Надзорът не е превишавал правомощията си

Скандалът между управителя на здравната каса проф. Камен Плочев и здравния министър Кирил Ананиев продължава да набира скорост. Днес проф. Плочев обвини председателя на Надзорния съвет и зам. здравен министър Жени Начева, че е превишавала правата си. Така ли е попитахме Боян Бойчев. Той е член на Надзорния съвет от квотата на работодателите.
- Г-н Бойчев, Надзорният съвет извършвал ли е на заседанията си действия, които са в разрез с правомощията му със закона за здравното осигуряване?
- Категорично не, по време на заседанията членовете на Надзорния съвет са се придържали към Правилника за работа на НЗОК.
- Какви са правомощията им?
- Правомощията и задълженията и на Надзора, и на управителя на НЗОК са ясно дефинирани в правилника, трудно ми е да ги цитирам по памет.
- Смятате ли, че г-жа Жени Начева по някакъв начин е превишила правомощията си?
- Това, което мога да отговоря е, че по време на заседанията ни нито управителят на НЗОК, нито председателят на НС по някакъв начин са излизали от своите правомощия. Но доколкото съм информиран, твърденията на проф. Плочев са за неща извън заседанията, за което аз нямам информация.
- Как си обяснявате този скандал и напрежението между двете институции?
- Нямам обяснение защо проф. Плочев е поискал допълнителни средства към бюджета на НЗОК. За мен подобно предлагане на актуализация на бюджета през февруари при условие, че част от задълженията на управителя е да внася проектобюджета на касата за обсъждане, е необяснимо.
- Обсъждали ли сте задълженията на касата към чужди фондове?
- Тази година не.
- Сега, когато писмото стана ясно, има ли в него нещо извънредно в сравнение с данните от миналата година, което да налага актуализацията на бюджета на касата?
- За нещо извънредно - нямам такава информация. Не зная някоя от другите здравни каси да е казала – платете ни днес, сега и веднага или ще спра да обслужвам притежателите на европейска здравна карта от България. Аз поне нямам такава информация.
- Подобно писмо не е било съгласувано с вас, има ли право тогава управителят да го изпрати на депутатите?
- Според мен България е свободна държава и всеки може да пише до когото пожелае. Но в качеството си на управител, би следвало проф. Плочев да поиска подкрепата на Надзорния съвет за един подобен ход и по време на дискусията ние щяхме да вземем решение дали да подкрепим или не една подобна инициатива. Моето мнение е, че тези разходи, които са свързани с лечението на пациенти извън България, трябва да бъдат активно управлявани, а не само да получаваме сметките и да казваме – ще платим утре или в други ден. Тоест, необходим е анализ и управление на тези разходи.
- Този скандал как ще се отрази на здравната каса и доверието към нея?
- Това зависи от бъдещите действия. Лично аз съм на мнение, че е необходимо и здравното министерство и НЗОК да работят в синхрон. Това, което забелязвам е, че такъв синхрон липсва.
- Такъв синхрон често липсва, с какво си го обяснявате – може би не е личностен проблема, а систематичен, има ли нужда от законодателни промени?
- Трудно е да дам оценка дали и какви законодателни и нормативни промени са необходими. Но си мисля, че е имало случаи, в които министър и управител на касата са работели в синхрон.

Освободиха проф. Камен Плочев

НС - без контрол, НЗОК - без директор

Скандал в НС по казуса „Плочев”

Прекратиха мандата на проф. Плочев

НЗОК отчита Бюджет 2017

Решават казуса „Плочев“ в комисия

Казусът „Плочев“ отива в парламента

Ако проф. Плочев подава оставка, трябва да e пред НС

Управляващите искат да се отърват от Камен Плочев
