Линия

Четири диети за перфектна фигура

07-02-2018 08:22
30 минути спорт на ден са достатъчни, за да тонизирате тялото си Четири диети за перфектна фигура
Мая
Мая
Ковачева
kovachevamaya@yahoo.com
Времето бавно се затопля и пролетта чука на вратата. Все повече започваме да мисмим за летните почивки и плажа. Експертите съветват именно сега да започнем с подготовката и да обърнем внимание на себе си. Ако сте натрупали повече килограми през зимните месеци, не се отчайвате. Ще ви представим няколко от най-известните диети, които с правилно хранене и спорт, винаги дават резултати. Специалистите диетолози са категорични, че която и да изберете, не бива да сваляте повече от 2 до 4 килограма месечно в зависимост от теглото, от което тръгвате. Не разчитайте на ударното отслабване, защото то освен, че е нетрайно, може да се отрази на здравето.
Този опасен Дюкан

 

Диетата носи името на своя създател – френския диетолог д-р Пиер Дюкан. Тя е богата на протеини, нискокалорична, бедна на мазнини и въглехидрати. Основната й цел е сваляне на излишните килограми без загуба на мускулна маса. Подходяща е, както при високи степени на затлъстяване, така и за тези, които просто искат да смъкнат няколко килограма.

Първи етап: Ускоряване на метаболизма

Той продължава между 5 и 10 дни в зависимост колко килограми имате в повече. Консумират се само белтъчини (протеини) – риба и морски дарове (миди, скариди, калмари, раци и т.н.), птиче месо (пилешко, патешко, пуешко), нетлъсти меса (телешко, говеждо, конско, заешко), мляко и млечни продукти (обезмаслени кисело и прясно мляко, извара), постна шунка, яйца (основно белтъците, жълтъците се ограничават), дреболии (дробчета и сърца). Пие се много вода (поне 1,5 л дневно). Няма ограничения в количеството и броя на храненията, важното е да слагате на трапезата само разрешени храни.

Втори етап: Достигане на желаното тегло

Експертите препоръчват да спазвате този етап около 10 дни. Разбира се, винаги трябва да се вслушвате в тялото си и ако не се чувствате добре, веднага го прекратете. При него се редуват дни само от протеини и дни от протеини и зеленчуци. Белтъчините са същите като тези от първия етап. Консумират се всякакви зеленчуци без картофи, боб, ориз, царевица, грах, нахут, авокадо, артишок. Ядат се сурови или варени, но не се подправят с никакво олио.

Трети етап: Запазване на постигнатото тегло

Ако искате да запазите постигнатото, може да продължите с него 2 седмици. Продължават да се консумират протеини и зеленчуци и се добавят към менюто: 1 плод дневно (без банани, череши и грозде), 2 филии пълнозърнест хляб дневно, 40 г кашкавал дневно, 2 порции (1 порция = 200 гр.) нишестени храни – веднъж седмично (макарони, жито, кускус, ориз, картофи и т.н.), както и нетлъсто свинско и агнешко, шунка. Четвъртъкът задължително се консумират само чисти протеини. Добавят се и по две галавечери седмично (ядеш, каквото искаш, но само на едно хранене, най-добре на вечеря).

Четвърти етап: Окончателна стабилизация

При този етап човек се връща към нормалното хранене, като всеки четвъртък е „протеинов ден" (само на чисти белтъчини). Всеки ден се консумират по 3 с.л. овесени трици (не ги замествайте с овесени ядки), които регулират храносмилането.


В ритъма на Луната


Тя е течна и е съобразена с лунните фази (новолуние, първа четвърт, пълнолуние и последна четвърт). Спазва се 4 пъти в месеца. Стартира при навлизане на Луната в определена фаза и завършва 24 часа по-късно. През това денонощие трябва да пиете много вода (3-4 литра), чай (без захар, може с мед), плодови или зеленчукови фрешове. Лунната диета е с доказана ефективност в свалянето на килограми, без странични действия.

