Първият в България Възстановителен център за деца, болни от рак, може да стане факт
Поставянето на тежката диагноза предизвиква огромен стрес, а самото лечение е продължително и тежко, както за самите деца, така и за техните родители. По време на лечението, което продължава от 6 месеца до 3 години, а за някои и цял живот, децата не могат да посещават детска градина или училище и да се занимават с люби- мите си дейности – спорт, рисуване, балет и др. Липсват нормалните социални контакти. Но много често децата са по-силни от нас и въпреки болката, се борят упорито за живота си...
За проекта за създаване на първия в България Ввъзстановителен център за деца с онкохематологични заболявания разказва Пламен Белчев, управител на клона на Сдружението за деца с онкохематологични заболявания в Костинброд.
Сдружението е една от малкото организации, нагърбили се с тежката задача да осигурят условия за по-добра социална адаптация на децата и подкрепа по време на лечението и след него за преодоляване на емоционалните последствия от болестта.
Сами преминали през ада на болестта, родителите и децата, основали сдружението, са успели да съберат средства, с които да закупят имот в с. Опицвет, общ. Костинброд, и да разработят Проект за изграждане на първия в България Център за възстановяване и работа с деца с онкохематологични заболявания.
По света функционират вече 7 подобни центрове, а скоро може да стане реалност и осмият, в България.
Възстановяването на децата след лечение от онкохематологично заболяване е световна практика. Доказано е, че когато едно дете премине лечение и му се създадат подходящи условия, посттравматичните последици могат в голяма степен да бъдат туширани и детето много по-лесно се връща към пълноценен живот. През последните десет години, с напредъка на медицината, шансовете за излекуване на едно дете с онкологично заболяване достигат до 85%.
За добрите резултати от лечението, обаче, е изключително важно емоционалното състояние на болния човек. А в България често липсва жизнено необходимата психологическа подкрепа за децата, техните родителите и семейства. „Преди създаването на сдружението родителите не бяха информирани за психологическите последствия за детето", разказва Пламен Белчев. Лечението на левкимия трае години, а през това време детето не ходи на училище или детска градина и единият родител не упражнява дейността си. „Ние искаме да окажем помощ не само на детето, но и на семейството, да направим общност." Възстановителният процес има много сериозна роля и рецидивите на децата намаляват, уверен е Белчев.
Според проекта, Центърът ще включва 7 къщички, кухня, столова, зали за занимание с децата, детски площадки, басейн. Общата площ е 2500 квадратни метра, а разположението му е избрано специално – в екологично чист регион, в близост до язовир „Бистрица" и до конна база. Вече има построено и функциониращо модерно спортно игрище, непосредствено до сградата.
Комплексът разполага и със собствена овощна градина, която предоставя максимално екологични хранителни продукти. Пламен Белчев сподели, че съвместно с Клиниката по метаболитни заболявания се работи за изработване на специален план за хранителен режим на децата, с който Центърът в България ще бъде пионер.
Капацитетът на центъра ще бъде за 40 човека (деца и родители) и е проектиран така, че да е пригоден и за деца със затруднения в придвижването.
Центърът ще се ползва от децата и техните родители за възстановяване по време и след химиотерапия. Доброволци ще се грижат безвъзмездно за психическото и физическото възстановяване на децата и родителите.
Идеята е Възстановителният центърът да може да се ползва и от деца с други заболявания, както и да посреща и деца от други държави, със същата съдба.
Центърът вече от 3 години има разрешение за строеж и е в проектна готовност, а сумата, необходима за построяването му, е общо 4,5 милиона лева – сума, непосилна за родителите от сдружението. От сдружението се надяват да получат подкрепа и финансиране по „Програма за развитие на селските райони′′ и в бъдеще Центърът да мине на делигирана издръжка от държавата. Към момента обаче за строежа и заработването на центъра не достигат много средства.
Открита е специална дарителска сметка за изграждане на Център за работа с деца с онкохематологични заболявания:
Бенефициент: Сдружение „Деца с онкохематологични заболявания"
Първа Инвестиционна Банка АД
BIC: FINVBGSF
IBAN:BG59FINV91501314918745
Децата, които се борят за живота си, предварително Ви благодарят!
80% от кожните алергии са професионални
Стигмата към СПИН у нас остава
Само 3% биха се оженили за ХИВ позитивен, показва проучване на „Здраве без граници"
МС одобри поредната нова болница
Ръст на диабета в България
Забраниха устройство срещу паник атаки
12.3 млн. евро директни разходи за HPV
По-високи заплати с изплащането на надлимитната
В Хасково търсят лъчетерапевт
Не сме съгласни с мястото на лекарските асистенти
Те са обучавани да лекуват, а не да се „грижат" за пациента, казват от БСЛАФ във връзка с проекта на стратегия на за преодоляване дефицита на медицински сестри