Натрупаните суми са за данък сгради и такса смет, стана ясно на заседание на столичната здравна комисия
Clinica.bg
press@clinica.bg
Неплатени суми за такса "Сгради" и такса "Смет" мъчат Пета МБАЛ в столицата, стана ясно на днешното заседание на столичната Комисия по здравеопазване. Точната сума не беше обявена, но общинските съветници решиха задълженията да бъдат разсрочени на четири равни вноски.
Навсякъде, където бюджетите са делегирани, дружествата имат затруднения с покриването на местните данъци и такси, съгласиха се членовете на комисията. Общинските болници обаче нямат полезен ход, защото ако не покрият дълговете си, трябва да се освободят от сградите си, а това също не е решение на проблема. От патовата ситуация може да се излезе единствено с разсрочване на задълженията, както ще се случи с тези на Пета МБАЛ.
"Който има сгради в капитала си, е длъжен да плаща данък.
Това, че са общински структури не ги освобождава от ангажимента", коментара председателят на комисията д-р Веселин Милев. Съветниците обсъдиха и възможността столичните лечебни заведения и медицински центрове да не дължат местни данъци и такси. Това може да стане с предложение до Министерския съвет съответните структури да бъдат добавени в списък с дружества,
освободени от плащанията поради особена значимост.
Предложението обаче беше отхвърлено с мотива, че списъкът ще набъбне неимоверно, тъй като в същото затруднено положение са също столичните основни и висши учебни заведения. В това число е и Софийският университет "Св. Климент Охридски", който вече е натрупал над 12 млн. лв. дългове за местни данъци и такси.
Столичната община отпуска между 8 и 10 млн. лв. годишно
за различни дейности в столичните здравни заведения, които не се покриват от бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Като цяло софийските болници са в добро финансово състояние, увери председателят на здравната комисия д-р Милев.
6 млн. от тях ще бъдат поети от държавата за изграждане на хангари за хеликоптерите, останалите 39 млн. за обновяване на центровете за инсулти в областните болници обаче няма да се осигурят
Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки. Политика за бисквиткитеСъгласен съм