При стриктно спазване на лунната диета може да свалите от 1 до 3 кг на пълнолуние, а при гладуване по време на 4-те лунни фази ще запазите свалените килограми. Разбира се, в останалото време трябва да се храните балансирано, като се стремите при нарастваща Луна да не прекалявате с храната, а при намаляваща може да се отдавате на някои от хранителните си изкушения. Лунната диета прочиства организма от токсините и задържаната вода.


Нисковъглехидратна диета


Това е хранителен режим, при който консумацията на въглехидрати е ограничена до не повече от 20% от дневния калориен прием (от 20 до 80 г дневно).

Основните храни, на които се основава режима, са тези с богато съдържание на мазнини и белтъци и ниско съдържание на въглехидрати. В тази група спадат: ядки; месо и месни изделия; яйца; риба и морски деликатеси; семена; мляко (пълномаслено) и млечни изделия (сирена, извари, кашкавали и др.). За да се поддържа нивото на хормона инсулин в нормата, достатъчна е консумацията на 0,8 до 1,1 г въглехидрати за килограм телесно тегло. Тях можете да си набавите от хляб и хлебни изделия, ориз и оризови изделия, зърнени храни, царевица, картофи, грах, овесени ядки, кестени. Желателно е да ограничите приема на плодове до малки порции (200 -300 г). Зеленчуковите салати са задължителни и съпътстват всеки прием на храна.

Храненето става на равни интервали от време, на всеки 2 до 3 часа, и може да включва 5 до 7 хранения, в зависимост от необходимия белтък за деня.

Желателно е малко след ставане сутрин да консумирате малка порция кисели плодове. Това ще активира храносмилателната ви система и така закуската ще бъде смляна и усвоена за по-кратко време.

Следващото хранене (30 мин. по-късно) е белтъчно с умерено количество мазнини. Добре е да хапнете 2 часа преди или непосредствено след сутрешен крос или гимнастика.

Съществува и възможност за разделяне на въглехидратите в 2 малки порции, консумирани с два или три часа разлика в периода 10 до 14 часа.


Из дебрите на Зоната


Автор на диетата е доктор Бари Сиърс. Според повечето източници, той я е измислил заради себе си, защото е имал наследствена предразположеност към наднормено тегло и инфаркт. При диета не се ограничава количеството на приетата храна. Единствено е необходимо стриктно да се следи съставът й. Всяко хранене трябва да отговаря на правилото: 40 % въглехидрати, 30 % белтъци, 30 % мазнини. Необходимо е да се изчислява количеството на приетите калории. След време се свиква с този начин на приемане на храна. Той не е просто временен, а за цял живот. Специалистите предупреждават, че ако я спазвате само за определен период и след това се върнете към стария си хранителен режим, отново ще качите килограми.

Механизмът на диетата е съвсем прост. Броенето на калории обаче е задължително. От една страна, ако приемате повече въглехидрати, тогава ще има по-голямо производство на инсулин в организма ви. От друга страна приемането на повече храни, които са богати на протеини, пък помага за възпроизводството на друг хормон - глюкагон. Той има обратното действие на инсулина. Тайната е в добре поддържания баланс на двата хормона, за да може оптимално да се топят мазнини и организмът да не се лишава от енергия. Храненията при тази диета са 5 на брой. Те са три основни и две допълнителни - сутрин и следобед. При всяко от тях се следи дали се спазва съотношението 40:30:30.

Порциите при тази диета не трябва да са много големи. Часовете за хранене също са много важни. Сутрин до 1 час след ставане трябва да закусите. Максимум 5 часа трябва да е разликата между закуската и обяда и между обяда и следобедното хранене. До 3 часа след него е задължително да вечеряте, после може да си позволите късна закуска, която трябва да е поне 1 часа преди лягане.

Протеини може да си набавите от пилешкото месо, месо от пуйка, риба, свинско или телешко без тлъстини, варени яйца и нискомаслено мляко.

