Предвизвикателството да работя в България

Официалният старт на конкурса е 1 март, а финалът - на 30 април. Всички есета ще бъдат публикувани на сайта clinica.bg, а победителите ще бъдат обявени на
Международния ден на сестринството - 12 май.
За да грабнат наградата обаче, няма да е достатъчно само вдъхновение. На първо място кандидатите трябва да са членове на БАПЗГ, но също така да работят по специалността си и да не планират да емигрират в следващите 5 години.
Ето и техническите изисквания към текстовете:
1. Към есето:
- Минимум една стандартна страница в програма Word, шрифт Times new Roman, размер 12
2. Към визитката на автора:
- Снимка на участника и кратка презентация в следния формат - трите имена, възраст, образование, месторабота и стаж, професионални квалификации, владеене на чужди езици, хобита, девиз.
3. Имейл за подаване на материалите:
- konkursclinica@gmail.com
Получените текстове ще бъдат оценявани от петчленно жури. Есетата ще бъдат публикувани в сайтовете на Clinica.bg и на БАПЗГ.
Състезанието е част от глобалната кампания на Световната здравна организация (World Health Organization - WHO), Международния съвет на сестрите (International Council of Nurses - ICN) и независимата благотворителна организация Burdett Trust for Nursing, която се провежда в цял свят
под надслов "Здравните грижи сега" (Nursing now).
Кампанията стартира на 27 февруари 2018 г. в болницата "Св. Томас" в Лондон (St. Thomas Hospital London) и в Университетската болница в Женева (University Hospital of Geneva). Тя е насочена към подобряване на имиджа и статута на медицинските сестри в целия свят. Във връзка с посрещането на здравните предизвикателства на XXI век здравните специалисти имат ключова роля в промоцията на здраве, превенцията на заболяванията и оказването на здравни грижи.
Междувременно недостигът на кадри в България става все по-голям и е на път да изправи здравната система пред патова ситуация. Страната ни разполага с два пъти по-малко медицински сестри и акушерки от необходимото. По последни данни на Евростат страната ни е на 26-о място в ЕС по осигуреност с медицински сестри -
на 100 000 души население се падат 437 медицински сестри.
За сравнение първата страна в класацията Норвегия разполага с 1733 медицински сестри на 100 000 души. Пак по данни на Евростат броят на акушерките у нас също е крайно недостатъчен - на 100 000 души население се падат 46 акушерки. За сравнение в Исладния, техният брой е 83. Прогнозата е дефицитът да нараства - 19,78% от медицинските сестри у нас са в надтрудоспособна възраст, а на 19,64% от тях предстои да навършат пенсионна възраст в следващите 5 години.
Не са за пренебрегване и регионалните диспропорции при разпределението на медиците - 1/3 от всички лекари и 1/5 от всички специалисти по здравни грижи работят в София. За сметка на това в определени области липсват цели специалности, а броят на медицинските сестри и акушерките е под критичния минимум.

Шест приза в конкурса за есе на БАПЗГ и clinica.bg
Благодарим на всички участници за високото доверие и пожелаваме успех на специалистите по здравни грижи в борбата им за достоен живот

Останете да работите в България

За революция стига и една медицинска сестра

Най-смели са сестрите, които остават

Знам коя съм и защо съм тук

Устояваме и отстояваме правото си на живот

Да бъдеш „сестра“ на всички хора

Не се поколебах да продължа в медицината

Не решаваме проблемите си с емигриране
