Корупционен скандал в МУ-София
.jpg)
Приетите по тази схема студенти са над 20,
а цената, която плащали за тази „услуга" е между 40 и 50 хил. евро. Основната част от тях са граждани на ЕС, предимно от Обединеното кралство, но
най-често от арабски произход.
Получавайки статут на студенти, те получават и статут за постоянно пребиваване в България, което също е била цел. Това е въпрос и за националната сигурност, така че и по тази линия се работи, посочи Гешев.
Делото за организирана престъпна група е образувано през септември 2017 г. Част от обвинените все още работят в МУ, а друга са бивши служители. По думите на Гешев е
вероятно кръгът на обвиняемите да се разшири,
тъй като има данни за повече участници.
Това е поредният скандал около МУ-София. Сагата с вуза започна още по времето на предишното правителство на ГЕРБ, когато начело на образователното министерство застана Миглена Кунева от Реформаторския блок. По време на мандата й бе направен одит на МУ-София, в който се установиха редица пропуски най-вече при обучението на чуждестранни студенти.
Заради това един от бившите ректори на медицинското заведение - проф. Ваньо Митев, и главният секретар на висшето училище по негово време - Алексей Алексеев, бяха обвинение в сключване на неизгодни сделки и консултантски договори, както и за извършването на незаконен прием на 146 студенти. Заради скандалите се стигна и до смяната на тогавашния ректор - мястото на проф. Вихра Михайлова зае проф. Виктор Златков. През миналата година той заяви, че проблемите в университета са решени.

Прокуратурата проверява Националната хематология

Съдят лекарка за фалшиви рецепти

Сезираха ИАМО за опасен гинеколог

Анестезиолог от Разлог отива на съд

Веселин Марешки се отказа от имунитета си

Прокуратурата иска имунитета на шестима депутати

Затягат контрола на онкомедикаментите в Благоевград

4-ма в ареста за далаверите с онколекарства

ГДБОП ни дойде като гръм от ясно небе
Не е като „Златни пясъци", но съм доволен, казва Цецко Русинов, пациент на „Йоан Павел"
