Коментар

Общинските болници са все по-близо до смъртта

13-02-2018 12:12
Здравното министерство повтаря политиката, чиито плодове берем в момента, казва д-р Стойчо Кацаров Общинските болници са все по-близо до смъртта
Clinica.bg

press@clinica.bg

Между живота и смъртта се намират общинските болници според собственото им мнение. Защо това е така, кой ги доведе до тук и има ли изход, обяснява д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита правата в здравеопазването.

Общинските болници са между живота и смъртта, все по-близо до смъртта. И не са там, защото са остарели, а защото са целенасочено убивани от десетилетия. Ако си спомняте, през 2010 г. отново имаше протести, тогава започнаха проблемите, сега сме все по-близо до края на общинското здравеопазване, каквото го познаваме.


Три основни инструмента ползват властите, за да го убият


Те са лимитите, националната здравна карта (НЗК), която ограничава дейността на лечебните заведения. А най-силният са медицинските стандарти, които поставят ненужни изисквания и водят до ненужни разходи болниците.

Имахме очаквания, че с новото правителство нещата могат да се променят. Но здравното министерство (МЗ) е твърдо решено да приеме здравна карта, както и отменените стандарти във вида, в който бяха. А те са предпоставка за създаване на корупционна среда, защото някъде се гледа дали се спазват, а другаде - не.


Тоест, повтаря се политиката, чиито плодове берем.


Ако пациентите не са доволни от начина, по който са лекувани, а лекарите от начина, по който работят, те са следствие на досегашната политика. Ако искаме промяна, тя означава да променим тези нормативни актове, които са довели здравеопазването до хала, в който са. Държавата дискриминира общинските болници за сметка на държавните. МЗ ще помогне на болницата в Ловеч и ще купи нов томограф, въпросът е защо хората там да имат, а тези в Чирпан да нямат. Причината за това е формална, защото държавата има дялово участие като акционер. Тогава нека всички болници са общински или държавни, за да има равнопоставеност. Или трети вариант е да се приватизират и станат частни, като приходите могат да се използват за купуване на лекарства. Но, ако ще се купува апаратура, както ще е за ВМА или Пирогов, така да е и за болницата във Велики Преслав. Защото и там живеят българи, които плащат данъци.


Не е нужно да се променя собствеността,


за да има еднакво отношение към всички болници. Имаше обещание, че ще се променят цените на клиничните пътеки (КП) и то на тези, по които работят най-вече общинските болници, но цените са същите. Едни хора от МЗ казаха, че ще дадат 30 млн. лв. за общинските болници тази година, но това са парите, които дават всяка година. Това е все едно да бръкна в портфейла ви, да извадя пет лева и да кажа - ето ви 5 лева. Говори се за нов модел за финансиране, но колегите няма да дочакат 2019 г., за да го видят, а и не е ясно дори дали ще е по-добър. Протестът не е за общинските болници, а за пациентите, стотици хиляди пациенти, които и сега са със затруднен достъп. Тези хора са с по една-две специалности, те няма да останат без работа, но им милее, че в собствения им град, където е имало болница от 100 години, може вече да няма.


Личните лекари поемат диспансеризацията за ХБЗ

Личните лекари поемат диспансеризацията за ХБЗ

Ехографското изследване обаче ще е при нефролог, предвижда проект за изменение на Наредбата за профилактичните прегледи и диспансеризацията
„НЗОК за теб“ стана на 2 години

„НЗОК за теб“ стана на 2 години

Касата отчита увеличена профилактика, скок в дигитализацията и рекорден ръст на гражданската активност, съобщиха от осигурителната институция
Приложението „еЗдраве“ с бутон за сигнал

Приложението „еЗдраве“ с бутон за сигнал

С новата функция „Публичен контрол" пациентите ще улавят фалшиви вписвания в здравните си досиета, съобщиха от Министерството на здравеопазването
МЗ готви ревизия на болничната помощ

МЗ готви ревизия на болничната помощ

Ведомството ще предостави пакет от мерки, които включват възраждане на селективното договаряне с НЗОК и преиздаване на разрешителните за дейност
Най-смелата крачка е да помогнеш на непознат

Най-смелата крачка е да помогнеш на непознат

Доброто съществува много по-често, отколкото понякога си мислим, казва старши лейтенант д-р Мартина Москова
Стартират процедура за подуправител на НЗОК

Стартират процедура за подуправител на НЗОК

Тя е за вакантното място на втори такъв, срокът за подаване на номинации е пет дни
Хематологията в Силистра с апел за кръв

Хематологията в Силистра с апел за кръв

За по-добри условия за кръводарителите и нуждаещите се настояват доброволческа организация, съобщиха от БОДК
Вадят 45 млн. евро за здраве от НПВУ

Вадят 45 млн. евро за здраве от НПВУ

6 млн. от тях ще бъдат поети от държавата за изграждане на хангари за хеликоптерите, останалите 39 млн. за обновяване на центровете за инсулти в областните болници обаче няма да се осигурят
Депутатите питат институциите за оставките в НЗОК

Депутатите питат институциите за оставките в НЗОК

Седем дневен срок даде здравната комисия на всички тях и на неправителствения сектор, за да си кажат мнението за потенциалните кадрови промени

„Кроношпан“ пак започва да работи

„Кроношпан“ пак започва да работи

Това става след окончателното решение на Върховния административен съд, съобщиха оттам
1 2 3 4 5 ... 665 »
Видео преглед

По следите на здрaвната реформа с clinica.bg

СПРАВОЧНИК
Юни 2026 Предишен Следващ
Close Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки. Политика за бисквитките Съгласен съм