Наградиха заслужили кръводарители
Награди бяха връчени на заслужени, дългогодишни кръводарители. Сред тях е 30-годишният Георги Георгиев от град Варна. Той започва да дарява кръв едва на 18-годишна възраст, заради страха си от игли, който иска да преодолее. От тогава до днес е дарил кръв 22 пъти и обещава, че ще продължава да дарява 2 пъти в годината.
Сред наградените беше и Катя Михайлова, медицинска сестра в МБАЛ „Д-р Иван Селимински", град Сливен. Родена през 1964 година, тя вече е дярявала кръв 40 пъти.
Едва 19-годишният Стоян Георгиев получи признанието на БЧК за своите 7 кръводарявания и примерът, който дава на младите хора. Марина Димитрова от Стара Загора взе почетният плакет, заради 36-те пъти, в които е извършила един от най-хуманните жестове.
Диляна Димова започва да дарява частичка от себе си още като ученичка, а днес получи признание за своите 56 пъти, в които е помогнала.
На церемонията бяха връчени награди на общо 7 кръводарители и 2 колективни награди за Професионална гимназия по туризъм ,,Алеко Константинов", град Банкя и за Софийска Света Митрополия, която вече 14 години е партньор на НЦТХ и БЧК.
Представители на БЧК напомнят, че само 30 минути са необходими, за да се спаси нечий живот. Кръводаряването не вреди на човешкия организъм, убедени са те и обясняват, че човешкото тяло разполага с естествени механизми, които възстановяват взетото количество кръв. Над 20 души се включиха в състоялата се днес кръводарителска акция в централата на БЧК.
Всяка година на 14 юни светът отбелязва Международния ден на кръводарителя и изразява признателност към доброволните и безвъзмездни кръводарители. Събитията в този ден имат за цел да повишат информираността на обществото за необходимостта от безопасна кръв за пациентите в нужда. Съпричастни с този ден са над 186 дружества на Червения кръст и Червения полумесец, 50 обществени организации и специалисти от трансфузионната мрежа по света. Световната здравна организация си поставя за цел до 2020 година цялото количество кръв да бъде изцяло набавяно от доброволни кръводарители.
Инсултите с 20% по-малко за осем години
Даряват 19 пречистватели на въздух
Пренасочването на деца не може да е трайно решение
Главният проблем за педиатрията остава финансирането на дейностите в болничната помощ, казва д-р Благомир Здравков
Онкоболни отказват изследвания заради пари
Скача смъртността от рак без биомаркери
Педиатри напускат заради агресивни родители
Болница обяви смъртността си при операциите на сърце
Тя е 1.8% при 770 интервенции и напълно отговаря на световните стандарти за добра медициснка практика, съобщиха от АджибадемСитиКлиник