига до бъбречна увреда. И това нещо трябва да се знае, за да може пациентите целенасочено да се проверяват от наблюдаващите ендокринолози и при нужда да се препращат на нефролог. Не е все едно дали този човек ще стигне след 10 или след 20 години на диализа. Разликата е коренно различна", пояснява проф. Паскалев.

Втората причина е артериалната хипертония – в около 25% от случаите. Ако пациентът е с високо кръвно налягане, след 15-20 години ще получи увреждания на бъбречната функция. А в България хипертониците са над 1 млн. души. „Така се получава популация от 1.5 млн. души, които са потенциално заплашени от развитие на бъбречно заболяване. Изключително голяма група от хора, при които рано или късно се стига до увреда на бъбречната функция. Така че наистина честотата на хроничните бъбречни заболявания е огромна, неподозирана", убеден е специалистът.


Според него не трябва да се подценява и още една причина

за увреждането на тези важни органи - зачестилата употреба на контрастни вещества при кардиологичните изследвания. „Това е един огромен бич. Когато на човек на 50-55 г. му се влее контрастно вещество по повод проблеми със сърцето, най-често първия път то се преодолява от организма, но втория път води до хронично бъбречно заболяване. Т. е. ние правейки изследване за едно заболяване, му причиняване ново, което не е по-леко", подчертава лекарят. Другата заплаха идва от масовата неконтролирана употреба на лекарства. Известно е, че българинът често се самолекува с антибиотици и други препарати, без да е наясно със състоянието на бъбреците си, а това може да се окаже фатално. Половината от пенсионерите над 75 години имат някаква бъбречна увреда, а на тях им се изписват множество медикаменти и се правят различни изследвания с контрастни вежества, предупреждава лекарят. „Като се има предвид колко са възрастните хора у нас, спокойно можем да говорим за епидемия от хронично бъбречно заболяване. Защото моето становище е, че пациентите у нас с бъбречни страдания са много повече от половин милион. Това е голям проблем, който с времето ще се изявява още по-сериозно", категоричен е проф. Паскалев. И допълва: 


„Най-добрата профилактика на тези заболявания

е да осъзнаем, че освен други органи, имаме и бъбреци. Когато те са увредени, слагат отпечатък върху живота ни, защото хроничното бъбречно заболяване не се лекува. При него може само да се забави прогресията и то не във всички случаи. За да можем да бъдем етични към нашите бъбреци и тяхната функция, ние не трябва да ги изследваме, когато станем на 70 години. Трябва да го направим още на 18-20 години и след това поне по веднъж в годината да си правим профилактичен преглед". Според специалиста, ако се установи дори минимално покачване на креатинина над нормата, е добре да се разбере каква е причината и да се елиминира. Ако този показател остане висок три и повече месеца, на практика връщането назад е невъзможно. Каквото се отнеме от бъбречната функция, не се възстановява, убеден е проф. Паскалев.


Симптомите на бъбречните заболявания се появяват

късно, но ако се забележат, веднага трябва да се направи преглед при нефролог. Чести признаци са отоците по краката и ръцете, поради задържане на вода. Неспособността на бъбреците да изхвърлят излишните течности от тялото, както и затруднената обмяна на солите в кръвта прави работата на сърцето по-трудна. Това от своя страна води до поражения и върху други важни органи като черния дроб, белия дроб, сърцето, мозъка. В късния стадий на бъбречната увреда може да се стигне до затруднено уриниране. Това означава, че бъбреците не могат да изпълняват основната си функция – изхвърляне на течностите и токсините, което пък води до голям риск от отравяне на кръвта и смърт. Тогава единственият изход е трансплантацията на нов орган, а ако не може да се намери донор - хемодиализата. „Ако един човек е на 20 години и е с хипертония, това изключително рядко се дължи на сърдечен проблем и в 99% от случаите причината е бъбречно увреждане. Същото е и при 30-40-годишните. Проблематиката хипертония от бъбречен произход ангажира младата възраст", пояснява професорът.


