Работодателите искат здравна реформа
Ускоряване на реформата в здравеопазването и гарантиране на обществения контрол и управление на НЗОК са сред основните приоритети за работодателите. Сред другите са реформиране на системата за временна и дългосрочна нетрудоспосбност.
„Разходите за здравеопазване растат,
а качеството на услугата не се повишава, затова е нужна реформа. Това важи и за трудовата медицина, там също искаме реформа – в профилактиката, в трудовата експертиза или така наречените инвалидни пенсии, където има много злоупотреби", заяви Васил Велев, председател на АИКБ. Според него заради сбърканата система в ТЕЛК хората, които се нуждаят от освидетелстване срещат много спънки.
А тези, които са здрави и могат
да се явяват на спортни състезания получават инвалидна пенсия, допълни той. Бизнесът настоява и за реформа при болничните.
Ние продължаваме да плащаме първите три дни болнични на здрави хора, които се възползват от занижения контрол в системата, казаха работодателите. По техните сметки за 2010 г. е имало 2.4 млн. дни болнични, които са платени от работодателите, а през 2016 г. – 5.3 млн. дни.
При средна заплата за страната 1000 лв.,
това е 45 лева на ден или 240 млн. допълнително изсмукани от бизнеса за нещо, върху което той няма влияние, заявиха работодателите. Най-голям проблем за тях през 2018 г. обаче остава поскъпването на тока. Заради това не са изключени и протести. Повишаването на електроенергията е огромен проблем и за болниците, тъй като се повишават разходите им.
МС одобри поредната нова болница
Ново Нордиск с нов мениджър за България
"Св. Екатерина" с 4 нови операционни
БАТЕЛ разширява членовете си
Към асоциацията на едни от най-големите търговци на едро с лекарства се присъединяват и няколко големи вериги с аптеки
Китай изпревари Европа по нови лекарства
През 2023 г. източната държава е регистрирала за първи път 25 нови субстанции срещу 17 за стария континент, показва доклад на ЕFPIA