Законът за реекспорта тръгна
С промените се дава възможност да се ограничи износът на медикаменти, ако те се окажат дефицитни за страната ни. За тази цел Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) ще поддържа регистър със застрашените продукти и ще мониторира наличността им. Освен това за срок от 4 месеца ще трябва да изгради електронна система, с която да прави това по-лесно и обективно.
Поздравяваме министерство на здравеопазването,
заяви проф. Георги Михайлов от БСП. Той допълни, че левицата има някои забележки, които се надява да бъдат взети предвид на второ четене. Сред тях е увеличаването на санкциите за нарушителите на правилата при реекспорта, какво и обмислянето на мерки за нелегалния износ. Предложенията на БСП за криминализиране на тази част от реекспорта бяха отхвърлени само преди седмица.
Ще подкрепим законопроекта и тук, и в зала, защото смятаме, че това е правилната посока, въпреки че преди няколко години ГЕРБ не ни подкрепи, когато внесохме почти същите текстове, каза и д-р Нигяр Джафер от ДПС. Тя припомни, че президентът Росен Плевнелиев тогава наложи вето на промените.
"За" предложенията за по-голям контрол
над паралелния износ се обявиха и от гилдията.
Българският фармацевтичен съюз подкрепя законопроекта и е участвал в изготвянето му, имаме само три допълнения, които се надяваме да се вземат под внимание, каза проф. Илко Гетов, председател на съсловната организация.
,Подкрепяме текстовете, имаме само две предложения, заяви и Деян Денев, директор на АрФарм. Иновативните компании, чиито продукти на практика са най-честия обект на ппаралелен износ, настояват да се въведе изискване фармацевтите да пазят копие от рецептите известно време след продажбата на медикаментите. Така ще може да се повиши контрола и да се види дали има реален пациент срещу съответния медикамент или той е станал обект на нелегална търговия. Другото им условие е производителите да не се задължават да поддържат резерв от медикаменти, защото нямат такава възможност. Нецелесъобразно е, защото 50% от тях не търгуват с лекарствата тук, а ги предоставят веднага на търговците на едро, обясни Деян Денев.
Експертите обаче имат и известни съмнения
доколко реалистично е изпълнението на всички заложени мерки в проекта. Проф. Татяна Бенишева, председател на Българската асоциация за лекарствена информация например смята, че е възможно ИАЛ да не успее да създаде електронна платформа за 4 месеца. Същото опасение имат и от Инициативния комитет на магистър фармацевти. „Трябва да има тясна корелация между аптеки, НАП, НЗОК и Митниците, без това няма да могат да се засекат количествата и да се ограничи реекспорта. Ако ИАЛ успее да направи системата за 4 месеца, е добре, но междувременно какво ще се случи", попита Аделина Любенова.
Очаквано несъгласие с философията на законопроекта изразиха от асоциацията на паралелните търговци (БАРПТЛ).
Приветстваме въвеждането на по-високи санкции
за нарушителите, но законът може да не реши проблемите с липсите на медикаменти, за сметка на това ограничава свободното движение на стоки, обясни Боряна Маринкова, директор на БАРПТЛ. Според нея трябва да се създадат условия за осъществяване на спешни вътреобщностни доставки, когато има недостиг. Така ще се реши проблема, а лекарствата трябва съответно да излизат от забранителния списък за износ.
Въпреки че паралелните търговци смятат,
че промените ще ограничат свободното движение на стоки и на тази база могат да бъдат атакувани в съда, изпълнителните власти не са съгласни с тезата им. Този път дори министерството на икономиката е внесло положително становище за предложенията. И въпреки че промените в закона няма да са панацея за недостига на лекарства и свръхреекспорта у нас, те наистина ще бъдат малка крачка напред.
Няма основание за напрежение
Техническа грешка е в основата на съмненията на БЛС за вида на дейността в амбулаториите, съвместната ни работа е възстановена, казва Анелия Атанасова
Как да получите отговор на въпросите си от НЗОК
Искаме контрол на хоспитализациите
Въпреки постъпването на много повече пациенти в болниците, ние сме на челните места по смъртност, алармират пациенти
Кабинетът "Желязков" поема страната
Здравеопазването във фокуса на бъдещия кабинет
Наред с него са образованието и пазарът на труда, става ясно от споразумението между ГЕРБ, ИТН, БСП
МС одобри промени в ЗЗО
С тях се залагат козметични промени за медицинските сестри и се разширява достъпа до лекарства за пациенти с коагулопатии
Още месец забрана на износа на инсулин
Приеха удължителния бюджет
С него депутатите във финансовата комисия решиха НЗОК да работи при досегашните правила и не промениха данъка за хляба
Искаме среща с три власти
Недостигът на кадри в здравеопазването е критичен, а в основата на това стои и липсата на чуваемост, казват от три съсловни организации
Всяка сестра работи в 2-4 лечебни заведения
Това води до некачествени услуги, ако не се въведат нужните стандарти, порочните практики в здравеопазването ще продължат, алармираха от три съсловни организации