Глад за медицински сестри

Осем сред най-големите болници в страната са обявили, че спешно набират медицински сестри. Най-много са обявите в столицата, както и сред държавните лечебни заведения, където заплатите са по-малки.
Националната кардиологична болница в София иска да назначи реанимационна медицинска сестра. Търси се динамична личност, с готовност за работа във високо-технологична среда, възможност за дежурства през нощта. За 1/2 щат стартовото основно месечно възнаграждение е 800 лв., към което е добавено и клас прослужено време от 1%.
Онкологията в София също търси медицински сестри
Университетската болница търси кадри за няколко клиники - по коремна хирургия, УНГ, гинекология, медицинска онкология. Размерът на заплатите там обаче не е посочен.
От медицински персонал има нужда и "Майчин дом". Работата включва диагностика на нуждите, промотивни, профилактични, клинични и рехабилитационни здравни грижи в областта на акушерската и медицинската дейност на бременни жени, родилки и новородени деца, пише в обявата на лечебното заведение. И от тази болница обаче не казват колко ще дадат на сестрите.
„Акад. Иван Пенчев" е четвъртата университетска
болница в столицата, която набира медицински сестри за Клиниката по хирургия и лаборанти. В белодорбната болница "Света София"в столицата пък дават стартова заплата от 1000 лв. за сестри в Клиниката по анестезиология и интензивно лечение. Освен това от лечебното заведение добавят, че кандидатите може да са пенсионери.
В провинцията също страдат от липса на кадри
Частната болница МБАЛ "МК Св. Иван Рилски" в Пловдив търси да назначи медицински сестри за отделение по Кардиология с интензивен сектор. Работата е на график. Изисква се диплома за медицинска сестра, а стартовата заплата е 1100 лв. нето.
В най-голямата болница в страната - УМБАЛ "Св. Георги", пак в града под тепетата предлагат 1300 лв. бруто за медицинска сестра или брат. Вакантното място е за Клиниката по Съдова хирургия и ангиология към болницата.
Варненската болница „Света Марина", която също е сред най-големите у нас, също няма достатъчно медицински сестри.
Вакантните места са за всички направления
Изискванията към кандидатите са да има завършено образование по специалността, умения за работа в екип и да бъдат креативни, комуникативни и отговорни. Компютърната грамотност ще се счита за предимство. От здравното заведение предлагат конкурентно възнаграждение, възможност за професионално развитие и работа в динамична и стимулираща среда.
Според Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) обаче
това е само върхът на айсберга
Статистиката сочи, че в България има около 26 000 медицински сестри. 26% от работещите ще се пенсионират съвсем скоро, а други 22% са на възраст над 65 години.
„Няма болница, която да не търси сестри. Друг е въпросът колко то тях обявяват това. При нас директори се обаждат ежедневно и казват, че имат сериозни проблеми, питат ни дали можем да направим нещо", признава Милка Василева, председател на БАПЗГ. Според нея вече е съвсем нормална практика в болниците да работят сестри в пенсионна възраст. Основният проблем за тази криза са ниските заплати.
Там, където възнагражденията са 1000 лв.,
нещата са добре, казва тя. Ситуацията обаче е драматична в общинските и някои областни болници като Ловеч, Враца и се влоши още повече тази година заради новото вдигане на минималната заплата. Причината е, че така тя съвсем се изравни с възнагражденията на сестрите в някои болници. Това обижда сестрите и те напускат.
Всеки министър обещава да реши проблемите, но засега това не е станало, казва Милка Василева. Затова пък статистиката сочи, че
от 500 завършили сестри, 80% заминават веднага
От БАПЗГ поискаха и от сегашния здравен министър промени. Сред тях са стартово възнаграждение за всеки специалист в размер на три минимални работни заплати за страната или 1560 лв. за 2018 г. След среща с Кирил Ананиев стана ясно, че Министерството на здравеопазването продължава да разработва единни правила за заплатите в държавните болници. Засега обаче резултати няма.

Интересите на лекарите не са защитени
На това мнение са 98% от участниците в анкетата на здравния сайт Сlinica и "Български лекари за ново здравеопазване"

Папатациеви мушици носят фалшив грип

Тръгва скрининг за диабет тип 1 при деца

Обнародваха безплатните антибиотици за деца

Кой защитава интересите на българските лекари - очаквайте отговорите

Проверяват МВР и МЗ за смъртта на мъжа от Варна

Инкриминират социални и здравни услуги без лиценз

Спартан транспортира дете до Белгия

Да се увеличат възнагражденията на лекарските асистенти
