Депутатите се захващат с паралелния износ

Проблемът с реекспорта у нас е огромен от няколко години. Заради по-ниските цени на някои медикаменти с рецепта за сериозни онкологични, ендокринологични и други животозастрашаващи заболявания те се оказаха обект на паралелен износ към западните държави като Германия, Франция, Англия.Това обаче води до дефицити в страната ни и затруднява лечението на някои пациенти. Точният обем на паралелния експорт не се знае, границите, в които предположенията варират са много широки –
от 10% от целия фармацевтичен пазар до над 50%
На практика с реекспорт се занимават всички големи дистрибутори в страната, както и някои, създадени само за тази цел. Към момента няма официални данни каква част от реекспорта е обект на легален износ и каква на нелегални практики. Прокуратурата и полицията направиха показна акция през миналата година, но особена яснота по нея засега няма. Според лекарите и фармацевтите обект на нелегален експорт стават медикаменти от аптеките, които вече веднъж е платила здравната каса, защото за тях е имало издадени рецепти очевидно на мними пациенти.
Промените в закона за лекарствата,
по които започват работа депутатите, се бавят вече повече от година. Те бяха подготвени още от екипа на Петър Москов. Философията на предложенията в момента не се различава особено, но заради честата смяна на министри се забави приемането им. Промените засягат най-вече легалния реекспорт. С тях се прави опит да се въведе по-добър мониторинг на количествата медикаменти на пазара, като властите ще имат право да ограничават износа при възникване на дефицити. За тази цел се въвежда списък с наблюдавани лекарства. Асоциацията на паралелните търговци обаче има възражения. Според тях единственият начин за контрол е въвеждането на електронна система, за да няма съмнения за субективизъм и ограничаване на свободното движение на стоки в ЕС. Oт здравното министерство пък обещаха да въведат такава. Изискването е заложено и в законодатените промени.
Сегашните предложения на здравните власти обаче
не засягат нелегалния реекспорт
Промени в Наказателния кодекс срещу него бяха предложени от левицата през миналата седмица, но те бяха отхвърлени от депутатите в здравната комисия още на първо четене. Очаква се съдбата на измененията в ЗЛПХМ да бъде различна. Законопроектът има зелена светлина от Министерски съвет, както и от Съвета за административна реформа, където вече бе обжалван от асоциацията на дистрибуторите.

Забраниха износа за 297 лекарства
Сред тях са редица антибиотици, медикаменти за КОВИД и химиотерапевтици, причината е, че може да има недостиг

Е-системата за реекспорта - 300 хил. лв.
Здравното министерство публикува правилата за създаването й месец, след като тя вече трябваше да работи

Паралелният внос се увеличи с 25 хапчета
По-малко от месец има ИАЛ, за да пусне системата за проследяване на реекспорта, но едва ли ще спази срока

Паралелните търговци искат ремонт на цените
Има промяна в страните донори на медикаменти, твърдят европейските дистрибутори

Реекспортът е върхът на айсберга

Контролират реекспорта електронно
Експертният съвет отпадна, МЗ вече работи по системата за паралелния износ

Депутатите пак подхващат реекспорта

Трябват ни регистри и електронна система
Промените в закона за лекарствата, които трябва да ограничат дефицита на медикаменти в страната заради реекспорта, съвсем скоро ще влязат в парламента за второ четене. Доколко удачни са те, ефективна ли е лекарствената политика на НЗОК, попитахме Владимир Афенлиев.

И БФС да са част от съвета за реекспорта
Лекарствата от забранителния списък за паралелен износ да се доставят само от най-големите търговци, искат от ВОЛЯ

Още глоби за реекспорта на лекарства
ИАЛ ще следи дали има недостиг на медикаменти в страната с електронна система, а експертният съвет отпада