Масово ще съдят касата за лимитите

Лечебните заведения смятат да изчакат няколко дни, за да видят дали касата няма да реши да изплати надлимитната им дейност от близо 52 млн. лв. сама. Ако това не стане, ще преминат към завеждането на съдебни искове. Засега вероятността парите да се дадат доброволно от НЗОК е нулева. Фондът още вчера заяви, че решението на ВАС не го засяга, защото е за 2015 г. Възможно е обаче да промени мнението си след нов анализ на ситуацията. Причината е, че голяма част от болниците се оказват длъжни да заведат дела.
Договорите ни със здравно министерство са такива,
че, ако не го направим, ще бъдем обвинени в безстопанственост, коментираха директори на държавни болници. Аналогично е положението при областните и общинските лечебни заведения.
„Няма как постъпим по друг начин, защото сме директори на търговски дружества, които имат вземания, ако не ги потърсим носим отговорност. Най-малкото общинските съвети ще ни задължат да го направим", коментира и д-р Неделчо Тотев, председател на Националното сдружение на общинските болници и шеф на болницата в Чирпан. Надлимитната дейност на неговата болница за 2015 г. е 48 000 лв.
Аналогична е ситуацията и в областните болници
При нас вече има поне две лечебни заведения, които са завели дела – нашата и тази в Силистра, очаквам броят им да се увеличи, коментира д-р Нели Савчева, председател на сдружението им и директор на болницата в Габрово. Междувременно директорът на болницата в Шумен също обяви, че ще заведе дело за надлимитната дейност, която имат за 2015 г.
Собствениците на частните болници също ще увеличат броя на заведените дела, макар и по други причини.
Десетина лечебни заведения са завели дела,
очаквам, че сега всички ще заведат, защото чисто юридически вече ще е по-лесно, коментира д-р Николай Болтаджиев, председател на Националното сдружение на частните болници. Той обаче се надява касата да размисли и да предложи на засегнатите лечебни заведения подписването на споразумения, за да намали разходите си за съдебни такси и адвокати.
Точно заради тях засега клиниките масово завеждат частични искове.
Причината е, че трябва да депозират 4% от сумата
на иска, когато е по-малък и вероятността да загубят е малка. Точно такъв е и първият иск, който вече бе спечелен на всички инстанции от болница – това е частаната клиника „Тримонциум" в Пловдив. На базата на тази победа става много по-лесно получаването на положително съдебно решение за останалите надлимитини пари на клиниката. Здравните експерти пък са категорични, че няма как исковете да не бъдат оправдани от съда.

Тръгва скрининг за диабет тип 1 при деца

Обнародваха безплатните антибиотици за деца

Кой защитава интересите на българските лекари - очаквайте отговорите

Проверяват МВР и МЗ за смъртта на мъжа от Варна

Инкриминират социални и здравни услуги без лиценз

Спартан транспортира дете до Белгия

Да се увеличат възнагражденията на лекарските асистенти

Разследват фишинг атака от името на НЗОК

Естетичната дерматология влиза в стандарта по кожни болести
