Съдят МЗ заради забавено лечение
Според Христина съпругът й - Георги Хрисимов, е починал преди година, защото е имало забавяне в работата на Комисията за лечение в чужбина, където е кандидатствал за финансиране на белодробна трансплантация.
"Съдя МЗ за незаконосъобразни действия, бездействие и неоснователно бавене на процедурата по одобрение, които доведоха до невъзможността съпругът ми да дочака трансплантацията", казва тя в отвореното си писмо. Според Христина Хрисимова комисията и министерство взимат окончателни решения, само в условията на „поставени ултиматуми".
Съпругът й е кандидаствал за лечение
в началото на 2016 г., когато е било открито и заболяването му. Единственото възможно решение за него е била белодробна трансплантация, която не се извършва в България. Затова семейството намира възможност за операция във Виена за 120 000 евро. За да бъде включен Георги в листата за чакащите обаче, е трябвало да се подпише договор със здравното министерство и да се дадат 30 000 евро капаро, обяснява Христина в писмото си.
Семейството подава заявление за финансиране
на 22 юли 2016 г., а капарото е преведено през ноември. Според Христина тези няколко месеца са били фатални и заради това съпругът й не е успял да дочака животоспасяващата трансплантация, почивайки през януари 2017 г.
Междувременно здравният министър
Кирил Ананиев разпореди проверка
от инспектората на министерството и Изпълнителна агенция „Медицински одит" на дейността на Комисията за лечение в чужбина. Тя ще обхване финансирането на трансплантациите на органи за периода от 1 юли 2016 г. до 31 декември 2017 г. Докладът трябва да бъде представен на министъра до 20 февруари.
„Ще разберем кой точно не си е свършил работата
от администрацията, за да може да си понесе отговорността. Министърът ще бъде безкомпромисен", каза зам.-министърът Бойко Пенков на извънреден брифинг. Той обясни, че този случай е във фокуса на вниманието на ведомството и вече е получено становище от проф. Валтер Клепетко от Университетска болница - Виена, в което се казва, че трансплантацията е била невъзможна заради общото състояние на пациента.
80% от кожните алергии са професионални
Трябва да работим заедно за пациентите
Част от средствата по НПУ под въпрос
ЕК прие своята предварителна оценка на второто искане за плащане и ни уведоми, че редица ключови етапи не са изпълнени
Болниците с 322 млн. за декември
Здравната каса пренасочи 15-те млн. от помощни средства за лечение на деца в чужбина и даде допълнително 5 млн. за медицински изделия
България първа по хоспитализации в ЕС
Лечението в болница преобладава в държавите, в които има и най-много легла на глава от населението, отчита новият доклад на ОЕСD и ЕК
Сътрудничеството с Израел за детското здраве напредва
Споразумението между двете страни включва и помощ за създаването на националната болница, то беше обнародвано днес
Новото ръководство за предсърдно мъждене е по-практично
Тази година Европейското дружество по кардиология обнови гайдлайните за предсърдно мъждене. Как бе сформиран екипа, кои са основните промени и прилагат ли се те у нас, попитахме доц. Васил Трайков.
МС одобри поредната нова болница
Често чукаме на затворени врати
Много е трудно да намерим медицински специалисти, които да имат желание да работим заедно, казва Лидия Витанова
Леглата с договор по НЗОК намаляха с 474
Редукцията стана за месец, най-голяма се оказа във Варна и София, засега от фонда не казват каква е причината