Превенцията на бъбречните заболявания е свързана

с начина на живот. Когато имаме нормална функция на тези органи, е важно човек да се храни и да пие вода рационално, казва проф. Паскалев. А това означава, че не трябва да прекалява с количеството на храната, да не прави компромиси с качеството и да внимава със солта. Не трябва да се прекалява и с течностите, смята лекарят. Според него не може да се каже точно колко литра вода са необходими на един организъм дневно. Всичко е индивидуално и зависи от физическата активност, от сезона. Ясно е, че през лятото, когато се движим повече и е топло, са необходими повече течности. Постоянното пиене на вода обаче може да натовари бъбреците излишно. Затова трябва да се доверим на жаждата, тялото само подсказва какво ни е необходимо.

„Както при другите заболявания, така и при бъбречните, най-важно е да се открие рано причината. Когато тя престане на действа, ще спре да уврежда и бъбрека. Това е и най-добрият вариант - ранното откриване. Тогава успехът за лечението е гарантиран. Когато обаче се открие в късните стадии, тогава проблемът е в това, че бъбречното увреждане хронифицира. Хроничното бъбречно увреждане има само прогресивен ход напред и въпросът е за какъв период от време ще доведе до една крайна увреда на бъбречната функция. Добре е да не се стига до там", категоричен е проф. Паскалев.


Как да пазим бъбреците си здрави

Как да пазим бъбреците си здрави

Движите се, не яжте солено, контролирайте кръвното и захарта си, съветват специалистите
Спасиха пациент с огромни тумори

Спасиха пациент с огромни тумори

Образуванията в сърцето и черния дроб са били отстранени от кардиохирурзите на УМБАЛ „Проф. Александър Чирков"
Спасиха зрението на 5 деца с уникален метод

Спасиха зрението на 5 деца с уникален метод

По него работят специалистите от Клиниката по офталмология в Александровска болница заедно със свои колеги от Загреб
Изследване казва възрастта на съдовете

Изследване казва възрастта на съдовете

При пациентите с лош контрол на рисковите фактори тя може да има голямо разминаване с биологичната, казва д-р Наталия Спасова
Първите три месеца след инсулт са най-важни

Първите три месеца след инсулт са най-важни

Рехабилитация още в болницата, упражнения у дома и чести разходки дори по 10 минути съдействат за възстановяването, казват специалистите от УМБАЛ "Св. Анна"
Манията за здравословен живот крие психоза

Манията за здравословен живот крие психоза

В медицината те вече имат и съответните термини - орторексия, бигорексия, прегнорексия, предупреждава доц. Даниела Попова 
Лекар от ИСУЛ с PRP плазма срещу кървенето

Лекар от ИСУЛ с PRP плазма срещу кървенето

Д-р Кирил Пеев скоро ще започне да я прилага и на изгубили обонянието си след прекаран тежък КОВИД-19
Бум на стомашни заболявания

Бум на стомашни заболявания

Пациенти пълнят гастроентерологията на УМБАЛ-Пловдив в резултат на безконтролен прием на лекарства
Ръководство за откриване на белези на рака

Ръководство за откриване на белези на рака

Решихме да направим нещо различно за нашите пациенти, казва д-р Мариaна Атанасова, началник на Отделението по медицинска онкология към ИСУЛ
Зачестяват случаите на скарлатина в Европа

Зачестяват случаите на скарлатина в Европа

Важно е при съмнение за инвазивен тип инфекция причинителят да бъде лабораторно доказан и да се започва навременна терапия с подходящи антибиотици, казват от НЦЗПБ
1 2 3 4 5 ... 52 »
Преглед

На вашите въпроси отговарят специалистите от Болница "Тракия"

СПРАВОЧНИК
Очаквате ли партиите да изпълнят предизборните си обещания в сферата на здравеопазването, след като влязат в Парламента?

Март 2023 Предишен Следващ