Лекуват рак на черния дроб с микросфери

Само преди ден светът отбеляза деня за борба с онкологичните заболявания. За съжаление техният брой се увеличава. 14 милиона са новите случаи на заболяването всяка година, като се очаква в следващите две десетилетия те да се увеличат със 70%, показва статистиката на Световната здравна организация. Ракът е втората основна диагноза, която води до фатален изход с над 8.8 млн. смъртни случая на година. Затова не е чудно, че лекарите и учените във всяка държава фокусират усилията си в борбата със заболяването, в търсенето и приложението на нови методи за лечението му. За един такъв – терапия с микросфери при рак на черния дроб, разказва д-р Борислав Борисов от болница „Тракия". Там иновативният метод се въвежда за първи път у нас.
Лечението на рака на черния дроб без операция вече е възможно и у нас.Терапията е насочена към пациенти в тежко състояние и се извършва с нов тип емболизационни микросфери, натоварени със специален химиотерапевтик. Емболизационният материал се впръсква директно в мястото на раковите клетки чрез микрокатетър, който прониква през артерията, която снабдява с кръв черния дроб.
ВИЗИТКА![]() Д-р Борислав Борисов е роден в Стара Загора. Завършва хуманна медицина през 1985 г. във ВМИ Пловдив. Има две специалности - вътрешни болести и кардиология. Д-р Борисов е един от утвърдените специалисти по инвазивна кардиология. Практикува коронарни интервенции на сърце, интервенции на периферни съдове, на мозъчни и по-специално на каротидни артерии, интервенции на съдове на долни крайници и други. Специалист в областта на постоянната кардиостимулация. |
Лекарите въвеждат катетъра под ангиографски контрол през артерия на крака или ръката на пациента. Освободените микросфери запушват съдовете, захранващи тумора и спират кръвообръщението му. Така локалната концентрация на химиотерапевтика нараства многократно.
Микросферите действат 40 минути,
след което се резорбират.
„Тези 40 минути обаче са напълно достатъчни, за да се достави нужното количество медикамент в самите туморни клетки и да се спре тяхното развитие, а в най-добрия случай - те да бъдат унищожени напълно", казва д-р Борислав Борисов, ръководител на инвазивния екип в болницата.
Способността на микросферите да се резобрират след 40 минути дава възможност терапията да бъде повтаряна отново и отново след определени периоди от време. Препоръките са лечението да се извърши трикратно през един месец, след което с компютърна томография да се проследи състоянието на третираните тумори. Ако те са в стабилно състояние, терапията се прекратява. Ако отново се установи прогресия на заболяването, курсът може да се приложи по същата схема.
Методиката е минимално травматична
Понася се много по-добре от стандартната химиотерапия. Минималната токсичност и незначителните увреди, които нанася процедурата, позволяват тя да се прилага при пациенти в тежко състояние, които са с противопоказания за хирургическа намеса или интравенозна химиотерапия.
Това е утвърдена терапия в страни като Германия, Франция, Италия и други европейски държави, където резултатите показват, че при 65% от пациентите се постига стабилизация на болестта, а при 12% започва обратно развитие на заболяването. „Голямо предимството е, че тя позволява да се приложи при доста разпространени туморни процеси, дори когато те са се развили и в двата чернодробни дяла", посочва д-р Борисов. Обикновено това са състояния, при които хирургията и стандартната химиотерапия вече са безсилни.
Наблюденията в европейските страни показват,
че при част от лекуваните с микросфери пациенти се достига преживяемост до 6-7 години, след като са били стабилизирани от състояния с прогноза за неблагоприятен изход. Методът е подходящ не само за първичните тумори на черния дроб – т.нар. хепатоцелуларен карцином, но и при пациенти с метастази от карциноми на дебелото черво, а също и при холангиокарцином, тръгващ от жлъчните пътища.
„Тази методика в никакъв случай не отменя досегашните начини, с които успешно се лекува рак на черния дроб – хирургия и химиотерапия. По-скоро това е метод, който помага на тези, които не са в състояние да понесат утвърдените вече терапии", подчертава д-р Борисов.
В момента в България лечение на тумори в черния дроб чрез емболизиращи резорбируеми микросфери не се прилага. Болница „Тракия" вече има пълна готовност като екипи, консумативи, апаратура и организация за цялостно проследяване, за да провежда това лечение. „Когато се появи пациент, който е подходящ за тази терапия, ние ще бъдем първите, които ще я приложим в България", казва д-р Борисов. Хубавото е, че за процедурата не се налага доплащане от пациента.
Какво го причинява
Ракът се причинява от мутацията на нормални клетки в туморни. Тези процеси могат да варират от доброкачествени до злокачествени. Промените са резултат от взаимодействието между генетичните фактори на човека и три типа фактори – физически, химически и биологиески карциногени. В първата група попадат фактори като радиацията, във втората цигарите, афлатоксините, арсеника и т.н. В третата се причисляват инфекциите, причинени от вируси и бактерии. Остаряването е друг рисков фактор за развитието на рак заради намаляването на механизмите за възстановяване на клетките и същевременно увеличаването на самите рискови фактори заради натрупването им в годините. Според учените межди 30 и 50 процента от рака може да бъде предотвратен чрез намаляването на рисковите фактори, на които е изложен човек. Също така ракът може да бъде излекуван благодарение на добрата профилактика и ранното му диагностициране.
- грижете се да не сте с наднормено тегло - не пазете нездравословни диети и внимавайте как се храните - движете се - внимавайте с употребата на алкохол - правете безопасен секс - внимавайте с инфекциите - избягвайте замърсената среда - избягвайте радиацията - ходете на редовни прегледи при лекар |

Ръководство за откриване на белези на рака

Онкологията не е само лекарствена терапия

Смъртността от рак в ЕС расте само у нас
В България няма профилактика и скрининг, преживяемостта е ниска, заболеваемостта също, но само заради наличието на недиагностицирани случаи, сочат изводите на ЕК

Неравенствата в онкологията в ЕС са големи
Пътят към преодоляването им минава през инвестиции в профилактиката и ранната диагностика, смята ЕК

Нужни са критерии за качество и контрол
Броят на специалистите по медицинска онкология е оптимален, но имаме голям проблем със сестрите, а тук те са изключително важни, казва доц. Желязко Арабаджиев

Диабетът може да е сигнал за рак на панкреаса
Ако пациентите вдигнат кръвна захар неочаквано и без видима причина, това трябва да е червена лампа, че може да става дума за онкологично заболяване, казва д-р Йоанна Попова

Оперираха по иновативен метод 3-ма с рак в ИСУЛ

Няма нужда да се ограничава броят на онкологиите

Антираковият план дава насока, но липсват решения
Най-големият недостатък на нашата система и мерило за това колко назад във времето сме, е липсата на каквито и да е палиативни грижи, казва д-р Станимир Хасърджиев