Въглехидрати ще получите от зеленчуците и плодовете, изключение правят моркови, царевица, банани и стафиди. В малки количества може да консумирате макаронени изделия, ориз, хляб.

Мазнини в диетата ви могат да внасят зехтин, рибено масло, авокадо и бадеми.

Не се препоръчва да употребявате кафе, силни чайове, газирани напитки и изкуствени подсладители.

Внимавайте за йо-йо ефекта

Йо-йо ефект се нарича цикълът, при който се редуват загуба и покачване на тегло. "Йо-йо" идва от името на финландска играчка, която се движи нагоре–надолу. Най-критични след бързо отслабване са първите 21 дни, последвани от още 46 дни за привикване на организма към новото тегло.

Йо-йо ефектът води също до загуба на мускулна маса, депресивни състояния, увеличава риска от диабет, забавя метаболизма и т.н. Затова, по-добре да не стартирате да отслабвате, ако не сте сигурни в себе си и в диетолога си, дали ще задържите ниските килограми.

Ако килограмите се върнат, повторното изхвърляне на токсични вещества, би затруднило работата на черния дроб и бъбреците и крие здравословни рискове.

"Бавното и постепенно сваляне на килограми е по-здравословният и сигурен начин да избегнете подобно нещо. Ако човек иска да отслабне, трябва да промени не само начина си на хранене, но и мисленето си, отношението към себе си", казва Анелия Пламенова, която се занимава с диетология последните 5 години. Тя препоръчва освен диетата, която сте избрали, да включите в режима си минимум 30 минути спорт на ден и поне два пъти в седмицата дълги разходки от поне час и половина.


Kакво трябва да знаем за подаграта

Kакво трябва да знаем за подаграта

Правилна диета, упражнения и терапия могат да облекчат симптомите на това хронично заболяване

Позитивната психология в полза на човека

Позитивната психология в полза на човека

Всяка година традиционно отбелязваме професионалния празник на тези специалисти на 4 април

Не е време нито за диети, нито за преяждане

Не е време нито за диети, нито за преяждане

Намалете мазнините, Oмега 3 са за предпочитане, много е важна подкрепата с витамин Д в този период, казва проф. Донка Байкова
Мръсният въздух вреди и на кожата

Мръсният въздух вреди и на кожата

Гел лакът и изкуствените нокти могат да отключат контактен дерматит, не забравяйте крема за слънце в планината, казва доц. Жана Казанджиева
Ръст на усложненията в естетичната дерматология

Ръст на усложненията в естетичната дерматология

При ботулиновия токсин е ключово да се знае с какъв продукт работи лекарят, казва д-р Снежана Атанасова

Как да отслабнем здравословно и трайно

Как да отслабнем здравословно и трайно

С протеини хабим двойно повече енергия, отколкото приемаме, вечер не бива да ядем въглехидрати, съветва проф. Донка Байкова
Сладък ден на влюбените и за диабетиците

Сладък ден на влюбените и за диабетиците

Тези пациенти могат да заменят захарта със стевия, еритрол или сироп от агапе, казва д-р Станимира Станчева-Василева
Грижа за суха коса

Грижа за суха коса

Маската за коса остава универсалното средство за профилактика и лечение на този проблем, категорични са експерите
Как да изберем крем против бръчки през бременността

Как да изберем крем против бръчки през бременността

Козметиката трябва да е съобразена с нуждите на вашата кожа, а безопасните съставки включват витамин Е, розово масло, екстракт от лайка, пантенол или витамин С
На море с рецепта от доктор

На море с рецепта от доктор

Медиците в Канада предписват часове сред природата, тази година дават на пациентите карти за пропуск в 80 обекта
1 2 3 4 5 ... 8 »
Видео преглед

По следите на здрaвната реформа с clinica.bg

СПРАВОЧНИК
Юни 2025 Предишен Следващ
Close Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки. Политика за бисквитките Съгласен съм