Плащаме по три пъти за пациент

Трябва да ви кажа, че резултатът аз го намирам за ужасен, казва проф. Плочев в отговор на въпрос за ефекта от дадените пари от касата за 2017 г., зададен му от представителя на работодателите Боян Бойчев. И продължава с разясненията.
„Не хроничните, острите заболявания,
остро болните се лекуват, плащаме по три пъти за остър болен. Отива в едната болница, там я му поставят диагнозата, я не и му взимат пътеката. Отива в следващата по-голяма болница, там или умишлено не провеждат лечението като хората, за да могат да го завъртят два – три пъти по пътека или пък го препращат, ако е тежък случая в софийска болница и така един и същи болен ние го плащаме", обяснява подробно механизма проф. Плочев. Поради тази причина, според него, от медицинска гледна точка резултатът е „изключително неблагоприятен".
„За съжаление не мога да ви кажа как да спрем
този процес. Това е истината", добавя проф. Плочев. Че проблемът е сериозен потвърждава и зам. здравният министър и шеф на Надзора Жени Начева. А от нейния коментар става ясно, че здравното министерство готви нови изисквания към лечебните заведения за работа с касата.
„От медицинска и от финансова гледна точка проблемът е сериозен, но мисля, че трябва да се адресира в две посоки. Едната е правилата и процедурите, които ще определим за работа на изпълнителите на медицинска помощ през настоящата година и сме започнали да мислим по този въпрос, както във връзка с текстове в рамковия договор, така и с
допълнителни изисквания към лечебните заведения,
които ще сключат договор с касата през 2018 г", обяснява тя. Те обаче ще бъдат представени при разглеждането на проекта на рамков договор за следващата година. Междувременно обаче надзорниците приемат правила за разпределение на бюджетите на клиниките за първите три месеца на тази година. След известни дискусии те решават да са на база заработеното през последните три месеца на 2017 г., защото стойностите са по-високи. В абсолютни цифри бюджетът за всички болници на месец е между 135 и 150 млн. лв. Жени Начева обаче е категорична, че разпределението на средствата след 1 април ще е на друг принцип.
В хода на преговорите по НРД 2018 г. ще се търси друг подход, който тепърва ще ви предложим за обсъждане, казва тя. Според нея заради ръста на разходите до 35 млн. лв. на месец за Приложение 1, където са дейностите за химиотерапия, хемодиализа, интензивно лечение трябва да се помисли как да се прецизират алгоритмите на пътеките. „И без да се създава напрежение, там, където има недобри практики да бъдат адресирани", обяснява тя.
Направленията за ПЕТ/СКЕН с по-строг контрол
Отпускането на направления за изследвания с РЕТ/СТ ще се зависи от Централното управление на принципа на ядрено-магнитния резонанс. Това още е решил Надзорният съвет на 26 януари. Считаме, че това ще доведе до по-добър контрол, казва председателят му Жени Начева. Според нея това няма да доведе до напрежение сред пациентите. „Знаят се местата и лечебните заведения, които изпълняват този вид дейност. Тя може лесно да се контролира. Отново подчертавам, че това не е във връзка с намаляване или рестрикция на изследванията на пациентите, а за по-добър контрол", казва тя. Практиката към момента с направленията за ЯМР обаче показват, че те са крайно малко и хората масово си ги плащат сами. |

КЗК проучва пазара на лекарства

Над 62 млн. лв. в подкрепа на медици

Старт на първа по рода си квалификация в педиатрията

Спартан транспортира бебе обратно у нас

Провериха 16 домове за възрастни и хора с увреждания

Дефицит на рехабилитатори и лаборанти

Зависими и послушни се слагат на ръководни позиции

Проверка за неоказана спешна помощ на дете

Над 2000 хора с увреждания са започнали работа
